قوانین دست و پا گیر مهمترین مشکل صنعت سنگ

قوانین دست و پا گیر مهمترین مشکل صنعت سنگ

25
0
علی مختاری رئیس انجمن سنگ رضوان شهر و بازرس کانون سنگ ایران
علی مختاری رئیس انجمن سنگ رضوان شهر و بازرس کانون سنگ ایران

علی مختاری مدیرعامل شرکت خدماتی شهرک صنعتی رضوانشهر در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: در این شهرک صنعتی حدودا ۳۵۰ کارخانه سنگبری فعالیت دارد که ۵۰ کارخانه به صورت اختصاصی در حوزه صادرات فعالیت می کنند. عمده تولید این شهرک صنعتی مرمریت است البته سنگ تراورتن هم به میزان اندک در کارخانجات این شهرک فراوری می شود.

وی افزود: در حال حاضر مهمترین خریداران صادراتی سنگ رضوانشهر عراقی ها هستند که خودشان به این شهرک می آیند و سنگ را به صورت نقدی از تولید کننده خریداری می کنند. سود فروش سنگ به تجارعراقی بسیار کم است اما چون این کار نقدی صورت می پذیرد و فروش ها در اغلب موارد بالا است برای تولید کننده ها مقرون به صرفه است.

وی ادامه داد: مهمترین درخواستی که ما از دولت داریم این است که برای هرگونه قانونگذاری از مشورت های بخش خصوصی استفاده کنند. اگر قرار است در مورد صنعت سنگ قانون بگذارند از ما که متخصص و ذینفع این صنعت هستیم نظر بپرسند. در برخی موارد پیش آمده که قانونی را وضع کرده اند و ما چهار یا پنج سال دویدیم تا آن قانون را اصلاح یا حذف کنیم. مهمترین مشکل ما در حال حاضر برخی قوانین دست و پا گیراست.

وی تصریح کرد: در حال حاضر دولت مصوبه ای را برای افزایش قیمت کرایه حمل و نقل صادر کرده و رانندگان تمایل دارند با قیمت های جدید کار کنند اما پرداخت قیمت های جدید حمل و نقل واقعا از توان کارخانه داران خارج است.

وی گفت: مساله قیمت حمل و نقل نیز یکی از مواردی است که توقع داشتیم دولت نظر ما را مورد ملاحظه قرار دهد. حمل بار برای سنگبریها با دیگر جاها متفاوت است و باید برای این مساله تمایز قائل شد چون راننده ای که برای کارخانه سنگبری بار می آورد اصلا اتلاف وقت ندارد؛ سنگ را می برد زیر جرثتقیل و در عرض یک ربع بار را خالی می کند و می رود. قیمت حمل و نقل برای کارخانه داران سنگبری نباید این قدر افزایش پیدا کند.

وی تصریح کرد: در حالی که یکی از مسائل مهم کارخانه داران کمبود نقدینگی است اما به دلیل سودهای بالای بانکی بسیاری از آنها تمایل ندارند به سمت بانک ها بروند. سود تسهیلات برای تولید باید چهار درصد باشد و بیشتر از این اصلا برای تولید مقرون به صرفه نیست اما در حال حاضر برخی بانکها سودهای بالاتری را طلب می کنند.

وی ادامه داد: مسئولین قولهایی در مورد اصلاح قانون مالیات برارزش افزوده داده اند که امیدواریم این قول ها عملی شود چون مالیات برارزش افزوده واقعا برای تولید کننده های سنگ مشکلات مالی بسیار زیادی را فراهم کرده است.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

19 − یازده =