نپیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی به دلایل سیاسی

نپیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی به دلایل سیاسی

وزیر صنعت، معدن و تجارت: از هشت ماه پیش و بویژه با اجرایی شدن برجام، كار در این زمینه با جدیت بیشتری آغاز شده و با دبیركل سازمان تجارت جهانی، اتحادیه اروپا و بسیاری دیگر از كشورها صحبت هایی مفصل انجام شده است.

263
0
محمد رضا نعمت زاده
محمد رضا نعمت زاده

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ایرنا، «محمدرضا نعمت زاده» در همایش «فرآیند قانونگذاری؛ الزام ها و راهکارها» در محل ساختمان سابق مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسش های نمایندگان مجلس دهم بیان کرد: دلیل اصلی عدم الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی فنی نیست، بلکه عمده دلایل آن سیاسی است و هر زمان این موضوع مطرح شده آمریکایی ها به مخالفت با آن پرداخته اند.

به گفته این مقام مسئول، از هشت ماه پیش و بویژه با اجرایی شدن برجام، کار در این زمینه با جدیت بیشتری آغاز شده و با دبیرکل سازمان تجارت جهانی، اتحادیه اروپا و بسیاری دیگر از کشورها صحبت هایی مفصل انجام شده است.

وی افزود: حتی بسیاری کشورها در این زمینه با آمریکایی ها تماس گرفتند تا مخالفتی با الحاق ایران به این سازمان نداشته باشد.

نعمت زاده ابراز امیدواری کرد در صورت نیاز به برخی اصلاحات در قوانین و مقررات مربوط به این الحاق، نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت را یاری کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از راه اندازی هشت هزار طرح نیمه تمام صنعتی در دو سال گذشته خبر داد و گفت: در سال ۱۳۹۱ سرمایه گذاری صنعتی با کاهش ۲۵ درصدی، صنعت با رشد منفی ۱۰ درصدی و اشتغال بخش صنعت با کاهش ۲۲ درصدی همراه شد؛ در تلاشیم شرایط را به سال ۹۰ و پیش از آن برگردانیم.

وی یادآوری کرد: واحدهای کوچک و متوسط زیادی در دوره تحریم، رکود و تورم موجود کشور و وضعیت خاص کشورهای همسایه (که منجر به کاهش صادرات شد) نتوانستند دوام بیاورند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

چهارده + دوازده =