لزوم توجه به سلیقه بازارهای جهانی در فرآوری سنگ تزئینی

لزوم توجه به سلیقه بازارهای جهانی در فرآوری سنگ تزئینی

در حال حاضر کشور ایتالیا به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در عرصه صنعت سنگ‌های تزئینی است چرا که به دلیل در اختیار داشتن تجهیزات و فناوری‌های نوین توانسته محصولاتی با کیفیت‌های بالا که استانداردهای بین‌المللی را دارند تولید کند.

295
0
معدن سنگ
معدن سنگ

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از صمت، ایران بدون شک از لحاظ مرغوبیت، رنگ و طرح سنگ‌های تزئینی در جهان جزو بهترین‌هاست و همین موضوع باعث شده چشم تولیدکنندگان سنگ دنیا همواره به سنگ خام ایران باشد و در سخت‌ترین شرایط تحریمی هم بعضی از سنگ‌های کشور از مسیرهای غیررسمی با واسطه‌های متعدد حتی به خود امریکا هم صادر شود.

سنگ در معماری ایران از دیرباز مورد استفاده قرار می‌گرفته و شاهد این مدعا بناهای به‌جا مانده از دوره‌های هخامنشی، ساسانی، اشکانی و…. است که اساس ساخت آنها از مصالح سنگی است.البته باید توجه داشت که سنگ در سال‌های قبل از ۱۳۴۰ به صورت حجاری از قطعات سنگی با احجام قابل حمل و با مرارت فراوان تولید می‌شده است.

البته پس از این دوره در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ با ورود دستگاه‌های برش سنگ و استفاده از فرز و ابزارآلات جدید، برش و فرآوری سنگ به شیوه نوین، معماران ایرانی نیز تمایل بیشتری به استفاده از سنگ در نما، کف، پله و استفاده احجام سنگی در ساخت‌وسازه‌های نشان دادند و سنگ پایه اصلی عناصر ساخت‌وساز شد.

با توجه به ذخیره قابل توجه سنگ و تنوع رنگ و میزان تولید سالانه سنگ خام ایران که در سال‌های اخیر همواره در رده‌های دوم تا پنجم دنیا بوده و امید برای ورود سنگ ایران به‌عنوان یکی از پیشروان در اقلام صادراتی پس از توافق برجام است که در این زمینه نیاز به بررسی چالش‌های پیش روی این صنعت را هر چه بیشتر الزامی می‌کند.

پس از انقلاب و تحمیل جنگ به ایران دانش معدنکاری و معدن‌یابی در ایران وجود داشت و با وجود ذخایر خوب به راه خود ادامه داد اما فناوری فرآوری سنگ متاسفانه پا به پای آن پیشرفت نکرد. این درحالی بود که عرضه سنگ خام بیشتر و تقاضای سنگ فرآوری شده در ایران متناسب با آن زیاد بود. بنابراین خود به خود فرهنگ تولید سنگ خام و فرآوری سنگ در کشور از دنیا تبعیت نکرد، به این شکل که تولید انبوه در معدن بدون رعایت استانداردهای جهانی و با اتلاف بیش از حد سنگ‌خام در معدن از یک سو و فرآوری حداقلی در کارخانه‌های داخلی به‌دلیل درخواست همیشگی و رعایت نشدن استانداردهای نصب به‌دلیل وجود سیمان و مصالح ارزان باعث شده با وجود نعمت فراوان سنگ در کشور با فرهنگ مصرف خارجی بیگانه باشیم.

از آنجا که سنگبری‌ها درخواست سنگ ارزان داشتند معدنداران با انفجار و اتلاف ذخایر فقط تولید را بالا بردند و به شکل کوپ سنگ‌ها و بهره‌وری در تولید کم‌توجهی کرده‌اند.

حال با به نتیجه رسیدن برجام، معدنداران و کارخانه داران باید فرهنگ مصرف کشورهای مقصد را بیشتر مطالعه و با استانداردهای روز دنیا تولیدات خود را ارائه کنند که البته کار سختی نیست و هزینه سرمایه‌گذاری آن هم به سرعت بازمی‌گردد اما تنها چیزی که اغلب مشکل‌زا بوده تعهد نداشتن تولیدکنندگان داخلی به فرهنگ مصرف خارجی‌ها و بد قولی در تحویل به موقع کالاست که امیدواریم بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

نکته اینجاست که اگر ماشین‌آلات جدید و بروز معدنی هم به معادن کشور وارد شوند مشکل معدنکاران با تدوین استانداردهای تولید و نظارت مهندسان کارآزموده نظام مهندسی رفع خواهد شد.از آثار برجام و توافقات حاصل شده با کشورهای اروپایی نتایج مثبتی برای صنعت سنگ کشور داشته است که ازجمله مهم‌ترین آنها ورود هیات‌های جدید فرآوری از ایتالیا به ایران بوده و این بهترین فرصت برای فراگیری دانش روز با همکاری مشترک با ایتالیایی‌ها است.

به نظر می‌رسد با سرمایه‌گذاری در بخش معدن و صنایع پایین‌دستی به شکل مشترک با ایتالیایی‌ها بازگشت سرمایه خوبی برای صنعت سنگ کشور رقم بخورد.

در حال حاضر کشور ایتالیا به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در عرصه صنعت سنگ‌های تزئینی است چرا که به دلیل در اختیار داشتن تجهیزات و فناوری‌های نوین توانسته محصولاتی با کیفیت‌های بالا که استانداردهای بین‌المللی را دارند تولید کند.

حال با برداشته شدن تحریم‌ها و امضای تفاهمنامه بین ایران و اروپا مبنی بر ایجاد کارگاه‌های آموزشی می‌توان به ارتقای سطح دانش فنی صنعت سنگی‌های ایران امیدوار بود.همچنین با ورود تجهیزات و فناوری‌های نوین امکان فرآوری سنگ‌های تزئینی در کشور فراهم می‌شود و دیگر خبری از خام‌فروشی نخواهد بود. هم اکنون ایران با در اختیار داشتن ذخایر فراوان و با کیفیت بالای سنگ‌های تزئینی در بین ۵ کشور دارنده این کانی قرار گرفته است.                        فرزاد طاهری

۱+
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

4 × پنج =