رحمتی: مالیات ۲۰ درصدی از صادرات سنگ حذف شود

رحمتی: مالیات ۲۰ درصدی از صادرات سنگ حذف شود

نایب رییس انجمن سنگ ایران: امروز حدود پنج سال است که مشوق های صادراتی حذف شده و در عین حال صادرکننده سنگ از معافیت 80 درصدی مالیاتی برخوردار است، اما فعالان این عرصه حذف 20 درصدی بقیه را درخواست کرده اند.

177
0
مالک رحمتی
مالک رحمتی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ایرنا، مالک رحمتی نایب رییس انجمن سنگ ایران گفت: امروز حدود پنج سال است که مشوق های صادراتی حذف شده و در عین حال صادرکننده سنگ از معافیت ۸۰ درصدی مالیاتی برخوردار است، اما فعالان این عرصه حذف ۲۰ درصدی بقیه را درخواست کرده اند.

وی افزود: امروز حدود یکهزار تا یکهزار و ۲۰۰ معدن سنگ تزئینی و ساختمانی در کشور فعال است و در دوره چهار سال گذشته میانگین استخراج از این معادن ۱۵ میلیون تن ارزیابی می شود.

پیشتر «ابوالقاسم شفیعی» رییس انجمن سنگ ایران، شمار معادن فعال کشور را پنج هزار و ۴۰۰ معدن اعلام کرده و گفته بود از این تعداد، یکهزار و ۸۰۰ تا یکهزار و ۹۰۰ معدن سنگ در کشور فعالند.

گزارش های منتشر شده حاکی است، شرایط رکودی موجب تعطیلی شماری از معادن سنگ شده و به این ترتیب آمار معادن فعال سنگ کاسته شده است.

جمهوری اسلامی در دو دهه گذشته همواره به همراه چین، هند، ایتالیا و اسپانیا، بین پنج کشور شاخص تولیدکننده سنگ تزیینی جهان قرار داشته است.

رحمتی اضافه کرد: نرخ سود تسهیلات ۲۸ درصدی بانکی به همراه سهم ۱۲ درصدی مالیات، بیمه و دستمزد در مجموع ۴۰ درصد از بازدهی این بخش را جذب می کند، بنابراین صنعت سنگ تزیینی و ساختمانی بیش از ۴۰ درصد نمی تواند بازدهی داشته باشد و به این ترتیب برای تولید کننده سهمی باقی نخواهد ماند.

وی میزان ذخیره سنگ ساختمانی و تزیینی کشور را بیش از ۴٫۲ میلیارد تن ذکر کرد که از این رقم ۱٫۷ میلیارد تن به عنوان ذخیره قطعی اعلام شده است.

نایب رییس انجمن سنگ ایران خاطرنشان ساخت: اکنون میزان تولید سنگ تزیینی کشور به رقم ۱۳ میلیون تن رسیده و سهم صادرات آن بیش از پنج درصد و ارزش صادرات این بخش حدود ۴۰۰ میلیون دلار برآورد می شود.

وی گفت: آمارها نشان می دهد، نزدیک به ۹۰ تا ۹۵ درصد معادن سنگ تزیینی توسط بهره برداران بخش خصوصی استخراج می شود و شمار واحدهای سنگبری نیز در سطح کشور به ۶ هزار تا ۶۵۰۰ واحد می رسد.

ابوالقاسم شفیعی رییس انجمن سنگ ایران سال گذشته اعلام کرد که بیش از ۳۵ درصد معادن سنگ کشور به دلیل شرایط رکودی غیر فعال شده اند.

رحمتی گفت: انتظار این تشکل مردم نهاد این است که دولت و مجلس شورای اسلامی برای کمک به فعالان این بخش وارد عمل شوند و مصمم به خروج از رکود شویم؛ علاوه برآن ثبات نرخ ارز حاشیه امنی برای فعالیت تولیدی و صادرات فراهم می سازد.

وی ادامه داد: در کنار آن، صنعت سنگ مشخصه انرژی بری دارد، بنابراین برای تداوم فعالیت، یارانه سوخت نیاز دارد، زیرا بار مالی سنگینی در این عرصه را باید متحمل شد، علاوه براین سایه تحریم برای مبادلات این بخش نیز وجود دارد.
وی خاطرنشان ساخت: نبود امنیت در کشورهای خاورمیانه و همسایگان ایران از جمله عراق، مانع از فعالیت اقتصادی و بازرگانی است؛ بنابراین رایزنی های بین المللی می تواند در بهبود شرایط نقش موثری داشته باشد.

رحمتی، تنظیم نقشه راه پنج ساله برای صنعت سنگ تزیینی و ساختمانی را یادآور شد که در اختیار وزارت صنعت، معدن وتجارت قرار گرفته و براساس آن دستیابی به دو میلیارد دلار ارزش صادرات پیش بینی شده است.

وی یادآورشد: برپایه آمارهای منتشر شده، ایران با داشتن هفت درصد ذخایر معدنی جهان، در جایگاه نخست خاورمیانه قرار دارد؛ همچنین در شمار ۱۰ کشور شاخص معدنی جهان جای گرفته ایم.

وی قابلیت ارز آوری صنعت سنگ را خاطرنشان ساخت و گفت: جذب سرمایه گذاری خارجی و رونق مناطق محروم و دوره افتاده، از دیگر مزایای این بخش است که ضمن ایجاد فرصت های شغلی لازم، امکان مهاجرت معکوس را نیز فراهم خواهد ساخت.

برپایه اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایران دارای ۶۸ نوع ماده معدنی با ذخیره ۵۷ میلیارد تن که حدود ۳۷ میلیارد تن آن قطعی و بقیه احتمالی است.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید