نرخ بالای سود بانکی معضلی بزرگ برای اشتغال

نرخ بالای سود بانکی معضلی بزرگ برای اشتغال

نائب رئیس کمیسیون حمل‌ونقل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نرخ سود بانکی را معضل بزرگ اشتغال دانست.

297
0
مجتبی بهاروند
مجتبی بهاروند

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ایسنا، مجتبی بهاروند نائب رئیس کمیسیون حمل‌ونقل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه بانک‌ها هیچ تسهیلاتی به واحدهای اقتصادی نمی‌دهند، عنوان کرد: بالا بودن نرخ سود تسهیلات دلیلی بر عدم توانایی واحدهای اقتصادی جهت دریافت وام است.

نائب رئیس کمیسیون حمل‌ونقل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران کاهش نرخ سود بانکی را قدمی مثبت جهت رشد اقتصاد ارزیابی و عنوان کرد: نرخ سود کاهش یافته بسیار کم است و باز هم نرخ سود بانکی در ایران بالاترین نرخ سود بانکی در جهان را شکل می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: کاهش این مقدار از نرخ سود بانکی موجبات خروج سرمایه‌های کوچک از بانک‌ها را فراهم نمی‌آورد زیرا این نرخ سود باعث شده سرمایه‌های کوچک به جای مصرف در واحدهای اشتغال‌زا در بانک‌ها سپرده گذاری شوند و اشتغال‌زایی بلند مدت را به دنبال نداشته باشد.

بهاروند با بیان اینکه هیچ کشوری در دنیا سود بانکی بالایی ندارد، اظهار کرد: در بسیاری از کشورها هزینه نگهداری پول افراد در بانک‌ها نیز گرفته می‌شود زیرا برنامه اصلی آن‌ها ایجاد اشتغال و سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت است.

وی با اشاره به مدیریت دولتی بانک‌ها در ایران تصریح کرد: در کشورهای توسعه نیافته پول و سرمایه کوچک مردم برای اشتغال و برنامه‌های بلند مدت مصرف نمی‌شود و در بانک‌هایی نگهداری می‌شود که به دلیل مدیریت دولتی در سرمایه‌گذاری‌ها موفق عمل نمی‌کنند.

نائب رئیس کمیسیون حمل‌ونقل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران وارد شدن اصولی سرمایه‌ها به بازار مسکن را امری مناسب خواند و تاکید کرد: اصولی وارد شدن سرمایه‌ها به این بازار در شرایطی که موجب جهش‌های ناگهانی نباشد، بسیار مناسب است زیرا رونق بازار مسکن موجب توسعه فعالیت‌های اقتصادی در بخش‌های مختلفی مانند صنعت فولاد، آجر سازی و… می‌شود.

وی تصریح کرد: به دلیل سیاست‌هایی که بانک‌ها خود به عنوان اصلی‌ترین دلال در این حوزه اجرا می‌کنند، سرمایه مردم به بخش مسکن وارد نمی‌شود.

بهاروند ورود سرمایه به بازار سکه و ارز را منوط به شرایط اقتصادی دانست و گفت: قیمت ارز به دلیل سیاست‌های دولت مبنی بر تثبیت نرخ ارز دچار مشکل است و تا هنگامی که قیمت ارز واقعی نباشد، جهش‌های مختلفی در قیمت ارز وجود خواهد داشت که مانع از ورود سرمایه‌ها به این بخش می‌شود.

وی قیمت ارز در دنیا را واقعی اعلام و عنوان کرد: علاوه بر واقعی بودن نرخ ارز، سرمایه نیز در این کشورها وجود دارد بنابراین اقتصاد در این کشورها کم‌تر دچار تلاطم می‌شود اما در ایران مصنوعی بودن قیمت ارز و اقتصاد دولتی موجب شده است تا همواره اقتصاد پر تلاطمی را شاهد باشیم.

نائب رئیس کمیسیون حمل‌ونقل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تاکید بر ضرورت تغییر اقتصاد از حالت دستوری خاطرنشان کرد: در ایران فرآیند دلال بازی بسیار گسترده است و همین امر موجب شده تا در بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی مشکلات بسیاری وجود داشته باشد.

وی ساختار اقتصادی ایران را نادرست خواند و گفت: سیستم بانکی ایران نیازمند اصلاح است زیرا اگر سیستم بانکی اصلاح شده و ارز نیز با قیمت واقعی عرضه شود، برخی از مشکلات اقتصادی حل خواهد شد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

سیزده − سه =