مجید غلامی: قیمت تمام شده سنگ در ایران بسیار گران است

مجید غلامی: قیمت تمام شده سنگ در ایران بسیار گران است

رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن تولیدکنندگان سنگ خراسان رضوی: مشکلاتی که در زمینه صنف سنگ وجود دارد دقیقا به مشکلات کل کشور ربط پیدا می کند. یعنی مشکلاتی که در کل کشور وجود دارد گریبان گیرصنف سنگ و معدن نیز شده است.

215
0
مجید غلامی
مجید غلامی

مجید غلامی رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن تولیدکنندگان سنگ خراسان رضوی در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار کرد: مشکلاتی که در زمینه صنف سنگ وجود دارد دقیقا به مشکلات کل کشور ربط پیدا می کند. یعنی مشکلاتی که در کل کشور وجود دارد گریبان گیرصنف سنگ و معدن نیز شده است.

در ادامه گفت: متاسفانه اوضاع ساخت و ساز و مسکن به هم ریخته است. کار ما هم شاخص های صنف ساختمان را در بر می گیرد و بزرگترین ضربه مشکلات ساختمان سازی، به صنعت سنگ بر می خورد. ساخت و ساز افت پیدا کرده و صنف ما ورشکست شده است. کارخانه ها فرسوده اند، تعطیلی کارخانه ها و و مهم تر از همه عدم حمایت دولت باعث شده است که کارخانه داران کارخانه خود را تعطیل و رها کنند و به دلالی سنگ روی آورند.

غلامی افزود: از دیدگاه من مشهد یک شهر مصرفی می باشد و تولید در آن جواب نمی دهد ولی شهری مانند اصفهان شهری تولید کننده است. در مشهد سنگ آماده را وارد می کنند و به مصرف می رسانند. بنابراین حضور در نمایشگاه ها در مشهد آنچنان تاثیری ندارد و مهم نیست.

وی تصریح کرد: شرکت در نمایشگاه های خارجی از دید من اشتباه بزرگی است زیرا ایران به دلیل تفاوت قیمتی که در فرآوری سنگ دارد توان رقابت با کشور های خارجی را ندارد. ایران در بحث سنگ با کشور هایی نظیر چین و ترکیه می تواند رقابتی داشته باشد زیرا با اینکه کیفیت سنگ ایران حرف اول را می زند از لحاظ قیمتی نمی تواند رقابتی داشته باشد زیرا قیمت تمام شده در ایران بسیار گران است.

رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن تولیدکنندگان سنگ خراسان رضوی افزود: خارج شدن صنعت سنگ از رکود در ایران بحث پیچیده ای است که خارج کردن این رکود از عهده ما خارج است و به گمان من دست دولت هم نیست و این رکود تا پایان سال ۹۶ ادامه دارد. تنها کاری که می توانیم انجام دهیم این است که وضعیت فعلی را در همین حالت حفظ کنیم.

وی گفت: جهت به انجام رساندن صادرات در ایران اولین گزینه حمایت دولت می باشد. من به عنوان کسی که یک کارخانه دار قدیمی هستم اگر بخواهم یک خط ایرانی تولید کنم دست کم به ۵ الی ۶ میلیارد احتیاج دارم و صلاح نیست که برای این کار، خانه و زندگی خود را بفروشم به همین دلیل عملا از ادامه کار خود صرف نظر داده ام.

در پایان گفت: با توجه به اجرای برجام و رفع تحریم ها جای امیدواری بسیار زیاد است، زیرا هم اکنون که اوضاع اقتصادی ترکیه بهم ریخته است زمینه خوبی برای اعلام حضور صنعت سنگ ایران و معرفی سنگ کشورمان دارد و می توانیم از بهم ریختگی اوضاع اقتصادی ترکیه به نفع خود سود ببریم.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

پنج × 5 =