محمد توکلی مردی از جنس معدن، ایمان و پشتکار

محمد توکلی مردی از جنس معدن، ایمان و پشتکار

محمد توکلی در سال 1324 متولد شد و از سن یازده سالگی در مسیر یادگیری صنعت سنگ نزد ارباب قنبر رحیمی کار خود را در معدن آتشکوه آغاز کرد.

331
0
محمد توکلی
محمد توکلی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ماهنامه حجار، استعداد و شایستگی دو ویژگی اساسی است که پایه شکل گیری شخصیت های بزرگ و ماندگار است. آنچه که انسانهای توانمند را از سایرین متمایز می سازد پرورش استعدادهای درونی در مسیر اهداف تعیین شده در زندگی است.

محمد توکلی از جمله چهره های ماندگار در صنعت سنگ است که علیرغم مسیر پرفراز و نشیب معدن کاری، ساختن و آفرینش دستاوردهای بزرگ را به عنوان هدف اصلی خود تعریف نمود و توانست به آن دست پیدا کند.

او در سال ۱۳۲۴ متولد شد و از سن یازده سالگی در مسیر یادگیری صنعت سنگ نزد ارباب قنبر رحیمی کار خود را در معدن آتشکوه آغاز کرد. هر چند که فعالیت او از سن کم و کارهای ساده شروع شد اما اراده معطوف به هدف که محرک اصلی او در این راه بود سبب شد تا هرگز دست از تلاش برندارد.

او پنجمین فرزند خانواده بود که در سن ۱۶ سالگی همراه با برادر بزرگتر خود مرحوم عباس توکلی و دو برادر دیگر به معدن آبیار رفت پس از گذراندن دوره سربازی باز هم به فعالیت ادامه داد تا اینکه در سال ۴۸دوران نوینی در فعالیت های او در معدن عباس آباد آغاز شد.

به گفته خودش در آن دوران معدن عباس آباد متعلق به آقای حسین جوادی بود و او با خرید یک بولدوزر به بهای ۸۰۰ تومان کار خود را به همراه ۴ کارگر که گاهی تعداد آنها به ۷ نفر نیز می رسید در قسمتی از معدن آغاز کرد.

در آن سالها بهای سنگ عباس آباد ۳۰ الی ۶۰ تومان بود که با امکانات اندک آن زمان حداکثر ۲۵ تن سنگ در روز به فروش می رسید اما آنچنان که سخت کوشی و خلاقیت مردمان نیم ور غیر ممکن را ممکن می کند محمد توکلی نیز همواره در پی گشایش های نوینی در فعالیت های اقتصادی خود بود.

او هم، راه پیش رو را به خوبی می شناخت هم مصائب آن را پیش بینی کرده بود زیرا که اندیشه رو به رشد و اراده استوار او هدف های پیش رو را معنا می بخشید.

محمد توکلی پی از چهار سال کار در معدن عباس آباد در سال ۵۲ به معدن دره بخاری رفت و آنجا را نیز به مدت یک سال به همراه آقای جوادی از مرتضی حبیب اللهیان اجاره کرد.

در سال ۵۳ و این بار به اتفاق برادرانش به معدن عباس آباد بازگشت. او در تمام این سالها ناهمواریهای کار در معدن را با نیروی توکل و ایمان همواره کرد و حاصل آن را با تلاش و حضور موفق در عرصه تولید سنگ به شکوفایی رساند.

هر چند که سالها کار در شرایط دشوار و با امکانات ابتدایی آن زمان زخم های فراوانی را در روحش ایجاد کرد اما او به مدد نیروی ایمان انگیزه التیام آنها را در درون خود داشت و هیچگاه بیم شکست و فروپاشی را به خود راه نداد.

محمد توکلی پس از سالها تلاش بی وقفه در معادن گدارسرخ، پنیرکچه(سال۵۷الی ۶۰) آتشکوه ( به مدت ۸ سال) و الیگودرز (سال ۷۲الی ۸۴) پشتوانه درخشانی از تجربه را در کارنامه کاری خود به ثبت رسانده است.

او در سال ۷۷بخشی از معدن عباس آباد را خریداری کرد در حالیکه در آن زمان در معدن الیگودرز فعالیت داشت و معادن عباس آباد رونق چندانی نداشت.

حاصل تجربه سالهای زیاد کار در معادن گوناگون قواعد بازی های اقتصادی و نقش سنگ در این میان را به خوبی به او آموخته بود، محمد توکلی به خوبی می دانست که اقتصاد مانند رودخانه ای است جاری که ایستادن در مقابلش محکوم به شکست است.

او در کنار دستیابی به شناخت صحیح از اقتصاد که منجر به نابودی عوامل موثر در زوال فعالان اقتصادی در گذر زمان است همواره به کمک هم نوعان خود که از عوامل اساسی بصیرت و سلوک روحی است اهتمام ورزید و به یکی از چهره های ماندگار در صنعت سنگ تبدیل شد. امروز پس از ۶ تلاش در بخش معدن تجربیات و دستاوردهایش همواره برای آیندگان قابل ستایش است.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید