به خطر انداختن امنیت سرمایه گذار ظلمی غیر قابل جبران

به خطر انداختن امنیت سرمایه گذار ظلمی غیر قابل جبران

رییس اتاق بازرگانی ایران: امنیت سرمایه‌گذاری نیز مقوله‌ای پردامنه و وسیع است که از ایجاد فضای فرهنگی مناسب برای اطمینان‌بخشی در آغاز یک سرمایه‌گذاری شروع و تا ایجاد دادگاه‌های تخصصی و شکل‌گیری نهادهای مترقی قضایی ادامه می‌یابد.

262
0
محسن جلال پور
محسن جلال پور

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، محسن جلال‌پور رییس اتاق بازرگانی ایران در شبکه تلگرام خود نوشت: روزهای آغازین سال، روزهای متفاوتی است. کارها و برنامه‌های روزانه، به جای خود. درکنارآن، روبوسی‌های نوروزی و دید و بازدیدهای عیدانه هم لطف خود را دارد.

در طول هفته گذشته به دیدار خیلی از بزرگان رفتم و بسیار بزرگانی هم محبت کردند و افتخار میزبانی دادند. به دیدار دکتر لاریجانی، دکتر نهاوندیان، دکتر طیب‌نیا، دکتر ربیعی، مهندس نعمت‌زاده و آقایان کهزادی و تویسرکانی از معاونان رییس قوه قضاییه رفتم و عید را تبریک گفتم.

در همه دیدارها صحبت اصلی، اقتصاد بود و اقتصاد مقاومتی و راه‌های خروج از رکود. این هفته در نشست هیات رییسه و همچنین در نشست شورای معاونان اتاق بازرگانی ایران، از راهکارهای جذب سرمایه و نحوه مشارکت بین بنگاه‌های ایرانی و بنگاه‌های بین‌المللی سخن گفتیم و همچنین مرکز تحقیقات اتاق را موظف کردیم حداکثر در مدت یک ماه نسبت به تهیه یک مدل براساس اصول اقتصادمقاومتی اقدام کند.

اعتقاد دارم اگر در همین ابتدای سال، به درستی تقسیم وظیفه نکنیم و نسبت به مسئله اصلی کشور یعنی اقتصاد، برخورد مسئولانه نداشته باشیم، نمی‌توان انتظار داشت همه سازمان‌ها و ارگان‌ها بتوانند به درستی از عهده مسئولیت‌های سنگینی که بر عهده دارند، برآیند.

آنچه واضح به نظر می‌رسد این است که مهم‌ترین وظیفه قوای مختلف حاکمیتی، ایجاد فضا و بستر مناسب برای فعالیت بخش غیردولتی برای رونق اقتصادی است. این، جان مایه و ترجیع‌بند همه سیاست‌هایی است که از سوی رهبر معظم انقلاب در سال‌های گذشته ابلاغ شده است. با این پشتوانه، بخش غیردولتی اقتصاد هم باید با اطمینان به عزم جدی حاکمیت در این مسیر، با جرات و جسارت وارد میدان شده و در بخش‌های مختلف تولیدی و بازرگانی سرمایه‌گذاری کند.

اما سوال اصلی که این روزها مطرح می‌شود، این است که سرمایه مورد نیاز برای تحرک بخشی به اقتصاد از کجا باید تامین شود؟
بدیهی است که اقتصاد ایران از تنگنای مالی رنج می‌برد به این ترتیب آنچه مهم و مقدم به نظر می‌رسد، حفظ و حراست از سرمایه موجود است. چیزی که به آن امنیت سرمایه‌گذاری می‌گوییم. مثال بسیارگویا در این زمینه، همان است که می‌گویند؛ سرمایه مانند آهویی گریزپاست که با اندک صدایی، می‌جهد، می‌دود و دور می‌شود.

امنیت سرمایه‌گذاری نیز مقوله‌ای پردامنه و وسیع است که از ایجاد فضای فرهنگی مناسب برای اطمینان‌بخشی در آغاز یک سرمایه‌گذاری شروع و تا ایجاد دادگاه‌های تخصصی و شکل‌گیری نهادهای مترقی قضایی ادامه می‌یابد.

اینکه به هردلیلی ازجمله نگاه‌های سیاسی این فضا را خدشه‌دار کنیم، ظلمی است غیرقابل جبران که نه تنها در تحقق مطالبه بسیار مهم رهبر معظم انقلاب خلل وارد می‌کند که با افزودن خیل بیکاران، سرمایه اصلی‌مان، یعنی امنیت و اقتدار کشور را به شکل جدی تهدید خواهد کرد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

هفده − شش =