محمدسعید ایزدی: شاهد معماری بی هویت هستیم

محمدسعید ایزدی: شاهد معماری بی هویت هستیم

181
0
محمدسعید ایزدی
محمدسعید ایزدی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از جهان صنعت، معاون وزیر راه‌وشهرسازی انقطاع از گذشته را مهم‌ترین چالش امروز معماری کشور دانست و گفت: آثار خلق شده امروز ثروت محسوب نمی‌شوند و قابلیت متصل شدن به جریان گذشته را ندارند، به همین دلیل باید این نکته را مورد توجه قرار دهیم که در حقیقت با خلق بناهای جدید با معماری کنونی چه میراثی را برای فرزندان خود به جا خواهیم گذاشت‌.

محمدسعید ایزدی درخصوص حوزه معماری و وضعیت این بخش در عرصه کنونی بیان کرد‌: معماری درعرصه کنونی دارای چالشی بزرگ به نام انقطاع است که ابتذال را نیز به دنبال دارد‌.

وی در ادامه بیان کرد‌: اگر به معماری مساجد از قرون اول تا سوم نگاهی بیندازیم، می‌بینیم معماری روز به روز در حال پیشرفت بود و از لحاظ برخورداری از تکنولوژی جدید، مدرن‌تر و شفاف‌تر شد‌. ولی در یک بازه زمانی بدون توجه به گذشته خود مراحلی را طی کرده و به معرفی آثاری پرداخته شده است که هیچ ارتباطی به گذشته ما ندارد‌. درحقیقت این انقطاع باعث می‌شود در بسیاری از موارد با ابتذال روبه‌رو شویم و این همان وضعیتی است که درحال حاضر معماری‌ ما دچار آن است؛ معماری که نه تنها به گذشته بر نمی‌گردد بلکه هیچ حرفی برای گفتن در این دوره نیز ندارد‌.

معاون وزیر راه و شهرسازی در این باره افزود‌: هم‌اکنون تعدادی اثر معماری در دوره پیش از انقلاب و همچنین تعداد معدودی اثر بعد از انقلاب با هدف بازخوانی گذشته و ارائه یک الگوی متفاوت در معماری ایران در اختیار ما قرار دارد که مجموعه ساختمان میراث فرهنگی در خیابان آزادی، موزه و فرهنگسرای نیاوران و در مقیاس بزرگ‌تر شهر شوشتر نو از جمله آنها به شمار می‌روند ولی متاسفانه این جریان کوتاه‌مدت بود که ادامه پیدا نکرد و متوقف شد‌.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به مشکلات پس از انقلاب و دوران جنگ تحمیلی در کشور تاکید کرد‌: از یک سو مشکلات ما در این دوران مجالی برای ادامه این جریان معماری فراهم نکرد و از سوی دیگر گروه‌هایی که بنا به علاقه‌مندی خود این اقدام را انجام می‌دادند به دلیل نبود سیستم مدیریتی صحیح و نظام‌مند پراکنده شده و فعالیت‌شان را متوقف کردند‌.

ایزدی در ادامه سخنان خود ایجاد این سیستم مدیریتی و سیاستگذاری مناسب در این حوزه را برعهده دولت دانست و افزود‌: درحال حاضر هیچ‌ سیاستی که بتواند مشوق این فرآیند باشد و نهادهای مربوط را مورد حمایت قرار دهد به کار گرفته نشده و این اتفاقی است که به تصور من باید هرچه سریع‌تر اتفاق بیفتد‌.

خانه ای ایرانی
خانه ای ایرانی

این مقام مسوول در این خصوص خاطرنشان کرد‌: تا زمانی که این خلا در حوزه سیاستگذاری وجود داشته باشد و نهادهای علاقه‌مند ما در این بخش مورد حمایت قرار نگیرند، وضعیت به همین شکل باقی خواهد ماند‌. در همین تخریب ساختمان‌های یک ماه اخیر در تهران که بسیاری از معماران و کارشناسان با علاقه شخصی خودشان به تحقیق و بررسی علل آن پرداختند حمایتی را شاهد نبودیم‌. برخلاف این امر مشاهده کردیم که دستگاه‌های متولی همه به دنبال تخریب یکدیگر هستند که بدون شک نتیجه‌ای جز از دست رفتن بیشتر آثار قدیمی و دامن زدن به بحران هویت را به دنبال نخواهد داشت‌.

ایزدی در ادامه با اشاره به اینکه معماری امروز کشور دارای نوعی بحران هویت است، گفت‌: این بحران هویت دارای دو وجه است، بخشی از آن میراثی است که درحال از دست دادن آن هستیم و بخش دیگر آثاری است که هم‌اکنون در حال ایجاد آنها هستیم ولی نه تنها ارتباطی به گذشته ما ندارند بلکه در زمان کنونی نیز هویت و هدف درستی را دنبال نمی‌کنند‌.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد‌: درحقیقت آثاری که اکنون در معماری کشور ما خلق می‌شوند ثروت محسوب نمی‌شوند به همین دلیل قادر نیستیم معماری عرصه کنونی خود را به جریانی متصل کنیم که در آینده نیز قابل تداوم و دنبال شدن باشد‌. اگر گذشتگان برای ما اثر یا ثروتی برجا گذاشتند، ما چیزی برای آیندگان خود برجا نخواهیم گذاشت‌.

ایزدی بار دیگر بر ضرورت رفع دو خلا موجود در حوزه سیاستگذاری، مدیریتی و حمایتی موجود در حوزه معماری کشور تاکید کرد و گفت‌: تا زمانی که این دو خلا برطرف نشود فعالیت‌ها و تلاش‌های ما حتی در بخش بازخوانی اندیشه ایرانشهری نیز اقدامی مقطعی و موضعی خواهد بود و نمی‌تواند جریان‌سازی کند چراکه لازمه جریان‌سازی وجود پشتوانه‌های نظری و قانونی است‌.

وی در پایان آینده معماری کشور را بدون توجه به ویژگی‌های نام برده از هم پاشیده و بی‌هویت دانست و گفت‌: اگر به همین‌گونه سپری شود و در هرجای این شهر ساختمانی بی‌معنی ایجاد شود در نهایت شاهد معماری بی‌هویتی خواهیم بود‌. باید به این نکته توجه کنیم که در پایان چه میراثی برای فرزندان خود به ارث خواهیم گذاشت‌.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

نه + 10 =