علی مرکبیان: ساختمان سازی راکد و تقاضای سنگ کم شده است

علی مرکبیان: ساختمان سازی راکد و تقاضای سنگ کم شده است

عضو انجمن صنفی سنگبران دولت آباد: نباید سنگ خام صادر شود، سنگ خام ایران باید در داخل کشور به طور کامل فرآوری و سپس صادر شود و همینطور لازم است بسترهای لازم برای جلوگیری از واردات سنگ بریده شده از چین فراهم شود.

276
0
علی مرکبیان
علی مرکبیان

علی مرکبیان عضو انجمن صنفی سنگبران دولت آباد در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار کرد: به دلیل رکود بازار تولید کارخانه ها نزول پیدا کرده که این مساله در برخی موارد منجر به تعطیلی کارخانه ها شده است.

وی ادامه داد: نقدینگی به شدت کاهش پیدا کرده و فروش هم بسیار کم شده است. فروش کالا ها به صورت چکی می باشد و چک های مشتری سر موعد پاس نمی شود. ساختمان سازی راکد شده و تقاضای سنگ کم شده است. اگر ساختمان سازی راه بیافتد بازار کار ما هم تحولی می یابد.

مرکبیان گفت: جهت خارج شدن صنعت سنگ ایران از رکود باید تلاش خود را بیشتر کنیم تا بتوانیم رقیب هایی که در خارج از کشور وجود دارد را از میدان به در کنیم، در حال حاضر با وجود شش هزار واحد سنگبری در داخل کشور، سنگ های بریده شده از چین وارد کشور می شود در صورتی که ما نیاز به وارد کردن سنگ بریده شده نداریم.

وی ادامه داد: نباید سنگ خام صادر شود، سنگ خام ایران باید در داخل کشور به طور کامل فرآوری و سپس صادر شود و همینطور لازم است بسترهای لازم برای جلوگیری از واردات سنگ بریده شده از چین فراهم شود.

وی تصریح کرد: متاسفانه در برخی موارد سنگ ممتاز ایران به طور خام صادر و سنگ بریده شده از چین وارد می شود، دولت ایران نباید اجازه ورود سنگ چین را بدهد و ایران هم نباید سنگ را به صورت خام صادر کند.

وی خاطر نشان کرد: دولت راه را باز کند و هزینه های گمرکی را کاهش دهد تا صادرات در ایران به بهترین نحو انجام شود. مشکلاتی مثل مالیات بر ارزش افزوده بالا و عوارض گمرکی ما را دچار مشکلات فراوانی کرده است که با آن دست و پنجه نرم می کنیم.

عضو انجمن صنفی سنگبران دولت آباد افزود: شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی تاثیر مثبتی در بهبود وضعیت اقتصادی و پیشرفت در زمینه کاری و شناختن و شناساندن خود به تجار و صنعتگران دارد. اگر نمایشگاه ها در شهر هایی که سنگبری ندارند دایر شوند تاثیر بیشتری نیز در روند کاری نمایشگاه ها و پیشرفت در صنعت سنگ دارد.

وی تصریح کرد: برتری خاصی که نمایشگاه های خارجی نسبت به نمایشگاه های داخل ایران دارد، به فرهنگ مربوط می شود زیرا حرف آن ها با عمل یکی است. به عنوان مثال درنمایشگاه های خارج از از کشور سنگی که به عنوان نمونه کار نشان می دهند با سنگی که ارائه می دهند یکی است اما متاسفانه در ایران سنگی که به عنوان نمونه نشان می دهند از بهترین کیفیت برخوردار است اما سنگی ارائه میدهند شیبه به نمونه نیست.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

یک × سه =