عوارض بر صادرات سنگ کوپ و عواقب آن

عوارض بر صادرات سنگ کوپ و عواقب آن

384
0
محمد حلاجیان
محمد حلاجیان

خبرگزاری سنگ ایران – محمد حلاجیان: با توجه به ظرفیت کشور ایران در زمینه سنگ تزئینی و اهمیت سنگ های ساختمانی ایران در بازارهای جهانی و دارا بودن تنها کمتر از ۱% از سهم بازارهای جهانی قرار دادن عوارض بر سنگ کوپ نه تنها کمکی به رشد و توسعه تولید داخلی نمی کند بلکه به همان میزان سهم موجود ایران در بازارهای جهانی را نیز از بین می برد.

از ۶۰۰۰ واحد فراوری سنگ موجود در کشور تنها ۱۰۰ واحد در حال حاضر توان فرآوری سنگ به صورت اسلب را دارند . از طرفی نرم سایز و مدل فروش سنگ در دنیا به صورت اسلب است لذا با چه حجم تولیدی و با کدام کارخانه تولیدی می توانیم تنها با وجود این ۱۰۰ عدد کارخانه فرآوری اسلب، تامین سنگ در خواستی از ایران را ارائه بدهیم؟

در خوشبینانه ترین حالت به صورت میانگین درهر  کارخانه فرآوری سنگ اسلب در ایران ماهانه ۶۰۰۰ متر سنگ تولید می شود که در مجموع با وجود ۱۰۰ کارخانه،  می شود ۶۰۰۰۰۰ هزار متر مربع. اگر و تنها اگر کل این تولید جدای از میزان تقاضای داخلی در خصوص سایز سنگ های درخواستی بالای عرض ۶۰ سانتیمیتری صادر شود، برآورد کنیم ببینیم این ۱۰۰ کارخانه در طول ماه چند تن سنگ می توانند فرآوری کنند؟

در حالت معمول و میانگین با سیستم فرآوری سنگ اسلب از هر تن سنگ ۱۰ متر مربع سنگ فراوری شده به دست می آید. بنابر این ماهانه حدود ۶۰ هزار تن سنگ کوپ ، خوراک این ۱۰۰ کارخانه فرآوری است.

۶۰ هزار تن سنگ ، تولید چه تعداد معدن می باشد ؟ اگر به صورت میانگین هر معدن معادل ماهانه ۱۵۰۰ تن سنگ کوپ تولید  کند ، این ۶۰ هزار تن سنگ مصرفی ۱۰۰ کارخانه فرآوری مدرن تنها جوابگوی ۴۰ معدن از حدود ۱۲۰۰ معدن فعال سنگ تزئینی کشور است.

حدود ۲۰۰ معدن سنگ تزئینی موجود در کشور ما قابلیت صادرات سنگ کوپ را دارند و نکته جالب اینکه بسیاری از این معادن سنگشان مصرف داخلی ندارد. حال این سوال پیش می آید که مابقی این معادن که تولید سنگ کوپ صادراتی را انجام می دهند چه بر سرشان می آید ؟ این معادن یا باید تعطیل کنند یا باید کارخانه ای جدید با فرآوری روز احداث کنند که آن هم شش میلیارد تومان بودجه می خواهد.

در مقایسه با روند جابجایی سنگ خام در کشورهای مختلف دنیا نکته قابل تامل این است که با توجه به نیاز طراحان ساختمان به استفاده از سنگ های مختلف و همچنین حجم مصرفی سنگ در پروژه های مختلف ، هر کشور به تنهایی نمی تواند هم جوابگوی نوع و رنگ سنگ مصرفی باشد و هم جوابگوی میزان سنگ در خواستی در متراژ زیاد .

ایجاد ارزش افزوده برای سنگ تزئینی کشورمان از طریق فراوری و جلوگیری از صادرات کوپ اثرات مثبت زیادی بر اقتصاد ما دارد در صورتی که زیر ساخت های اولیه فرآوری سنگ تزئینی با تولیدات معادن هم خوانی داشته باشند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید