غلامرضا مصباحی‌مقدم: ۷ میلیون جوان بیکار در کشور داریم

غلامرضا مصباحی‌مقدم: ۷ میلیون جوان بیکار در کشور داریم

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: اگر به این بنگاه‌های متوسط و کوچک تسهیلات داده شود اشتغال جوانان فراهم می‌شود، این موضوع نیز یکی از گام‌های مجلس در راستای اقتصاد مقاومتی است، در حال حاضر بیش از 85 درصد صنعت کشورمان را همین بنگاه‌های متوسط و کوچک تشکیل می‌دهند.

261
0
حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی‌مقدم
حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی‌مقدم

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی‌مقدم نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نجات یعنی نجات از وابستگی به بیگانگان و نفت و نجات از رکود اقتصادی که اکنون کشورمان در ابعاد اقتصادی به‌شدت از آن رنج می‌برد، مقام معظم رهبری تاکید داشتند که اقتصاد مقاومتی تنها مربوط به دوران فشار تحریم‌ها نیست، چه تحریم باشد و چه نباشد کشور نیاز به اقتصاد مقاومتی دارد.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه کشورمان ضربه‌ناپذیر، درون‌گرا، درون‌زا و برون‌گرا باشد، تصریح کرد: باید ظرفیت‌های درونی کشورمان را از بالقوه به بالفعل تبدیل کنیم.

وی با اشاره به اقدامات مجلس پیرامون اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: مجلس در این راستا و در بودجه ۹۵ گام‌های موثری برداشته و کاهش وابستگی به درآمد نفت یکی از این موارد است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به حذف ۳ دهک پردرآمد جامعه از یارانه‌بگیران به‌عنوان یکی دیگر از اقدامات مجلس، تصریح کرد: در همین راستا باید خانواده‌های کم درآمد، یارانه بگیرند و یا حتی یارانه‌ آن‌ها افزایش پیدا کند ولی پردرآمدها که زیر خط فقر نیستند.

وی بیان کرد: در همین راستا مقرر شده که، ۳۵ درصد از پول حذف این تعداد یارانه‌بگیر صرف کمک به اشتغال جوانان بیکار، ۳۰ درصد کمک به یارانه حمل و نقل عمومی و ۳۵ درصد آن نیز صرف کمک به یارانه سود تسهیلات بانکی برای بنگاه‌های متوسط و کوچک شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر به این بنگاه‌های متوسط و کوچک تسهیلات داده شود اشتغال جوانان فراهم می‌شود، گفت: این موضوع نیز یکی از گام‌های مجلس در راستای اقتصاد مقاومتی است، در حال حاضر بیش از ۸۵ درصد صنعت کشورمان را همین بنگاه‌های متوسط و کوچک تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه تمام این موارد گام‌های بزرگی در راستای اقتصاد مقاومتی است، افزود: متأسفانه دولت مقاومت می‌کند و این گام مجلس را ناعادلانه می‌داند، باید از دولت پرسید آیا ثروتمندان نیاز به یارانه دارند.

وی با بیان اینکه وظیفه مجلس قانون‌گذاری و وظیفه دولت اجرا است، خاطرنشان کرد: فرهنگ‌سازی نیز در این میان مهم بوده و وظیفه مردم نیز استقبال و همراهی برای پیاده کردن اقتصاد مقاومتی است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه در حال حاضر بالغ بر ۷ میلیون جوان بیکار در کشور داریم، بیان کرد: باید جوانان جویای کار آموزش کارآفرینی ببینند تا خودشان شغل ایجاد کرده و دست نیاز به سوی دولت دراز نکنند.

وی با اشاره به صرفه‌جوئی در مصرف انرژی به‌‌عنوان یکی دیگر از بندهای اقتصاد مقاومتی بیان کرد: میزان مصرف فرآورد‌ه‌های سوختی کشور بسیار بد است به‌طوری که با ۷۸ میلیون نفر جمعیت‌ به‌اندازه جمعیت یک میلیاردی چین و به‌اندازه جمعیت ۴۰۰ میلیون نفری اروپا گاز مصرف می‌کنیم، این مصرف وحشتناک است.

مصباحی‌مقدم با بیان اینکه کاهش مصرف انرژی براساس مصوبه ۵ سال گذشته مجلس هم شامل خانوارها و هم شامل بخش تولید صنعتی می‌شود، گفت: در بخش تولید صنعتی متاسفانه از کارخانجاتی استفاده می‌کنیم که فرسوده هستند و مصرف بسیار بالائی دارند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

یک × 1 =