علی طیب‌نیا: برخی بنگاه‌های دولتی مرکز توزیع رانت و فساد شده‌اند

علی طیب‌نیا: برخی بنگاه‌های دولتی مرکز توزیع رانت و فساد شده‌اند

وزیر اقتصاد: بنگاه‌های دولتی مرکز توزیع رانت و فساد شده‌اند و باید آنها را واگذار کنیم.در 2 سال گذشته نفس مرا بریدند، هر زمانی می‌خواهیم شرکتی را واگذار کنیم مانع آن می‌شوند.

277
0
علی طیب‌نیا
علی طیب‌نیا

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد در حاشیه جلسه شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت اظهار داشت: اصل ۴۴ قانون اساسی قانون جامعی است اما عملکرد های گذشته به صورتی نبوده که بخش خصوصی واقعا شکل بگیرد و شرکت‌های واگذار شده نه خصوصی هستند و نه دولتی. متاسفانه این شرکت‌ها نظارت‌پذیر نیستند.

وزیر اقتصاد با اشاره به مقاومت‌هایی که برای واگذاری شرکت‌های دولتی می شود عنوان کرد: برخی مدیران دولتی و مدیران وزارتخانه‌ها موافق واگذاری شرکت‌ها نیستند و دلیل آن هم روشن است. مثلا اعلام می شود که باید سفرهای خارجی مدیران نصف شود که برخی ها از این مساله ناراحت شدند. در یک شرکت دولتی روزانه هزار و ۷۰۰ ناهار به صورت رایگان داده می‌شود.

طیب‌نیا افزود: شعار خصوصی‌سازی می‌دهیم اما اعتقادی به آن نداریم، در ۲ سال گذشته نفس مرا بریدند، هر زمانی می‌خواهیم شرکتی را واگذار کنیم مانع آن می‌شوند و موضوعاتی مثل این که ساختار باید اصلاح شود را مطرح می‌کنند. اگر قرار بود ساختار شرکتی برای واگذاری اصلاح شود چرادر ۴۰ سال گذشته این کار را انجام ندادند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطر نشان کرد: برخی بنگاه‌های دولتی مرکز توزیع رانت و فساد شده‌اند و باید آنها را واگذار کنیم. در سال گذشته وقتی می خواستیم یک شرکت ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی را واگذار کنیم گفتند این شرکت زیانده است ولی آن را فروختیم و امروز خریدار آن علاوه بر این که یک نیروگاه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی را خریده است یک نیروگاه دیگر هم در کنار این بنگاه احداث کرده است.

وی تصریح کرد: برخی مدیران شرکت‌هایی که در نام آنها در لیست واگذاری است برخی اسناد و دارایی‌ها را مخفی می‌کنند، مثلا ۱۳۰ هزار تن ضایعات آن را اعلام نمی‌کنند و هزار جور بازی درست می‌کنند تا شرکت دولتی به بخش خصوصی واگذار نشود. مثلا همه اقدامات برای فروش انجام می‌شود اما در زمان تصمیم گیری ناگهان سند جدیدی رو می‌کنند که مثلا این شرکت ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی دارد، از مدیر می‌پرسیم این سند تاکنون کجا بوده؟

 

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

4 × 1 =