نعمت‌زاده: مقررات مغایر با اقتصاد مقاومتی باید حذف شود

نعمت‌زاده: مقررات مغایر با اقتصاد مقاومتی باید حذف شود

وزیر صنعت ، معدن و تجارت: مقررات دست و پاگیری که در این زمینه وجود دارد باعث می‌شود فعالان اقتصادی نتوانند آزادانه فعالیت داشته باشند و مجلس باید در این راستا به ما کمک کند. مقررات مغایر با اقتصاد مقاومتی باید حذف و اصلاح شود.

165
0
محمدرضا نعمت زاده
محمدرضا نعمت زاده

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در حوزه فضای کسب و کار در بین ۱۸۹ کشور رتبه ۱۱۸ را داریم. در ۳ سال گذشته رتبه ما رو به بهبود بوده اما همچنان فضای کسب و کار در کشور ما مطلوب نیست.

نعمت‌زاده گفت: در حوزه رونق اقتصادی در بین ۱۲۸ کشور جهان رتبه ۱۰۶ را داریم که این اصلا مطلوب نیست و نشانه های آن را در بین جوانان، فعالان اقتصادی و جامعه می توان مشاهده کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در ارزیابی شاخص آزادی اقتصادی از بین ۱۸۶ کشور جهان رتبه ما ۱۷۱ است، مقررات دست و پاگیری که در این زمینه وجود دارد باعث می‌شود فعالان اقتصادی نتوانند آزادانه فعالیت داشته باشند و مجلس باید در این راستا به ما کمک کند. مقررات مغایر با اقتصاد مقاومتی باید حذف و اصلاح شود.

وی افزود: رشد اقتصادی ما تا سال ۹۰ مثبت بود ولی از سال ۹۰ تا ۹۲ به‌شدت کاهش پیدا کرد و رشد منفی داشتیم اما از سال ۹۴ روند کاهش این رشد منفی، شروع شد.فاجعه در بخش صنعت نتیجه عدم سرمایه‌گذاری است.

وی گفت: ۶۲۰ معدن در کشور داریم و اشتغال این بخش ۱۲۴ هزار نفر است.

نعمت‌زاده اظهار داشت: در دولتهای گذشته خصوصی‌سازی به‌شکل صحیح انجام نگرفته است، در دولت گذشته خصوصی‌سازی به‌خاطر رد دیون انجام می‌شده که در این دولت این کار را به طور کامل متوقف کردیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: ناهماهنگیهایی در سیاستهای پولی و ارزی وجود دارد که بخش عمده آن به دیل ارز دو نرخی است، ارز دونرخی باشد به‌ضرر تولید ملی است.

نعمت‌زاده افزود: تولید ملی اولویت‌ دستگاه‌های کشور نیست، در دولتهای گذشته و زمانی که من وزیر بودم ۳۶ درصد تسهیلات بانکی به صنعت اختصاص می‌یافت اما سال گذشته بانک ها تنها ۲۹ درصد به صنعت اختصاص دادند. به‌دلیل سود بخش خدمات، بانکها تمایل دارند که تسهیلاتشان را به این بخش بدهند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید