فاصله گرفتن کرمان از خام‌فروشی سنگ مرمر

فاصله گرفتن کرمان از خام‌فروشی سنگ مرمر

شناساندن سنگ‌های تزئینی موجود در استان کرمان به کشورهای مصرف‌کننده از دیگر راهکارهای توسعه صادرات این محصول به‌شمار رود که می‌تواند ارزش‌افزوده مناسبی را برای استان به همراه داشته باشد.

324
0
مرمر کرمان
مرمر کرمان

به  گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از صمت، کرمان از ۷۵ پروانه بهره‌برداری در زمینه استخراج انواع کانی‌های مختلف معدنی بهره می‌برد که در مجموع به همراه ۷۷ واحد فرآوری برای بیش از هزار نفر به صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد کرده‌اند.

در این میان معادن سنگ مرمریت با بیش از ۹/۵میلیون تن و مرمر با ۱۵۰هزار تن ذخیره قطعی اثبات شده هم‌اکنون در این استان در حال فعالیت هستند تا ۵۰درصد کل ذخایر قطعی اثبات شده معادن سنگ، بیش از ۵۰درصد پروانه‌های بهره‌برداری و حدود ۵۰درصد اشتغال موجود در معادن استان را به خود اختصاص دهند.

تلاش کرمان برای دوری از خام‌فروشی
سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمان تاکنون ۷۵ پروانه بهره‌برداری را برای استخراج انواع کانی‌های مختلف از معادن استان صادر کرده که در مجموع به همراه واحدهای فرآوری توانسته‌اند برای بیش از هزار نفر به‌صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد کنند. معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمان با بیان این مطلب اظهار کرد: معادن سنگ مرمریت با بیش از ۹/۵میلیون تن، چینی ۳/۵میلیون تن، تراورتن ۳/۵میلیون تن، گرانیت ۱/۵میلیون تن، کنگلومرا ۶۴۰ هزار تن و مرمر با ۱۵۰هزار تن ذخیره قطعی اثبات شده در استان وجود دارد که هم‌اکنون در حال فعالیت هستند.

براساس پیش‌بینی‌های انجام شده ذخیره کانی‌های غیرفلزی کرمان که در شهرستان‌های کرمان، سیرجان، بم، زرند، انار و شهر بابک استقرار دارند بیش از ۸۰۰میلیون تن برآورد شده است. در این‌باره مهدی حسینی‌نژاد افزود: هم‌اکنون ۷۷ واحد فرآوری سنگ با توانمندی فرآوری سالانه ۷میلیون و ۷۰۰هزار متر مربع در سال از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت پروانه بهره‌برداری دریافت کرده‌اند تا این امر باعث شود کرمان تا حدودی از خام‌فروشی سنگ فاصله بگیرد. سنگ‌های مرمر و مرمریت بیش از ۵۰درصد کل ذخایر قطعی اثبات شده معادن سنگ کرمان را به خود اختصاص داده‌اند.

حسینی‌نژاد با تایید این موضوع افزود: این معادن علاوه بر در برگیری بیش از ۵۰درصد پروانه‌های بهره‌برداری معادن استان، حدود ۵۰درصد اشتغال موجود در معادن استان را نیز به خود اختصاص داده‌اند که از این نظر می‌توان آنها را به عنوان دارنده رتبه نخست اشتغال و پروانه‌های بهره‌برداری در زمینه معادن بر شمرد.

فناوری، ماشین‌آلات و تجهیزات مورد استفاده در معادن مرمر و مرمریت کرمان به‌صورت عمده فرسوده و قدیمی هستند. موضوعی که معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمان به آن پرداخت و گفت: متاسفانه علاوه بر معادن مرمر و مرمریت تمام معادن و واحدهای فرآوری سنگ استان با این مشکل دست وپنجه نرم می‌کنند و همین امر موجب تحمیل افزایش هزینه‌های استخراج، فرآوری و حمل‌ونقل به معدن‌داران شده است. این در حالی است که هم‌اکنون استخراج سنگ از معادن مرمر و مرمریت استان همچنان به صورت سطحی در حال انجام بوده (وارد عمق نشده) و همین امر باعث شده این معادن با کمترین مشکل در زمینه استخراج و حمل‌ونقل روبه‌رو باشند.

تجهیز به آخرین فناوری روز
بروز برخی مشکلات جزو جدایی‌ناپذیر صنعت، تولید و استخراج کانی از معادن در هر منطقه به‌شمار می‌رود. سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت شمال کرمان با اشاره به مشکلات موجود در معادن و واحدهای فرآوری سنگ مرمر و مرمریت استان ابراز کرد: رکود در بازار فروش، فرسودگی ماشین‌آلات و تجهیزات، نبود فناوری‌های جدید برش به منظور کاهش هزینه‌های تولید، نبود واحدهای فرآوری سنگ به‌ویژه سنگ مرمر و مرمریت آهن در استان از جمله این مشکلات است. این در حالی است که اگر بتوان معادن و واحدهای فرآوری سنگ استان را به آخرین فناوری روز دنیا مجهز کرد علاوه بر افزایش ارزش‌افزوده می‌توان شاهد اشتغال پایدار و رو به افزایشی در این واحدها بود.

البته امید است با در اختیار گذاشتن تسهیلات ارزان قیمت، نوسازی و بازسازی تجهیزات، جانمایی استفاده از سنگ در نمای داخلی ساختمان‌ها، بازاریابی و بازارسازی محصول در بازارهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و… تا حدودی رونق را در قالب ۴ برنامه اصلی شناسایی، استخراج، فرآوری و صادرات به بازار سنگ‌های تزئینی به ویژه سنگ‌های معدنی و واحدهای فرآوری برگرداند.

حمایت‌های همه‌جانبه در دستور کار
واگذاری محدوده‌های معدنی به بخش خصوصی برای شناسایی و استخراج کانی‌های فلزی و غیرفلزی ازجمله اقداماتی است که در هر استانی امکان بهره‌برداری از ذخایر معدنی را افزایش می‌دهد. یکی از معدن‌داران استان کرمان با بیان اینکه هم‌اکنون ذخیره قطعی اثبات شده سنگ تراورتن در محدوده استخراجی در اختیار آن ۱۲۰هزار تن است، اظهار کرد: بهره‌برداری از این محدود توانسته برای ۱۴نفر به‌صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد کند. فرآوری سنگ ازجمله فرآیندهایی است که علاوه بر جلوگیری خام‌فروشی سنگ، نقش بسزایی در ایجاد ارزش‌افزوده آن دارد.

یاسر مقصودی در این‌باره گفت: با توجه به محدودیت‌هایی که در معدن در دست استخراج وجود دارد متاسفانه در این زمینه تاکنون فعالیتی در دستور کار قرار نگرفته و سنگ‌های استخراجی برای فرآوری به بیرون از محدود انتقال داده می‌شوند.
حمل‌ونقل کانی‌های استخراجی و انتقال آنها به واحدهای فرآوری همواره از دغدغه‌های معدنداران به شمار می‌رود. روندی که هزینه‌های مازادی را به معدنداران تحمیل کرده و هزینه‌های استخراج را افزایش می‌دهد.

مقصودی با تایید این امر ابراز کرد: با توجه به اینکه ماشین‌آلات و تجهیزات برش و استخراج مورد استفاده در این معدن تا حدودی بروز است خوشبختانه تاکنون در زمینه استخراج و حمل‌ونقل مشکلی ایجاد نشده و محصول استخراجی به واحدهای فرآوری انتقال داده شده است.

حمایت‌های همه‌جانبه دولت و دستگاه‌های مرتبط با معدن از معدنداران در زمینه‌های مختلف ازجمله فرآیندهایی است که می‌تواند روند بهره‌برداری از محدوده‌های معدنی را با سرعت بیشتری همراه کند. موضوعی که این معدندار کرمانی به آن پرداخت و گفت: انجام هر گونه فعالیت تولیدی زمانی به ثمر می‌نشیند که محصول نهایی در بازارهای هدف به فروش برسد.

البته با توجه به اینکه شهرستان کرمان به‌عنوان یکی از محدوده‌های مهم معدنی در سطح استان مطرح است اما متاسفانه درگیر حضور واسطه‌های خرید و فروش سنگ شده که این امر تاثیر بسیار منفی بر استخراج، فرآوری و فروش سنگ در این شهرستان گذاشته است. با این وجود اگر پیمانکاران ساخت‌وساز مسکن (دولت و بخش‌های خصوصی و نیم خصوصی) سنگ کرمان را جزو فهرست مواد مورد استفاده کاری خود قرار دهند به طور حتم علاوه بر فعالیت بیشتر معادن، واحدهای فرآوری و واحدهای وابسته به سنگ استان نیز از فعالیت بیشتری برخوردار خواهند شد.

البته در این بین دریافت حقوق دولتی معادن و کمک به بحث اکتشاف، صدور بخشنامه برای استفاده سازمان‌ها و دستگاه‌های استان از سنگ‌های فرآوری شده تا حدود زیادی می‌تواند علاوه بر فعال‌تر کردن فعالیت‌های معدنی استان در ایجاد اشتغال و ارزش‌افزوده تاثیرگذار باشد.

نشان‌سازی برای ایجاد ارزش‌افزوده
رکودی که هم‌اکنون در بازار فروش محصولات تولیدی وجود دارد بدون شک گریبانگیر تمام واحدهای صنعتی و معدنی کشور شده است. رییس انجمن معادن فلزی خانه صنعت و معدن کرمان بیان این مطلب اظهار کرد: با توجه به اینکه کشور از نظر ذخایر معدنی جزو ۵ کشور برتر جهان است به نظر می‌رسد با رونق گرفتن بازار ساخت‌وساز مسکن این رکود از دوام چندانی برخوردار نباشد.

توسعه صادرات کانی‌های غیرفلزی به‌ویژه سنگ‌های تزئینی می‌تواند یکی از راهکارهای خروج از رکود باشد که عبدالعظیم افروز به آن اشاره کرد و گفت: با توجه به تنوع سنگ‌های استخراجی در کرمان، توسعه صادرات این محصول نیازمند بازارسازی و بازاریابی در کشورهای هدفی است که به حتم تحقق این امر تا حدود زیادی می‌تواند رکود را از معادن و واحدهای فرآوری استان دور کند. با وجودی که سایه اسم اصفهان روی سنگ‌های مرمریت و مرمر کرمان سنگینی می‌کند و باعث شده سنگ اصفهان به نسبت سنگ‌های موجود در استان از قیمت ارزان‌تری برخوردار باشند، شناساندن سنگ‌های تزئینی موجود در استان به کشورهای مصرف‌کننده از دیگر راهکارهای توسعه صادرات این محصول به‌شمار رود که می‌تواند ارزش‌افزوده مناسبی را برای استان به همراه داشته باشد. استفاده از فناوری و ماشین‌آلات روز دنیا برای فرآوری و صیقل دادن سنگ‌های مرمر و مرمریت می‌تواند تا حدود زیاد از خرابی، دورریزی و افزایش هزینه‌های فرآوری سنگ جلوگیری کند. زیرا با توجه به کمبود ذخایر مرمر در استان باید تا حد امکان از دورریزی آن جلوگیری کرد. البته می‌توان با اجرای طرح‌های برنامه‌ریزی شده به منظور استفاده از ضایعات سنگ مرمر از هدر رفت آنها با توجه به قیمت تمام‌شده و کمبود ذخایر بهترین بهره را برد.

البته نباید فراموش کرد که هر زمان محصولی دارای نشان تجاری شود به حتم از خام‌فروشی فاصله خواهد گرفت. موضوعی که افروز آن را مهم ارزیابی کرد و افزود: کشورهای معدنی که اقدام به نشان‌سازی سنگ‌های کپ خود در بازارهای هدف کرده‌اند به هنگام خام‌فروشی نیز ارزش‌افزوده بالایی را دریافت می‌کنند در حالی که این عمل هنوز در سنگ‌های تزئینی استان به‌ویژه مرمر و مرمریت انجام نشده بنابراین باید معدنداران را به این سمت سوق داد تا از ارزش‌افزوده ایجاد شده بهترین بهره را برد. با توجه به کیفیت سنگ کرمان حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی داخلی و خارجی، دعوت و اعزام هیات‌های تجاری، رایزنی با صاحب نشان‌های معتبر سنگ در بازارهای جهانی برای انتقال تجربه‌های کاری، به‌دست آوردن سلیقه بازارهای داخلی و خارجی، کاهش هزینه‌های استخراج و فرآوری، شناسایی نیاز بازار، مدیریت تولید و… می‌تواند تا حدود زیادی راه را برای استخراج، فرآوری و توسعه صادرات سنگ‌های تزئینی استان به‌ویژه مرمر و مرمریت هموارتر کند.

۱+
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

20 + دو =