بهرامن: بی ثباتی قوانین بزرگترین آفت صنعت سنگ است

بهرامن: بی ثباتی قوانین بزرگترین آفت صنعت سنگ است

رئیس هیات مدیره خانه معدن ایران: ایران با وجود در اختیار داشتن رتبه دوم تولید سنگ در دنیا، فقط به دلیل نبود تعامل تشکل‌ها در تصمیم سازی و همچنین عدم پایداری قوانین تجارت خارجی نتوانسته نقش‌آفرینی درستی در بازارهای جهانی ایفا کند.

299
0
محمدرضا بهرامن
محمدرضا بهرامن

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، محمدرضا بهرامن رئیس هیات مدیره خانه معدن ایران در همایش «رویکرد صادرات محور صنعت سنگ» که همزمان با افتتاح دوازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ، معادن و صنایع وابسته اصفهان در اتاق بازرگانی اصفهان برگزارشد اظهار داشت: بین وظایف تشکل‌های صنفی صنعت سنگ و وظایف دولت باید تفکیک قائل شویم. بهینه‌سازی مدیریت، واردات فناوری و تقویت بازاریابی وظیفه تشکل‌ها و بهبود فضای کسب‌وکار بر عهده دولت است.

وی افزود: ضعف کنونی صنعت سنگ، حاصل ضعف مدیریتی در این صنعت و نبود نگاه استراتژیک مناسب برای آن است. ایران با وجود در اختیار داشتن رتبه دوم تولید سنگ در دنیا، فقط به دلیل نبود تعامل تشکل‌ها در تصمیم سازی و همچنین عدم پایداری قوانین تجارت خارجی نتوانسته نقش‌آفرینی درستی در بازارهای جهانی ایفا کند.

بهرامن گفت: یکی از مصداق‌های عدم ثبات قوانین در کشور ما، برداشتن معافیت های مالیاتی صادرات سنگ‌های ساختمانی بود که منجر به تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی شد. این تعطیلی گسترده فاجعه است.

وی افزود: در سطح کشور بیش از ۶ هزار واحد تولیدی سنگ در حال فعالیت هستند که عمده آن‌ها در رده بنگاه‌های کوچک و متوسط طبقه‌بندی می‌شوند.این واحدها متحمل مشکلاتی از قبیل نبود کفایت سرمایه برای اخذ تسهیلات، هزینه بالای حمل‌ونقل، هزینه بالای تولید، نبود سیستم بازاریابی و رقابت منفی قیمتی هستند.

وی تصریح کرد: در چنین شرایطی بهترین راهکار، ایجاد نهاد متولی و هماهنگ‌ کننده نظیر انجمن سنگ، انجمن معدن و سایر ساختارهای شبیه آن است، با وجود این تشکل‌ها در صنعت سنگ، عدم وجود هماهنگی بین موجب به‌هم‌ریختگی امور شده و عملاً هم‌افزایی در صنعت سنگ را از میان برده است.

وی تاکید کرد: پیشنهاد فعالان صنعت سنگ نیز شبکه ‌سازی و تعامل بهتر و بیشتر تشکل‌های حامی صنعت سنگ است. برای مثال، تشکیل کنسرسیوم‌های صادراتی و ایجاد یک‌ نهاد مالی درون صنفی دو پیشنهادی است که انجمن سنگ ارائه کرده و به گفته رئیس کمیسیون صادرات انجمن سنگ ایران، در سال جدید عملیاتی خواهد شد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید