قیمت بالای زمین بزرگترین دشمن صنعت سنگ

قیمت بالای زمین بزرگترین دشمن صنعت سنگ

دولت در صورتی می تواند بخش مسکن ایران را ازرکود خلاص کند که بتواند در تعریفی مجدد برای این بخش «زمین ارزان و ساختمان گران» را دستور کار خود قرار دهد.

232
0
قیمت بالای زمین بزرگترین دشمن صنعت سنگ
قیمت بالای زمین بزرگترین دشمن صنعت سنگ

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، در زمان های نه چندان دور تعریفی که از خانه در بین مردم دنیا رواج داشت تشکیل شده بود از یک چهار دیواری و سقفی که از آنها در برابر سرما و گرما محافظت کند و مکانی باشد برای استراحت و تجدید قوا تا بتوانند پس از استراحت زندگی روزانه خود را با انگیزه و قدرتی مضاعف از سر بگیرند.

اما در دنیای امروز و با ورود معماری های نوین به عرصه ساخت و ساز، مفهوم خانه به طور کلی تغییر کرده و معماران برای ساخت خانه های جدید نهایت اصول زیبایی شناسانه و چشم نواز را به کار می بندند و بیشترین و بهترین بهره را از فضای های داخلی و خارجی خانه و مصالح ساختمانی می برند.

با ورود تکنولوژی های جدید درعرصه صنعت سنگ و فرآوری سنگ های مختلف با رنگ های متنوع استفاده از آنها در معماری و ساخت خانه ها روز به روز افزایش یافت و تا بدانجا رسید که امروزه بخش اعظمی از دکوراسیون های داخلی خانه را با استفاده از سنگ ها تزئینی طراحی و اجراء می کنند.

این طراحی ها تا بدانجا پیش رفته که معماری خانه و دکوراسیون داخلی و خارجی آن به عنوان یک اصل غیر قابل حذف در معماری خانه پذیرفته شده و رشد و توسعه استفاده از سنگ ها طبیعی در خانه در دستور کار معماران بزرگ دنیا است.

در ایران و عمدتا به دلیل بالا بودن قیمت زمین در بسیاری از نقاط کشور حجم عمده نقدینگی فردی که می خواهد خانه ای برای خود بسازد صرف خرید زمین می شود بنابراین بودجه ای برای اینکه بتواند معماری های نوین را در خانه خود پیاده کند ندارد. استفاده از معماری مدرن و تزئینات داخلی فقط در صورتی رخ می دهد که فرد سازنده خانه بسیار ثروتمند باشد و اضافه هزینه به مقدار صد، دویست یا سیصد میلیون اهمیت چندانی برای وی نداشته باشد.

ارزان شدن قیمت زمین و راه اندازی تولید خانه در حجم و اندازه های بزرگ لازم است که مورد توجه جدی دولتمردان ایران قرار بگیرد. خرید و فروش زمین و گران بودن آن هیچ ارزش افزوده ای در جامعه ایجاد نمی کند و تنها فایده آن بالا بردن نرخ تورم در بخش مسکن است. دولت در صورتی می تواند بخش مسکن ایران را ازرکود خلاص کند که بتواند در تعریفی مجدد برای این بخش «زمین ارزان و ساختمان گران» را دستور کار خود قرار دهد.

در صورتی که دولت با برنامه ریزهای دقیق و منسجم نقدینگی مردم را زمین به سمت ساختمان هدایت و شرایطی را فراهم کند که مردم به جای هزینه در بخش زمین این نقدینگی را صرف ساختمان سازی و طراحی های متنوع و مدرن درون ساختمان کنند به طور حتم کمک بسیار بزرگی به خارج شدن بخش مسکن و صنعت سنگ از رکود کرده است.

۱+
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید