لزوم کاهش قیمت زمین برای گسترش ساخت و ساز در ایران

لزوم کاهش قیمت زمین برای گسترش ساخت و ساز در ایران

برای رشد و توسعه همه جانبه صنایع مختلف ایران نقدینگی مردم باید صرف ساختمان سازی شود نه خرید زمین.

256
0

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، طبق نظر کارشناسان حدودا دویست الی سیصد شغل به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با صنعت ساختمان سازی مرتبط هستند بنابراین زمانی که ساختمان سازی در کشور رونق داشته باشد این مشاغل نیز رونق خواهند داشت و زمانی که ساختمان سازی از رونق بیافتد این مشاغل نیز از رونق خواهند افتاد .

در بسیاری از شهرهای ایران قیمت زمین زیاد است و کسانی که می خواهند ساختمان سازی کنند مجبورند مبالغ بسیار زیادی را صرف خرید زمین کنند. این امر باعث می شود که بسیاری از نقدینگی ساختمان سازها و یا کسانی که می خواهند برای خودشان خانه ای را درست کنند صرف خرید زمین شود.

بالا بودن قیمت زمین و خرید و فروش آن هیچ گونه ارزش افزوده ای در اقتصاد ایجاد نمی کند و به غیر از افرادی که در این زمینه به کار دلالی مشغول هستند برای هیچ گروه اقتصادی دیگری فایده ندارد. ارزش افزوده برای گروه های اقتصادی مختلف زمانی ایجاد می شود که ساختمان سازی آغاز شود؛ به محض آغاز پروژه های ساختمانی بسیاری از گروه های اقتصادی مختلف فعالیت خود را آغاز می کنند و ارزش افزوده می شود.

به هر میزان که طراحی ساختمان زیباتر و جذاب تر باشد و متراژ آن بالاتر باشد و کار بیشتری روی فرایند تولید ساختمان انجام شود مقدار بیشتری ارزش افزوده ایجاد می گردد و افراد بیشتری مشغول به کار می شوند.

در تهران و شهرهای بزرگ ایران برای جلوگیری از افزایش جمعیت قاعدتا باید قیمت زمین و مسکن بالا باشد اما در شهرهای کوچک ایران با توجه به وجود زمین های بسیار زیادی که دراطراف این شهرها وجود دارد بالا بودن قیمت زمین چه معنا و مفعومی دارد و چرا در مورد پایین آوردن قیمت زمین در این شهرها کاری صورت نمی گیرد؟

برنامه ریزی هایی که در مورد مسکن و صاحب خانه شدن مردم انجام می شود عمدتا با نگاه به شهرهای بزرگ و معضلاتی که در این شهرها وجود دارد صورت می گیرد در صورتی که در ۱۰۰۰ شهر کوچکی که در ایران وجود دارد این معضلات نیست. در شهرهای کوچک ایران معضلی به نام کمبود زمین وجود ندارد و همتراز کردن این شهرها با شهرها ی بزرگ و بالا بردن قیمت زمین در این شهرها به موازات شهرهای بزرگ کمی دور ازعقل و اندیشه است.

در سالهای گذشته در بسیاری  از شهرهای کوچک ایران همانند شهرهای بزرگ پدیده آپارتمان سازی رواج پیدا کرده که این امر باعث شده فرهنگ و معماری شهر و روابط اجتماعی مردم به شکل نامطلوبی تحت الشعاع قرار بگیرد در حالی که با توجه به زمین های بسیار زیادی که در این شهرها وجود دارد نیازی به آپارتمان سازی در این شهرها نبوده و مسئولین می توانستند در این مورد با  درایت بسیار بیشتری عمل کنند.

ساختمان سازی یکی از بزرگترین صنعت های دنیا است که در همه جای دنیا به آن توجه ویژه و اساسی می شود. ساختمان سازی ارزش افزوده ایجاد می کند و باعث رشد و توسعه بسیاری از صنایع مرتبط می شود اما زمین فروشی و بالا بودن قیمت زمین و دلالی زمین باعث شده تا در بسیاری از موارد و در بسیاری از شهرهای ایران این صنعت با مشکلات اساسی روبرو شود و امکان ایجاد طراحی های جدید و استفاده از تجهیزات نو و مدرن و با کیفیت از مردم گرفته شود. برای رشد و توسعه همه جانبه صنایع مختلف ایران نقدینگی مردم باید صرف ساختمان سازی شود نه خرید زمین.

 

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

4 × 5 =