غیاثوند: بنگاه‌های کوچک جایی در بازارهای جهانی نخواهند داشت

غیاثوند: بنگاه‌های کوچک جایی در بازارهای جهانی نخواهند داشت

رییس کانون کارفرمایی سنگ ایران: در دنیا این گونه است که تا بازار پیدا نشود،تولید نمی‌شود‌، اما در ایران این موضوع بالعکس است. در ایران تولید با حجم زیاد می‌شود و سپس به دنبال بازار می‌گردیم. در استخراج و فراوری وضعیت مناسبی وجود دارد، اما در بازرگانی بسیار با مشکل مواجهیم و بی سواد هستیم.

206
0
محسن غیاثوند
محسن غیاثوند

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل ایسنا، محسن غیاثوند رییس کانون کارفرمایی سنگ ایران  در همایش «رویکرد صادرات محور صنعت سنگ» که در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: بیش از ۹۰ درصد مشکلات و مسائل بنگاه‌های اقتصادی مانند هم هستند و نیاز به تصمیم گیری و رسیدگی رده‌های بالای کشور دارند. اگر این مشکلات به طور واقعی مورد توجه قرار نگیرد و قانون‌گذاران به دنبال رفع مشکلات آن نباشند، بخش خصوصی نیز به تبع این مشکلات کاری را از پیش نخواهند برد.

وی با بیان این‌ که ایران پس از چین بزرگترین مصرف کننده داخلی است، گفت: تولیدکنندگان در حال حاضر به واسطه سیاست نگاه به مصرف داخلی اهتمام به تولید سنگ کرده‌اند. به طوری که در زمان و شرایط اقتصادی مناسب، سنگبری‌ها به طور مناسب فعالیت می‌کردند و زمانی که بازار ساخت و ساز در دوره‌ای در شرایط رکود به سر می‌برد، سنگبری‌ها نیز با مشکل مواجه شدند، با هر رونق و رکودی صنعت سنگ کشور دارای فراز و فرود می‌شود. با این روش سنتی و نگاه به ساخت و ساز داخل، نمی‌توان پیش رفت و باید نگاه به سمت صادرات در کشور تقویت شود.

رییس کانون کارفرمایی سنگ ایران اضافه کرد: در تولید، فراوری و صادرات هنوز نتوانسته‌ایم به استانداردهای جهانی برسیم و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، روزهای بدتری برای صنعت سنگ کشور پیش بینی خواهد شد.

غیاثوند با بیان اینکه سنگبری‌ها آن قدر بزرگ نیستند که معاونت‌های بازاریابی برای خود ایجاد کنند، اظهار کرد: در این زمینه پیشنهاد تأسیس پایانه‌های صادراتی را به دولت ارائه دادیم. این موضوع در سطح هیأت دولت بررسی و قرار شد به صورت پایلوت در استان اصفهان اجرایی شود. پایانه‌های صادراتی در واقع حلقه واسط بین معدن دار، بخش فراوری و بخش بازرگانی محسوب می‌شوند. طرح پایانه‌های صادراتی در استان لرستان دو بار به تصویب هیأت دولت رسید، اما تا به امروز شاهد اجرایی شدن آن نیستیم.

رییس کانون کارفرمایی سنگ ایران اضافه کرد: چون این طرح پایه‌ای و زیربنایی است و پر منفعت نیست، بخش خصوصی وارد آن نمی‌شود و نیازمند سرمایه گذاری دولت است.

وی ادامه داد: در دنیا این گونه است که تا بازار پیدا نشود، تولید نمی‌شود‌، اما در ایران این موضوع بالعکس است. در ایران تولید با حجم زیاد می‌شود و سپس به دنبال بازار می‌گردیم. در استخراج و فراوری وضعیت مناسبی وجود دارد، اما در بازرگانی بسیار با مشکل مواجهیم و بی سواد هستیم.

وی با بیان اینکه بازرگانی داخلی و بین المللی درست انجام نمی‌شود، افزود: به مشتری داخلی نمی‌توانیم به درستی خدمات ارائه دهیم چه برسد به مشتری‌های خارجی. در این راستا با روش‌های سنتی نمی‌توانیم بازارهای بین المللی را ایجاد کنیم. باید بنگاه‌های اقتصادی، بخش خصوصی با دو رکن اخلاق و سیستم در کنار هم باشند تا به موفقیت برسند، اما متأسفانه در هر دو حوزه دچار مشکل هستیم.

رییس کانون کارفرمایی سنگ ایران اظهار کرد: بنگاه‌های اقتصادی هرچقدر هم قدر و قوی باشند، به تنهایی در بازارهای جهانی جایی نخواهند داشت.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

5 × 3 =