فردین یزدانی مطرح کرد: سهم ۵۵ درصدی قیمت زمین در قیمت مسکن

فردین یزدانی مطرح کرد: سهم ۵۵ درصدی قیمت زمین در قیمت مسکن

35
0
اشتراک
فردین یزدانی
فردین یزدانی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، فردین یزدانی مدیر مطالعات علمی طرح جامع مسکن با بیان اینکه سهم زمین در هزینه تمام شده مسکن بسیار بالا است و سهم ۵۵ درصدی  در دنیا کم نظیر است، اظهار کرد: ترکیبی از عوامل مختلف باعث افزایش قیمت زمین در سه دهه اخیر شده و ضروری است که این شاخص در بازار مسکن کاهش پیدا کند.

وی افزود: برخی از این عوامل افزایش قیمت زمین ، مربوط به مسائل کلان اقتصادی است که سوداگری را در این بازار تقویت کرده اما بخش مهمی از آن حاصل عملکرد نظام مدیریت شهری و نظام برنامه ریزی شهری است.

مدیر مطالعات علمی طرح جامع مسکن  با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی و مجموعه دولت و کل نظام و مدیریت شهری کشور در یک ائتلافی بورس بازی و سوداگری در زمین را کنترل کنند، گفت:  به طور قطع این اقدامات در پروسه کوتاه مدت قابل اجرا نیست اما مهم تر از موضوع زمان، کنترل بازار زمین یک عزم سیاسی در مجموعه دولت و نظام می طلبد چراکه منافع بسیاری درگیر افزایش قیمت زمین است و  یک عزم سیاسی باید به این منافع غلبه پیدا کند.

یزدانی با بیان اینکه مهم ترین اقدامات عملیاتی برای کنترل قیمت زمین و کاهش آن،  اصلاح نظام درآمد شهری است، اظهار کرد:  وابستگی درآمد شهرداری باید به طور کلی از ساخت و ساز و درآمد حاصل از فروش زمین و تغییر کاربری ها قطع شود.

وی با تاکید بر اینکه شهرداری ها عامل اصلی افزایش قیمت زمین هستند، ادامه داد: فروش تراکم مازاد یکی از علت های اصلی افزایش قیمت ها است.

وی ادامه داد: در مرحله بعد باید اقداماتی از سوی  مجموعه دولت و وزارت راه و شهرسازی و مدیریت شهری در راستای شفاف سازی بازار انجام شود، برای مثال راه اندازی بانک اطلاعات زمین که مشخص شود مالکان هر قطعه زمین چه کسانی هستند و باید یک سامان بخشی به نظام مدیریت زمین انجام شود که اقدامات بسیار اساسی هستند و در کوتاه مدت هم جواب نمی دهد .

یزدانی با بیان اینکه بعید می دانم درآمد شهرداری در سال جاری از تراکم فروشی کاهش داشته باشد، گفت: هر چند وزارت راه و شهرسازی به صورت موردی اقدامات قابل توجهی برای مبازره با شهرفروشی شهرداری انجام داد اما اقدامات سیستماتیکی انجام نشد.

منبع: ایلنا

0

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

نوزده − ده =