غرفه‌های نیم بهای نمایشگاه برای صنایع کوچک

غرفه‌های نیم بهای نمایشگاه برای صنایع کوچک

195
0

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از صمت، یکی از اهداف توسعه واحدهای صنعتی کوچک و متوسط ارتقای رقابت‌پذیری و توسعه بازار محصولات آنها است که در گستره صادرات محقق می‌شود. واحدهای صنعتی کوچک و متوسطی که حجم بزرگی از آنها به تنهایی قادر به حضور در عرصه‌های صادراتی نیستند یا در صورت توانمندی‌های تولیدی امکان صادراتی کردن محصولات خود را ندارند.

این مشکل بارها و بارها از جانب مسئولان صنعتی کشور تاکید و بازگویی شده است که تولیدکنندگان صنعتی کشور باید توانایی حضور در عرصه‌های صادراتی را داشته باشند. یکی از راهکارهایی نیز که برای حضور آنها در بازارهای جهانی پیش‌بینی می‌شود شرکت در نمایشگاه‌های خارجی و داخلی است. بستری که می‌تواند در کنار تعامل با واحدها و شرکت‌های صنعتی بین‌المللی از نزدیک با نوآوری‌های آنها آشنا شوند و از این طریق راه را برای ارتقای دانش فنی و توسعه محصولات خود هموار کنند.

از این‌رو سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران تفاهمنامه‌ای را به منظور جذب حداکثری و حضور موثر واحدهای صنعتی و صنوف تولیدی کوچک و متوسط کشور در نمایشگاه‌های داخلی، خارجی و توانمندی جمهوری اسلامی ایران در راستای توسعه بازار و صادرات واحدهای صنعتی امضا کرده‌اند تا به این وسیله هدف مهم ارتقای رقابت‌پذیری و توسعه بازار بیش از پیش برای واحدهای صنعتی محقق شود.

برپایه این گزارش، تفاهمنامه همکاری بین سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه ۲۸ مهر در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران منعقد شد. این تفاهمنامه با محوریت همکاری برای جذب حداکثری و حضور موثر واحدهای صنعتی و صنوف تولیدی کوچک و متوسط کشور در نمایشگاه‌های داخلی، خارجی و توانمندی جمهوری اسلامی ایران در راستای توسعه بازار و صادرات واحدهای صنعتی تنظیم و منعقد شده است.

این تفاهمنامه که بین علی یزدانی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و حسین اسفهبدی، مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی تنظیم شده است از ۳۰ مهر امسال تا ۲۹ اسفند سال ۱۳۹۸ اعتبار خواهد داشت. در مفاد این تفاهمنامه بر همکاری دو طرف قرارداد تاکید شده است. همچنین در ماده ۶ این تفاهمنامه آمده است که مهلت مقرر برای جذب واحدهای صنعتی و صنوف تولیدی کوچک و متوسط در نمایشگاه‌ها یک ماه قبل از زمان برگزاری هر نمایشگاه است.

حمایت از صنایع کوچک و متوسط
علی یزدانی، معاون وزیر و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در نشست امضای این تفاهمنامه با اشاره به اهمیت ارتقای رقابت‌پذیری بنگاه‌های کوچک و متوسط با رویکرد صادرات محور گفت: این هدف از طریق تشکیل کنسرسیوم‌های صادراتی و شرکت‌های مدیریت صادرات و توسعه خوشه‌های صنعتی قابل تحقق است. به علاوه اینکه همکاری سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران می‌تواند این هدف مهم را محقق کند؛ چراکه یکی از محورهای توسعه صادرات حضور در نمایشگاه‌های خارجی است.

وی افزود: این تفاهمنامه کمک بزرگی به معرفی ظرفیت‌های صنایع کوچک و متوسط می‌کند. در واقع اگر از بنگاه‌های کوچک و متوسط حمایت نکنیم آنها دچار مشکل می‌شوند.

یزدانی با تاکید بر ضرورت حمایت از صنایع کوچک گفت: ۸۸هزار بنگاه تولیدی در کشور وجود دارد که ۸۴ هزار و ۵۰۰ مورد از آنها جزو بنگاه‌های کوچک و متوسط است. همچنین ۶۶۰ هزار بنگاه تولیدی صنفی در کشور وجود دارد. به علاوه اینکه در کل کشور ۳هزارو ۵۰۰ بنگاه بزرگ با بیش از ۱۰۰ نفر اشتغال، ۴هزارو ۵۰۰ بنگاه تولیدی با ۵۰ تا ۱۰۰ نفر اشتغال و ۸۴ هزار و ۵۰۰ بنگاه کوچک و متوسط که ۸۰هزار مورد از آنها زیر ۵۰ نفر اشتغال دارند در کشور وجود دارد. همچنین ۳۸ هزار مورد از بنگاه‌های تولیدی در داخل شهرک‌های صنعتی هستند که اشتغالی معادل ۷۰۰ هزار نفر را ایجاد کرده‌اند.

وی با اشاره به گستره و ویژگی‌های شهرک‌های صنعتی گفت: ۹۵۰ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب در کشور وجود دارد که در ۷۷۸ مورد از آنها زمین در قالب حق انتفاع واگذار می‌کنیم. همچنین در کل کشور ۳۸۸ خوشه صنعتی شناسایی کرده‌ایم که ۱۱۰ مورد از آنها شکل گرفته‌اند یا مراحل توسعه خود را سپری می‌کنند و در رشته‌های اساسی در تعامل با بنگاه‌های بزرگ هستند.

خدمات شرکت شهرک‌های صنعتی
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با تاکید بر اهمیت حمایت از صنایع کوچک و متوسط گفت: بنگاه‌های کوچک نسبت به بنگاه‌های بزرگ از نظر نقدینگی، مدیریت بنگاه‌داری، صادرات، توان حضور در نمایشگاه‌ها و پایین بودن دانش فنی مشکلاتی دارند که ورود در بازار سرمایه را برای آنها سخت‌تر می‌کند. البته توافقی با فرابورس امضا شده است که بنگاه‌های کوچک و متوسط بتوانند سهام خود را عرضه کنند.

یزدانی درباره امکانات شرکت شهرک‌های صنعتی ایران برای واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌ها برای حضور بیشتر در نمایشگاه‌ها نیز گفت: با توجه به اینکه صنایع کوچک و متوسط سهم عده‌ای در اشتغال کشور را دارند و بیش از ۹۵ درصد از بنگاه‌های صنعتی کشور را تشکیل می‌دهند شرکت شهرک‌های صنعتی یکی از رسالت‌های خود را حمایت از آنها برای حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی می‌داند به گونه‌ای که باعث ارتقای سطح رقابت‌پذیری آنها شود.

حمایت و ایجاد انسجام
وی افزود: بیش از ۱۲۰۰ بنگاه کوچک و متوسط صادراتی را شناسایی کردیم که در ۶۴ مورد از آنها خوشه تشکیل شده است و امکان حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی را دارند. همچنین مجموعه بنگاه‌های صنعتی کوچک و متوسط و بنگاه‌های صنفی حجم گسترده‌ای را تشکیل می‌دهد که ایجاد انسجام بین آنها می‌تواند در جهت تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، ایجاد اشتغال و رفع محرومیت‌ها گام مطلوبی به حساب آید.

یزدانی تاکید کرد: بنگاه‌های کوچک و متوسط به تنهایی ظرفیت حضور در بازارهای صادراتی را ندارند. البته واحدهای صنعتی در قالب کنسرسیوم‌های صادراتی یا شرکت‌های مدیریت صادرات که در حال شکل‌گیری است می‌توانند حضور موثرتری در عرصه داخلی و خارجی داشته باشند. امیدواریم که با امضای این تفاهمنامه رسالت ارتقای رقابت‌پذیری بنگاه‌ها با نگاه ویژه صادرات، عملی شود.

از تخفیف ویژه تا فرهنگ‌سازی
در ادامه همچنین حسین اسفهبدی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران درباره امتیازهای شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی برای واحدهای صنعتی گفت: برای واحدهای صنعتی که امکان صادرات دارند و این ویژگی آنها برای ما اثبات شود تخفیف ویژه قائل می‌شویم به این صورت که تا ۵۰ درصد به آنها تخفیف می‌دهیم.

اسفهبدی با اشاره به اهمیت حضور واحدهای صنعتی در نمایشگاه‌ها گفت: اگر واحدهای صنعتی در نمایشگاه‌های بین‌المللی شرکت کنند با نوآوری‌های دیگر شرکت‌های خارجی آشنا می‌شوند و این مهم در توسعه محصول آنها موثر است. با این حال باید برای حضور واحدهای صنعتی در نمایشگاه‌ها فرهنگ‌سازی بیشتری انجام شود. برای این منظور گروه‌های نخبه و تحصیل کرده را جذب کرده‌ایم تا زمینه فرهنگ‌سازی برای این هدف را گسترده کنند.

بر پایه این گزارش تنها بخشی از مشکلات واحدهای صنعتی به مباحث تامین نقدینگی برمی‌گردد. بخش دیگری از مشکلات به ایجاد و توسعه بازار مربوط می‌شود. از این‌رو باید برای حضور هر چه بیشتر واحدهای صنعتی در بازارهای بین‌المللی فرهنگ‌سازی نیز شود. در کنار آن باید آموزش و اصلاح فرآیندهای تولید در صنایع کوچک پیگیری شود چرا که اگر واحدهای صنعتی اگر بازار خوبی داشته باشد نقدینگی آنها نیز تامین می‌شود. از این‌رو به نظر می‌رسد در ابتدا باید بازار واحدهای صنعتی تامین شود تا خود به خود و به مرور زمان منابع مالی آنها جبران شود. به علاوه اینکه این بازار باید رقابتی باشد تا در نتیجه وجود رقابت در بازار جایگاه محصولات معلوم شود. هر چند حضور در بورس و فرابورس می‌تواند هدف توسعه بازار را به خواسته نهایی واحدهای صنعتی نزدیک کند اما در کنار آن برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی این هدف را بیش از پیش تسریع می‌کند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید