علی طیب‌نیا: عدالت در اخذ مالیات‌ها رعایت نمی‌شود

علی طیب‌نیا: عدالت در اخذ مالیات‌ها رعایت نمی‌شود

وزیر اقتصاد: در سیستم فعلی دریافت مالیات بدون برخورداری اطلاعات مناسب مالیات دریافت می‌شود و عدالت در اخذ مالیات‌ها رعایت نمی‌شود.

314
0
علی طیب‌نیا
علی طیب‌نیا

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، علی طیب‌نیا امروز در پنجمین اجلاس سراسری اصناف ایران اظهار کرد: ما شرایط خاص جامعه را در سال‌های گذشته مطلعیم و می‌دانیم که اصناف در سال‌های تحریم تحت فشار ظالمانه کشورهای غربی بوده‌اند و اگر این استقامت ملت ایران و اصناف کوچک و متوسط نبود ما در برجام به توفیق دست نمی‌یافتیم.

طیب‌نیا یادآور شد: سازمان مالیاتی در سال جاری نیز آمادگی هرگونه همکاری با اصناف برای بهبود شرایط آنها دارد. قانون اصلاح مالیات‌های مستقیم از ابتدای سال ۹۴ لازم‌الاجرا شده است و در چارچوب آن اصلاحات خوبی نیز انجام شد و مشوق‌هایی برای فعالین اقتصادی در نظر گرفته شد که برخی آنها نیز شامل اصناف است.

وزیر اقتصاد افزود: تعداد طبقات درآمدی کاهش پیدا کرد و در نهایت نرخ نهایی مالیات از ۳۵ درصد به ۲۵ درصد تقلیل یافت و در مجموع می‌توان اذعان داشت که نرخ موثر مالیاتی کم شده است. وقتی نرخ‌های مالیات عادلانه باشد مقاومت در برابر پرداخت مالیات نیز کمتر می‌شود.

وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به اینکه دولت به دنبال قطع وابستگی به بودجه نفت و روی آوردن به تامین منابع خود از طریق مالیات است، عنوان کرد: درآمد مالیاتی درآمد پاکی است که انتظار داریم دولت بتواند از این طریق وابستگی خود را از درآمدهای نفتی قطع کند تا درآمد مورد نیاز خود را از طریق دریافت مالیات تامین کند.

وزیر اقتصاد گفت: در سیستم فعلی دریافت مالیات بدون برخورداری اطلاعات مناسب مالیات دریافت می‌شود و عدالت در اخذ مالیات‌ها رعایت نمی‌شود. در طرح جامع مالیاتی میزان اخذ مالیات به طور دقیق و بر اساس مستندات تعیین می‌شود و در این روش دیگر شاهد دریافت مالیات های ناعادلانه نیستیم.

وی تاکید کرد: در طرح جامع مالیاتی پرونده‌های مودیان مالیاتی دیگر توسط فردی مشخص که اصناف آن را بشناسند بررسی نمی‌شود و در این سیستم می‌توان اقرار کرد که مالیات‌ها به حق اخذ شده است. سامانه مکانیزه فروش برای اجرای طرح مالیاتی از ابراز مهمی است که مد نظر دولت قرار دارد.

طیب‌نیا با بیان اینکه در این طرح تمام هزینه‌های نصب صندوق مکانیزه فروش توسط سازمان امور مالیاتی تامین می‌شود و اصناف نباید هزینه‌ای در این ارتباط بپردازند، اظهار کرد: افرادی که از این صندوق استفاده می‌کنند تا ۵ سال شامل معافیت و تسهیل مالیاتی هستند و مالیات آنها به صورت عادلانه از آنها اخذ می‌شود.

وی با اشاره به توافق اصناف با سازمان امور مالیاتی برای سال ۹۴، گفت: این توافق به صورت دوستانه میان اصناف و سازمان امور مالیاتی انجام شده است وامیدواریم که در مرحله اجرا نیز این دوستی ادامه یافته و توافق به طور کامل اجرا شود که به گفته رئیس اتاق اصناف این توافق، توافقی کم‌نظیر بود.

وزیر اقتصاد افزود: توافق میان اتاق اصناف و سازمان امور مالیاتی بازی برد – برد و برجام دیگری بود که این بار در داخل کشور حاصل شد و از این توافق باید در سایر بخش‌های کشور نیز الگو گرفت. طرح جامع مالیاتی تا پایان بهمن ماه سال جاری تکمیل می شود.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

1 × 1 =