جلال‌پور: کرواسی روابط اقتصادی با ایران را از دست ندهد

جلال‌پور: کرواسی روابط اقتصادی با ایران را از دست ندهد

رئیس اتاق بازرگانی ایران: استمرار و توسعه همکاریها در زمینه‌های مختلفی از جمله سرمایه‌گذاری مشترک در زمینه اکتشاف، تولید نفت و گاز، صنایع پتروشیمی، تولید دارو، لوکوموتیوسازی، ساخت کشتی، توریسم و صنایع وابسته آن با همکاری شرکتهای کوچک و متوسط دو کشور زمینه‌ساز گسترش روابط خواهد بود.

287
0
محسن جلال پور
محسن جلال پور

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از تسنیم، محسن جلال‌پور امروز در همایش تجاری ایران و کراوسی در اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: کرواسی در سالهای اخیر نسبت به گسترش روابط دو جانبه سیاسی و اقتصادی از خود اشتیاق نشان داده است و این کشور روابط خود را در زمان تحریم‌ها با ایران قطع نکرد و روابطی مبتنی بر احترام و درک متقابل داشت.

وی افزود: سفر رئیس جمهور کرواسی و هیئت بلندپایه وی نشان از ادامه همکاریها و اجرای برنامه‌های مشترک از جمله گسترش روابط سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: پس از توافق ژنو و با عنایت به ظرفیت‌های بالقوه بسیار وسیع و متنوع برای همکاری بین دو کشور و منافع مشترک دو طرف چشم‌انداز مناسبی پیش رو است.

جلال‌پور با بیان اینکه هر دو کشور قبول دارند که رقم مبادلات تجاری، اقتصادی دو کشور مناسب نیست، گفت: امیدواریم با تلاش بازرگانان و صاحبان صنایع دو کشور ایران و کرواسی بزودی سطح قابل قبولی از مبادلات تجاری و صنعتی را شاهد باشیم.

وی خطاب به رئیس جمهور کرواسی گفت: توانمندی و ظرفیت‌های ایران و کرواسی برای توسعه روابط تجاری دو کشور مناسب است که از این فرصت باید برای گسترش همکاریهای اقتصادی بهره برد و زمان را هدر نداد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: استمرار و توسعه همکاریها در زمینه‌های مختلفی از جمله سرمایه‌گذاری مشترک در زمینه اکتشاف، تولید نفت و گاز، صنایع پتروشیمی، تولید دارو، لوکوموتیوسازی، ساخت کشتی، توریسم و صنایع وابسته آن با همکاری شرکتهای کوچک و متوسط دو کشور زمینه‌ساز گسترش روابط خواهد بود.

جلال‌پور یادآور شد: ایران و کرواسی برای تبادل هیئت‌های تخصصی در زمینه‌های مورد نظر برگزاری سمینارهای روز اقتصادی ایران و کرواسی و روز اقتصادی کرواسی در ایران، شرکت در نمایشگاه‌ها، تبادل هیئت‌های تخصصی در زمینه‌های مشترک همکاری از جمله دیگر زمینه‌ها و فرصت‌هایی است که می‌توان برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور به کار برد.

وی با بیان اینکه ایران در منطقه دارای جایگاه مقتدری بوده و روابط خوبی با کشورهای همسایه و کشورهای سی‌آی‌اف دارد، گفت: بازار بالقوه وسیعی در اطراف و از طریق ایران در دسترس است اما هیئت کرواسی کشور ما پل ارتباطی بین شرق و غرب و شمال و جنوب است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران یادآور شد: ایران ذخایر غنی نفت و گاز و معادن دارد که امکان همکاریهای مناسب را فراهم می‌کند و در کنار آن می‌توانیم در زمینه ساخت کشتی، لوکوموتیوسازی، گردشگری و صنایع مشترک با یکدیگر کار کنیم.

وی گفت: فعالان اقتصادی ایران و کرواسی علاقه‌مند به توسعه همکاریها در زمینه‌های مختلفی از جمله اکتشاف و تولید نفت و گاز و پتروشیمی هستند.

جلال‌پور گفت: شرکتهای کوچک و متوسط می‌توانند موتور روابط تجاری دو کشور باشند و همکاریهای اتاق بازرگانی ایران و کرواسی در برگزاری همایش‌ها جلسات رودررو و تبادل هیئت‌های تجاری، شناخت و آشنایی بیشتری را برای اعضای اتاق بازرگانی و این شرکتها فراهم می‌کند.

وی با بیان اینکه مردم ایران احترام ویژه‌ای برای فرهنگ مردم کرواسی قائل هستند و ایران نمی‌خواهد در روابط آینده خود با کرواسی صرفا بر مقوله اقتصاد تمرکز کند گفت: ما به دنبال توسعه روابط فرهنگی، علمی، تکنولوژیکی، گردشگری و دانشگاهی نیز در کنار روابط اقتصادی هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران در پایان گفت: امیدواریم در آینده دوباره شاهد حضور هیئت‌های تجاری کرواسی به صورت تخصصی باشیم که این امر می‌تواند فصل جدیدی در روابط و کشور باشد.

گفتنی است رئیس جمهور کرواسی به همراه ۱۱۰ نفر هیئت تجاری در اتاق بازرگانی ایران حضور یافت.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

دو × دو =