سهم ۵۵ درصدی قیمت زمین در قیمت مسکن

سهم ۵۵ درصدی قیمت زمین در قیمت مسکن

288
0
فردین یزدانی
فردین یزدانی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، فردین یزدانی مدیر مطالعات علمی طرح جامع مسکن با بیان اینکه سهم زمین در هزینه تمام شده مسکن بسیار بالا است و سهم ۵۵ درصدی  در دنیا کم نظیر است، اظهار کرد: ترکیبی از عوامل مختلف باعث افزایش قیمت زمین در سه دهه اخیر شده و ضروری است که این شاخص در بازار مسکن کاهش پیدا کند.

وی افزود: برخی از این عوامل افزایش قیمت زمین ، مربوط به مسائل کلان اقتصادی است که سوداگری را در این بازار تقویت کرده اما بخش مهمی از آن حاصل عملکرد نظام مدیریت شهری و نظام برنامه ریزی شهری است.

مدیر مطالعات علمی طرح جامع مسکن  با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی و مجموعه دولت و کل نظام و مدیریت شهری کشور در یک ائتلافی بورس بازی و سوداگری در زمین را کنترل کنند، گفت:  به طور قطع این اقدامات در پروسه کوتاه مدت قابل اجرا نیست اما مهم تر از موضوع زمان، کنترل بازار زمین یک عزم سیاسی در مجموعه دولت و نظام می طلبد چراکه منافع بسیاری درگیر افزایش قیمت زمین است و  یک عزم سیاسی باید به این منافع غلبه پیدا کند.

یزدانی با بیان اینکه مهم ترین اقدامات عملیاتی برای کنترل قیمت زمین و کاهش آن،  اصلاح نظام درآمد شهری است، اظهار کرد:  وابستگی درآمد شهرداری باید به طور کلی از ساخت و ساز و درآمد حاصل از فروش زمین و تغییر کاربری ها قطع شود.

وی با تاکید بر اینکه شهرداری ها عامل اصلی افزایش قیمت زمین هستند، ادامه داد: فروش تراکم مازاد یکی از علت های اصلی افزایش قیمت ها است.

وی ادامه داد: در مرحله بعد باید اقداماتی از سوی  مجموعه دولت و وزارت راه و شهرسازی و مدیریت شهری در راستای شفاف سازی بازار انجام شود، برای مثال راه اندازی بانک اطلاعات زمین که مشخص شود مالکان هر قطعه زمین چه کسانی هستند و باید یک سامان بخشی به نظام مدیریت زمین انجام شود که اقدامات بسیار اساسی هستند و در کوتاه مدت هم جواب نمی دهد .

یزدانی با بیان اینکه بعید می دانم درآمد شهرداری در سال جاری از تراکم فروشی کاهش داشته باشد، گفت: هر چند وزارت راه و شهرسازی به صورت موردی اقدامات قابل توجهی برای مبازره با شهرفروشی شهرداری انجام داد اما اقدامات سیستماتیکی انجام نشد.

منبع: ایلنا

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

18 − پنج =