محسن رنانی: رکود مهم‌ترین مسئله نظام سیاسی کشور است

محسن رنانی: رکود مهم‌ترین مسئله نظام سیاسی کشور است

287
0
محسن رنانی
محسن رنانی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، محسن رنانی: متاسفانه مشکل اصلی امروز اقتصاد ایران این است که رکود هنوز مسئله نخست همه قوای سیاسی کشور نیست که اگر بود سیگنال، گفتارها و رفتارهای مقامات سیاسی کشور متفاوت بود.

اقتصاد ایران به علت چندلایگی و پیچیدگی رکودی که به آن گرفتار است در آستانه ورود به بن‌بست است چراکه اصولا دولت ابزار لازم برای خروج از رکود را در دست ندارد. رکود کنونی عمیق‌ترین رکود اقتصاد ایران در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم است، چراکه به طور همزمان گرفتار ۵ نوع رکود اقتصادکلانی، رکود ساختاری، رکود نهادی، رکود جهانی و رکود درآمدهای نفتی است و خروج از آن در حال‌ حاضر خارج از مقدورات دولت است.

 در شرایط کنونی یگانه ابزار دولت برای به حرکت واداشتن اقتصاد ایران، ابزارهای پولی و اقتصاد کلانی است که اگر دولت به سمت استفاده از این ابزارها برود موجب آشوب‌های تازه‌ای در اقتصاد می‌شود که آن را با انفجار تورمی روبه‌رو می‌کند بنابراین دولت در شرایط فعلی از همین ابزار مرسوم هم نمی‌تواند برای خروج از رکود استفاده کند.

البته خطای مهم دولت یازدهم نیز این است که تورم را نسبت به رکود بیشتر جدی گرفت، به احتمال زیاد به این علت که کنترل آن راحت‌تر است و درنتیجه با محدود کردن نقدینگی و اجرای برخی سیاست‌های انقباضی، تورم را کنترل و بعد به مردم اعلام کرد که ما توانستیم یکی از مشکلات اقتصادی را حل کنیم.

در سال‌های ۹۲ تا ۹۳ من سراغ برخی مقامات و سیاست‌گذاران کشوری رفتم و به آنها دو مسئله را گوشزد کردم: نخست اینکه فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را تا زمان خروج از رکود اجرا نکنند و دوم اینکه فعلا به تورم کاری نداشته باشند و بروند سراغ مدیریت رکود. مردم ایران به تورم ۲۰ تا ۳۰درصدی عادت کرده‌اند و ۴۰ سال است با تورم دو رقمی زندگی می‌کنند، پس این ساختار اقتصادی به تورم دو رقمی عادت دارد و خودش را با آن منطبق کرده بنابراین توصیه من این بود که دنبال کاهش تورم به زیر ۲۵درصد نباشید اما متاسفانه کسی توجه نکرد به طوری که اکنون سیاست‌گذاران کلان کشور سراغ تورم تک رقمی رفته‌اند و حتی نظام سیاسی هم آن را به عنوان یکی از اهداف اصلی اقتصادی کشور اعلام کرده در حالی که آسیب تورم برای اقتصاد بسیار کمتر از آسیب رکود است.

امروز ۳ مسئله بحرانی و خطرناک شامل رکود، بحران آب و فساد در کشور وجود دارد که اگر به سرعت برای حل آنها اقدام نکنیم کل ساختار سیاسی کنونی را در هم می‌ریزد. اینها دشمنان اصلی جامعه ما هستند که به گمان من مسئله بحران رکود از دو بحران دیگر خطرناک‌تر و عاجل‌تر است بنابراین باید گفت امروز رکود مهم‌ترین مسئله نظام سیاسی کشور است و اگر از اندک فرصت‌های باقیمانده برای درمان آن استفاده نشود به زودی امواج ورشکستگی‌ها، بیکاری کارگران، فقر حاشیه‌نشینان و سایر مسائل اجتماعی بحران‌هایی ایجاد می‌کند که کل کشور را به مخاطره می‌اندازد.

منبع: صمت

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

نه + 20 =