محمدرضا نعمت زاده: سنگستان یکی از سنگبری‌های نمونه کشور است

محمدرضا نعمت زاده: سنگستان یکی از سنگبری‌های نمونه کشور است

445
0
بازدید وزیر صنعت معدن و تجارت از سنگستان
بازدید وزیر صنعت معدن و تجارت از سنگستان

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه بازدید از گروه کارخانجات سنگستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: گروه کارخانجات سنگستان یکی از واحد هایی است که در روز گذشته همزمان با دیگر پروژه‌های استان و به دستور رئیس جمهور افتتاح شد و بنده به منظور بازدید و افتتاح نمادین سفری به شهرستان محلات داشتم.

وی ادامه داد: این واحد صنعتی، یکی از سنگبری‌های نمونه کشور است که سابقا از تجهیزات و ماشین آلات سنتی استفاده می‌کرده و در حال حاضر با خط تولیدی کاملا جدید و کاملا اتوماتیک امکان برش سنگ در ابعاد بزرگ و فراوری با دستگاه‌ها و ماشین آلات روز دنیا در آن فراهم شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به سیاست وزارت خانه تابعه خود در خصوص جلوگیری از صادرات سنگ کوپ و خام بیان کرد: این کارخانه با ظرفیت فراوری ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار متر مربع  سنگ در سال زمینه خوبی برای ورود به بازار صادراتی دارد و کارخانجات صنعتی برای ورود به بازار صادراتی باید تلاش کنند بنابر نیاز و سفاش مشتریان اقدام به تولید محصول کنند.

نعمت زاده افزود: مبنای وزارت صنعت، معدن و تجارت حذف صادرات سنگ خام از دو سال آینده است و با بهره برداری از  کارخانجاتی از این دست که  تعدادی در حال تجهیز و راه اندازی هست تلاش میکنیم از سال آینده از صادرات سنگ خام به صورت کامل جلوگیری کنیم.

 وی در خصوص ارزیابی خود از صنایع نیز گفت: اگرچه برخی از واحد های بزرگ صنعتی به دلیل کمی سفارشات با مشکلاتی مواجه شده اند و با حداقل توان در حال فعالیت هستند اما وضعیت کلی مثبت و قابل قبول است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین افزود: ظرفیت مناسبی برای تولید واگن در استان مرکزی وجود دارد و به همین منظور واردات انواع واگن مسافری و باربری را به مصلحت کشور نمی بینیم و اگر عده‌ای نیز اقدام به واردات کنند مجبوریم طبق قانون جلوی آنها را بگیریم تا از این راه به تولید داخل کمک کنیم.

نعمت زاده در خصوص برنامه این وزارت خانه برای نو سازی واحد های صنعتی گفت: در سال‌های گذشته میزان سرمایه گذاری صنعتی بسیار کم بوده است و گاها واحدهای صنعتی نتوانسته اند استهلاک خود را نیز جبران کنند. از ابتدای این دولت در حال تشویق واحد‌ها برای نوسازی و استفاده از تکنولوژی روز دنیا هستیم و در فضای پسابرجام هم می‌توانیم ساخت و مهندسی مشترک ماشین آلات صنعتی با شرکت‌های خارجی را آغاز کنیم و در معدود موادی که تولید ماشین آلات به صرفه نباشد نیز ماشین آلات خارجی به منظور نو سازی صنایع را وارد خواهیم کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص برنامه دولت برای شش ماهه دوم سال و پرداخت تسهیلات به واحد های تولیدی و صنعتی گفت: در این خصوص پیش بینی خاصی نشده و همچنان از بانک‌ها خواهان پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی به میزان ۴۰ درصد کل تسهیلات هستیم و این در حالی است که در حال حاضر این میزان چیزی کمتر از ۳۰ درصد بوده و امیدواریم نظام بانکی بیش از پیش کمک کار صنایع باشد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید