برنامه‌ریزی برای ایجاد صنایع تبدیلی معدنی در اردبیل

برنامه‌ریزی برای ایجاد صنایع تبدیلی معدنی در اردبیل

187
0
مجید خدابخش
مجید خدابخش

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از مهر، مجید خدابخش بعدازظهر پنج‌شنبه در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید اردبیل تصریح کرد: در حال حاضر مطالعه پتانسیل‌های معدنی استان در چهار پهنه در دست اجرا است که جزو مگاپروژه های استان محسوب می‌شود.

وی افزود: بر اساس نتایج اولیه مطالعات مشخص شده است که رگه‌های مواد معدنی در استان وجود دارد و این دستاورد مقدمه‌ای است که اکتشاف، بهره‌برداری و در ادامه احداث صنایع تبدیلی معدنی در سطح استان آغاز شود.

استاندار اردبیل با تأکید به اینکه چهار سرمایه‌گذار مطالعات چهار پهنه را آغاز کرده‌اند، اضافه کرد: در وضعیت فعلی از سوی دو سرمایه‌گذار پروانه اکتشاف درخواست شده است و پروانه اکتشاف به این معنی است که فرد دیگری نمی‌تواند در محدوده تعیین شده فعالیت داشته باشد.

خدابخش با تأکید به اینکه اکتشاف مقدماتی بدون تخریب است و با حفر چند چاه می‌تواند انجام شود، تصریح کرد: پروانه به شرط بررسی دستگاه‌های اجرایی صادر می‌شود تا سرمایه‌گذار فعالیت خود را ادامه دهد.

وی با اذعان به اینکه هیچ سرمایه‌گذاری تمایل ندارد ریسک کرده و به نتیجه منفی برسد، اضافه کرد: بعد از گواهی اکتشاف بی‌شک گواهی بهره‌برداری درخواست خواهد شد؛ چرا که بدون راه‌اندازی صنایع تبدیلی هزینه کرد مطالعه و اکتشاف سود چندانی ندارد.

استاندار اردبیل یکی از مهم‌ترین اولویت‌های استان را حمایت از سرمایه‌گذاران عنوان کرد و گفت: در موضوع معادن نیز از طرح‌های توجیه دار و اقداماتی که بتواند برای استان توسعه و ارزش‌افزوده به همراه داشته باشد، حمایت خواهیم کرد.

وی در عین حال به نامشخص بودن روند پرونده برخی واحدهای تولیدی مشکل‌دار اشاره کرد و متذکر شد: لازم است هر واحد مشکل‌دار با نسخه مشخصی از راهکار عملیاتی رفع مشکل در کارگروه تسهیل مورد بررسی قرار گیرد.

خدابخش با بیان اینکه برخی واحدها مشکل سرمایه در گردش و دریافت تسهیلات بانکی دارند، اضافه کرد: در جلسه آینده با وزیر نیرو درخواست خواهیم کرد که واحد تولیدی که به دنبال توسعه است مورد حمایت قرار گیرد.

وی متذکر شد: پیشنهاد می‌شود که سرمایه‌گذاری قبلی این واحدها به عنوان آورده اولیه در دریافت تسهیلات محاسبه شود تا تعداد قابل‌توجهی از واحدها به این طریق بتوانند مشکلات خود را رفع کنند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید