صفی‌خانی: لرستان قطب تولید کاغذ از سنگ خواهد شد

صفی‌خانی: لرستان قطب تولید کاغذ از سنگ خواهد شد

384
0
محمدرضا صفی‌خانی
محمدرضا صفی‌خانی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از صمت، لرستان هم‌اکنون از ۱۷ نوع ماده معدنی با عنوان‌های مختلف بهره می‌برد که ۵۲ معدن آن در زمینه استخراج انواع سنگ از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان پروانه بهره‌برداری دریافت کرده‌اند.

معادنی که در شهرستان‌های خرم‌آباد، الیگودرز، ازنا، دورود، کوهدشت، بخش چگنی و بروجرد با استخراج سنگ‌های گوهره، گرانیت، چینی، سفید، و… توانسته‌اند برای هزاران نفر فرصت شغلی ایجاد کنند. در این بین قرار است برخی طرح‌های اجرایی از جمله احداث واحدهای فرآوری آهک هیدراته، تولید کاغذ از سنگ، تشکیل شرکت‌های صادراتی و… رونق از دست رفته را به این معادن باز گرداند. تنوع رنگ و مقاومت سنگ‌های تزئینی نقش بسزایی در بازارپسندی آنها دارد به گونه‌ای که می‌تواند استخراج و فرآوری یک یا چند نوع سنگ را با افزایش یا کاهش همراه کند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با پرداختن به این موضوع ابراز کرد: با توجه به اینکه سنگ تراورتن از تنوع رنگ و مقاومتی بیشتری به نسبت سنگ چینی برخوردار است باعث شده روند استخراج و فرآوری سنگ چینی با کاهش چشمگیری همراه و در برخی موارد منجر به تعطیلی معادن شود که در این بین معادن سنگ چینی شهرستان‌های ازنا و الیگودرز هم‌اکنون با این وضعیت دست و پنجه نرم می‌کنند. تغییر دادن نوع سلیقه بازار امری غیرممکن و امکان‌ناپذیر است.

محمدرضا صفی‌خانی با اشاره به این موضوع اظهار کرد: با توجه به توجیه اقتصادی استفاده از معادن کربنات کلسیم و سنگ‌های لاشه‌ای که از این مهم برخوردارند، بهره‌برداری از این معدن در اولویت برنامه‌های اجرایی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قرار گرفته و همین امر باعث شده ۱۴ واحد فرآوری پودر میکرونیزه کربنات‌کلسیم استان که روند تعطیلی را سپری می‌کردند بار دیگر به چرخه فعالیت بازگشته و از رونق مناسبی از نظر بازار داخلی و صادراتی برخوردار شوند. تولید کاغذ از سنگ از بحث‌های مهم سال‌های اخیر در سطح کشور است. از آنجا که کربنات کلسیم که در شهرستان‌های ازنا و الیگودرز فروان یافت می‌شود و مهم‌ترین مواد اولیه کاغذ معدنی را تشکیل می‌دهد باید یکی از اولویت‌های سرمایه‌گذاری این استان تولید کاغذ از سنگ باشد.

صفی‌خانی با اشاره به این موضوع گفت: با توجه به منابع غنی کربنات‌سدیم که شهرستان الیگودرز دارد، با سعی شده این شهرستان به عنوان قطب نخست تولید کاغذ از سنگ در کشور مطرح شود که تاکنون در این زمینه ۳ مجوز برای سرمایه‌گذاران (یک سرمایه‌گذار چینی و ۲ سرمایه‌گذار داخلی) از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان صادر شده که امید است با تکمیل روند مطالعاتی، هر چه سریع‌تر عملیات اجرایی احداث و بهره‌برداری از این واحدها آنها آغاز شود.
برخی معادن با توجه به طولانی شدن زمان برداشت از منابع با کاهش ذخیره یا بی‌کیفیتی سنگ روبه‌رو می‌شوند که این امر تا حد زیادی در کاهش ظرفیت برداشت یا غیرفعال شدن معادن تاثیرگذار است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با بیان این مطلب تصریح کرد: بازار فروش سنگ‌های تزئینی دارای شرایط رقابتی و سلیقه مصرف است که درخواست استفاده از یک یا چند نوع سنگ را با کاهش یا افزایش همراه می‌کند. این در حالی است که با توجه به افزایش تقاضا برای برخی سنگ‌های تزئینی موجود در شهرستان الیگودرز به منظور جلوگیری از افزایش ظرفیت برداشت‌ها ایستگاه‌های بازرسی در این معادن به اجرا گذاشته شده است. با تلاش‌های انجام شده بسیاری از معادن و واحدهای فرآوری سنگ در لرستان فعالیت خود را از سر گرفته‌اند و همین امر موجب رونق گرفتن بازار استخراج و فرآوری سنگ در استان شده است.

صفی‌خانی با بیان این مطلب ادامه داد: آن دسته از معادن یا واحدهای فرآوری که در استان غیرفعال یا تعطیل شده‌اند از فناوری و ماشین‌آلات روز دنیا بهره‌مند نیستند. به همین منظور اگر این واحدها بتوانند خود را با آخرین فناوری‌های روز دنیا همراه کنند به طور حتم می‌توانند بار دیگر به دنیای رقابت بازگردند.

تهیه سند اقتصاد مقاومتی
تهیه سند اقتصاد مقاومتی در لرستان از مهم‌ترین دستاوردهای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبر معظم انقلاب و دولت است که می‌تواند به خروج صنایع و معادن از رکود کمک فراوانی کند. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با مهم ارزیابی کردن این موضوع افزود: با دستیابی به سند اقتصاد مقاومتی و هدف‌گذاری برنامه‌ها در سطح استان می‌توان تسهیلات رونق تولید را به سمت طرح‌ها و واحدهای دارای ارزش‌افزوده و بازدهی مناسب سوق داد که این امر می‌تواند رونق تولید و اقتصاد را برای استان به همراه داشته باشند که از نمونه‌های آن می‌توان به فعال کردن واحد تولید سیمان سفید دورود اشاره کرد. بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است هر سرمایه‌گذاری که اقدام به دریافت پروانه بهره‌برداری از معادن می‌کند فناوری مورد نیاز برداشت و فرآوری کانی استخراجی را نیز با خود وارد استان کند.

صفی‌خانی در این باره ابراز کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و صدور پروانه اکتشاف ذخایر آهک، احداث واحد فرآوری آهک هیدراته و صنایع وابسته به آن در شهرستان پلدختر با سرمایه‌گذاری سازمان ایمیدرو در حال انجام است که در صورت تحقق این امر می‌تواند علاوه بر ایجاد اشتغال، رونق اقتصادی مناسبی را در سطح منطقه ایجاد کند. البته یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی نیز با گذراندن روند شناسایی ذخایر معدنی در استان اقدامات جامعی را در این زمینه در دست اقدام قرار داده که در صورت تحقق، شهرستان پلدختر به عنوان قطب نخست تولید و فرآوری آهک هیدراته در استان شناسایی خواهد شد. لرستان هم‌اکنون از ۱۷ نوع ماده معدنی با عنوان‌های مختلف بهره می‌برد که ۵۲ معدن آن برای استخراج انواع سنگ از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان پروانه بهره‌برداری دریافت کنند. معادنی که در شهرستان‌های خرم‌آباد، الیگودرز، ازنا، دورود، کوهدشت، بخش چگنی و بروجرد با استخراج سنگ‌های گوهره، گرانیت، چینی، سفید، و… توانسته‌اند برای هزاران نفر فرصت شغلی ایجاد و سهم ارزشمندی از ارزش‌افزوده استان را به نام خود ثبت کنند.

صفی‌خانی با اشاره به این مطلب ادامه داد: معادن و صنایع معدنی در کل ۷۰ درصد اشتغال موجود در بخش‌های صنعتی و معدنی لرستان را به خود اختصاص داده‌اند. این در حالی است که هم‌اکنون بیش از ۵۰۰ واحد سنگبری و ۱۰۰ واحد معدنی در حوزه سنگ‌های ساختمانی در لرستان وجود دارد که برای بیش از ۱۰ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد کرده‌اند.

وثیقه‌های معدنی را قبول نمی‌کنند
قبول نکردن وثیقه‌ها و پروانه‌های بهره‌برداری معادن از سوی بانک‌ها مهم‌ترین مشکل در زمینه رونق تولید در معادن استان به شمار می‌رود که باعث شده روند توسعه در این واحدها با کندی همراه شود. دریافت وثیقه‌های سهل‌البیع خارج از طرح، عمده‌ترین درخواست بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات به صاحبان معادن است که با توجه به مطرح شدن آن در کارگروه رفع موانع تولید و شورای اقتصادی استان به منظور پیروی و حرکت بانک‌ها بر اساس چارچوب تعریف‌شده قانون برای قبول وثیقه‌های صنایع و معادن برای دریافت تسهیلات مشکلات فراوانی را ایجاد کرده که امید است بانک‌ها این مهم را برای رونق بخشیدن به تولید و اقتصاد استان در نظر بگیرند. البته ارزیابی نکردن دوباره طرح‌های صنعتی و معدنی از سوی بانک‌ها از دیگر مواردی است که مشکلات زیادی را برای صنایع و معادن ایجاد کرده است. به عنوان نمونه طرحی با ارزش یک میلیارد تومان به دلیل دریافت تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومانی در رهن بانک قرار گرفته و همین امر باعث شده این واحد از تسهیلات جدید بهره‌مند نشود. این در حالی است که برخی بانک‌ها با اجرای ارزیابی جدید طرح‌های صنعتی و معدنی موافقت کرده‌اند اما روند آن به کندی در حال حرکت است که امید است بانک‌ها توجه ویژه‌ای به این موضوع برای رونق تولید داشته باشند.

پیگیری دو هدف‌گذاری اقتصادی و صنعتی در لرستان از مهم‌ترین برنامه‌های در اولویت سازمان صنعت، معدن و تجارت است که صفی‌خانی به آن اشاره کرد و گفت: هدف نخست شکل‌گیری ۲ شرکت مدیریت صادراتی در استان است که هم‌اکنون یکی از آنها عملیات اجرای را به پایان رسیده و شرکت دیگر در حال تکمیل روند اجرایی است. این در حالی است که لرستان همواره به عنوان یکی از استان‌های فنی در بخش معادن و صنایع معدنی در سطح کشور مطرح بوده ولی متاسفانه تاکنون یک پایانه صادراتی سنگ در این استان احداث و بهره‌برداری نرسیده است. به همین منظور با توجه به ظرفیت‌های فراوانی که لرستان در زمینه منابع معدنی به ویژه سنگ‌های تزئینی دارد پیشنهاد احداث و بهره‌برداری از پایانه صادراتی سنگ به انجمن سنگ ایران داده شده (حتی تجارت الکترونیکی سنگ) که براساس پیش‌بینی‌های انجام شده امید است این پایانه صادراتی تا ۲ سال آینده در استان به بهره‌برداری برسد که در صورت تحقق رویدادی مهم در بخش معادن و صنایع وابسته به آن شکل خواهد گرفت.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

2 + شانزده =