لزوم تدوین برنامه ۲۰ ساله برای توسعه معادن

لزوم تدوین برنامه ۲۰ ساله برای توسعه معادن

112
0
محمود نیلی
محمود نیلی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، محمود نیلی امروز در مراسم افتتاحیه کنگره ملی مهندسی معدن ایران در دانشگاه صنعتی همدان، اظهار داشت: متاسفانه جذب مهندسان خانم در رشته صنعت و معدن بسیار اندک است بنابراین با توجه به اینکه پتانسیل جذب خانم‌ها در استان ما وجود دارد، از بزرگان صنعت و معدن می‌خواهیم تا راهی را برای استفاده از ظرفیت خانم‌ها در این رشته تدوین کنند.

وی تصریح کرد: امیدواریم این کنگره فرصت هم‌اندیشی را در میان بزرگان معدن ایجاد کند تا تحولی در وضعیت صنعت و معدن همدان و کشور رقم بخورد.

رئیس دانشگاه صنعتی همدان افزود: همدان شاهراه ورودی غرب کشور است و توانایی‌های بالقوه‌ای برای سرمایه‌گذاری و بازار‌های غرب کشور را داراست که می‌توان از ظرفیت‌های آن‌ استفاده کرد.

نیلی با بیان‌ اینکه شهرستان همدان مهم‌ترین مرکز صنعتی در مرکز استان است و ۱۴ شرکت صنعتی فعال در آن وجود دارد، اظهار داشت: ما در صنعت چرم در سطح کشور معروف و مطرح بودیم، اما متاسفانه اینک در این حوزه وضعیت مناسبی نداریم.

وی در بخش دیگری از سخنان به اهمیت معادن در استان اشاره کرد و گفت: بیش از ۱.۷ میلیارد تن ذخیره معدنی و۲۷۱  معدن فعال در استان وجود دارد و رتبه هشتم ذخایر معدنی را در کشور به خود اختصاص داده‌ایم.

رئیس دانشگاه صنعتی همدان به علت پیدایش دانشگاه‌های صنعتی در کشور اشاره کرد و افزود: توسعه صنعت در کشور و توجه ویژه به بخش صنعت و معدن موجب شکل‌گیری این دانشگاه‌ها شده است.

نیلی گفت: دانشگاه صنعتی با ۱۱ سال عمر، جزو دانشگاه‌های جوان کشور است و تاکنون موفقیت‌های زیادی را کسب کرده است.

وی به اهداف دانشگاه صنعتی اشاره کرد و افزود: کمک به اکتشاف، استخراج و فرآوری معدنی با تکیه بر صنایع کانی غیرفلزی و سنگ های قیمتی در منطقه، توسعه معدنی استان، پیشرفت در حوزه انرژی نانو موادها و بهبود محیط زیست از مهم‌ترین اهداف این دانشگاه است.

رئیس دانشگاه صنعتی همدان در خصوص جذب کمک‌های مردمی و خیران در دانشگاه، اظهار داشت: میزان جذب کمک‌های مردمی ما در سال ۹۴، سه و نیم میلیارد تومان بوده است.

نیلی به فعالیت‌های موثر دانشگاه صنعتی همدان اشاره کرد و افزود: در حوزه صنعت و کارآفرینی در طول سه سال گذشته سه دوره تخصصی برای صنعتگران، دانشجویان و اساتید به مناسبت روز مهندس برگزار کرده‌ایم.

وی گفت: در زمینه تقویت زیر ساخت‌ها نیز گام‌های موثری برداشتیم که نمونه آن راه‌اندازی آزمایشگاه تحقیقاتی و رشد مقالات علمی است.

رئیس دانشگاه صنعتی همدان در بخش دیگری از سخنان با بیان اینکه تعداد معادن فعال استان ما نسبت به کل کشور ۱.۴درصد است، ابراز کرد: میزان سرمایه‌گذاری معادن فعال استان همدان به کل کشور نیز ۱.۷ درصد کشور است.

نیلی از لزوم تدوین برنامه ۲۰ ساله برای توسعه معادن استان با هدف حفظ محیط زیست خبر داد و گفت: ارتقا فناوری معادن از طریق ۵۰۰ فارغ التحصیل جزو اهداف مهم ما است.

وی با بیان اینکه نمی‌توانیم صنعت و دانشگاه را از یکدیگر جدا بدانیم، اظهار داشت: ما منابع انسانی قابل قبول را تربیت می‌کنیم اما این نیروها باید تحویل جامعه داده شود و به کار گرفته شوند.

رئیس دانشگاه صنعتی همدان با تاکید بر اینکه دولت و مقامات ارشد استان باید فکری به حال فارغ التحصلان کنند، اعلام کرد: به دنبال جذب ۲۰۰ هزارنفر به عنوان پشتیبان معادن هستیم.

تکنولوژی تبدیل مواد معدنی در دسترس نیست

محمود رضا عراقی نیز در کنگره ملی مهندسی معدن ایران در همدان، اظهار داشت: اهمیت معدن در کارهای عمرانی غیرقابل انکار است و به جرات می‌توان گفت هیچ کار عمرانی نیست که در آن از مصالح معدنی استفاده نشود.

وی تصریح کرد: راه‌سازی، سدسازی، پل‌سازی و غیره همگی از مواردی‌اند که ساخت آن بدون استفاده از مصالح معدنی انجام نمی‌گیرد و هرچه معادن مورد نیاز به پروژه‌ها نزدیک‌تر باشد در کاهش هزینه‌ها موثر است.

معاون عمرانی استاندار همدان با بیان اینکه باید از همه منابع موجود در کشور برای رشد اقتصادی استفاده کنیم، ابراز کرد: معدن یکی از ظرفیت‌های استان ماست که می‌توانیم در بخش‌های مختلف آن را تبدیل به ثروت کنیم.

عراقی با بیان اینکه مخالف خام فروشی هستیم، تصریح کرد: به کمک تکنولوژی‌های جدید و بروز می‌توانیم از خام فروشی جلوگیری کنیم اما متاسفانه در حال حاضر تکنولوژی تبدیل معادن را در دسترس نداریم.

وی گفت: همدان یک شهر علمی است و بیش از ۵۰ نفر فارغ‌التحصیل مهندسی معدن داشته‌ایم بنابراین باید تلاش کنیم تا همانگونه که همدان در علم طب خوش درخشیده است در علم معدن نیز نقش موثری را در کشور ایفا کند.

دبیر کنگره ملی مهندسی معدن و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی همدان نیز در این مراسم اظهار داشت:این کنگره محلی برای ارائه خیل عظیم مقالات نیست بلکه فرصتی برای طرح پرسش و سوال‌های اساسی است.

نیما بابا نوری با بیان اینکه ملاحظات زیست محیطی، علت عدم شکل گیری حلقه صنعت و دانشگاه است،گفت: چرا دانشگاه‌های ما دچار آفت مقاله‌زدگی شده است و امروز  باید  سوال‌هایی  که در ذهن متخصصان این رشته نقش بسته است پاسخ داده شود.

وی با بیان اینکه ارتباط واقعی صنعت و دانشگاه از اهداف اصلی ما بوده است، گفت: اعضای هیئت علمی دانشگاه در بحث‌های مربوط به چالش‌های اولویت دار، صاحب ایده هستند.

دبیر کنگره ملی مهندسی معدن و صنعت افزود: در دو دوره فارغ‌التحصیلان کارشناسی، دانشگاه همدان، ۲۰ رتبه تک رقمی و دو رقمی ارشد را به خود اختصاص داده  بنابراین باید همواره پذیرای فعالان عرصه معدن باشیم.

  • تسنیم
۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

6 + 11 =