بهرامن: سهم معدن از برنامه ششم باید ۲/۱۸درصد باشد

بهرامن: سهم معدن از برنامه ششم باید ۲/۱۸درصد باشد

رییس هیات‌مدیره خانه معدن ایران: متوسط سرمایه‌گذاری سالانه مورد نیاز برای دستیابی به هدف یادشده ۶/۱۵۶میلیارد دلار است که سهم سالانه در برنامه ششم توسعه برای دستیابی به یک درصد رشد ارزش‌افزوده بخش صنعت و معدن ۴/۲ میلیارد دلار خواهد بود.

276
0
محمدرضا بهرامن
محمدرضا بهرامن

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از صمت، محمدرضا بهرامن رییس هیات‌مدیره خانه معدن ایران درباره برنامه ششم توسعه اظهار کرد: براساس سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه، متوسط رشد اقتصادی ۸ درصدی برای اقتصاد ایران در نظر گرفته شده که بر این اساس و برای دستیابی به آن در برنامه ششم توسعه ۷۸۳میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مورد نیاز است.

متوسط سرمایه‌گذاری سالانه مورد نیاز برای دستیابی به هدف یادشده ۶/۱۵۶میلیارد دلار است که سهم سالانه در برنامه ششم توسعه برای دستیابی به یک درصد رشد ارزش‌افزوده بخش صنعت و معدن ۴/۲ میلیارد دلار خواهد بود.

وی افزود: به‌طور کلی متوسط سهم سرمایه‌گذاری بخش صنعت و معدن از کل سرمایه‌گذاری‌ها در برنامه ششم توسعه باید ۲/۱۸درصد باشد. بنابراین منابع مالی مورد نیاز برای دستیابی به اهداف تعیین شده در برنامه ششم توسعه ارقام بسیار بالایی است و بدون جذب سرمایه‌گذاری خارجی امکان دستیابی به اهداف مورد نظر میسر نخواهد بود.

در واقع این فعال بخش معدن جذب سرمایه خارجی را یکی از اقدامات اصلی برای دستیابی به اهداف برنامه ششم توسعه می‌داند، اما امروز با تمدید برنامه پنجم توسعه برنامه‌ریزی‌ها برای جذب سرمایه خارجی نیز کمی دچار تغییر خواهد شد.

از سویی دیگر فرید دهقانی، رییس بخش معدن و صنایع معدنی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، درباره برنامه ششم توسعه به صمت این طور گفته است؛ با تدوین برنامه ششم توسعه جهت‌گیری دولت، مسئولان و فعالان بخش معدن برای ۵سال آینده در این برنامه مشخص می‌شود. اگر اعتقاد ما بر این است که بخش معدن مستلزم نگاهی جدید است باید این نگاه را در تدوین این برنامه وارد کنیم. در نتیجه اجرایی شدن برنامه ششم توسعه برای بخش معدن فعالان آن از اهمیت فراوانی برخوردار است.

۱+
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

1 × 4 =