لزوم تشکیل کنسرسیوم های صادراتی در صنعت سنگ

لزوم تشکیل کنسرسیوم های صادراتی در صنعت سنگ

فعال با سابقه صنعت سنگ: کنسرسیوم  صادراتی یک ائتلاف داوطلبانه از شرکت ها است که هدفش تبلیغ و ترویج کالاها و ارائه خدمات به اعضایش در خارج از کشور بوده و از طریق فعالیت های مشترک، صادرات این محصول را تسهیل می کند.

182
0
کنسرسیوم های صادراتی
کنسرسیوم های صادراتی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از حجار، مهندس علی شفیعی در یادداشتی که درباره صنعت سنگ به رشته تحریر درآورده است چنین می نویسد: پایین بودن مقدار و ظرفیت تولید کارخانه های سنگبری کوچک و متوسط باعث شده این کارخانه ها در رقابت با کارخانه های بزرگ که دارای مزیت های رقابتی بسیاری هستند دچار مشکل شوند.

در کارخانه های سنگبری کوچک و متوسط به دلیل استفاده از روش های سنتی تولید عموما محصولاتی با چرخه عمر کوتاه تر تولید می شوند از این رو آن ها خواهان افزایش تولید و خدمات خود هستند ولی مهمترین مساله ای که این واحدها را درگیر کرده و مانع پیشرفت آنها شده عدم توانایی مالی آنها برای به دست آوردن موقعیت مناسب جهت ارائه محصولاتشان در بازارهای جهانی می باشد.

اگر تمامی این مسائل حل شده و اجراء گردد واحدهای تولیدی و فراوری با چالش های جهانی شدن و قواعد تجارت بین الملل روبه رو خواهند شد. در این راستا شرکتها و کارخانه های کوچک و متوسط با ایجاد شبکه و حلقه های درون سازمانی و همچنین با کمک و ارتباط با سازمان های مربوط مانند صنایع و معادن و اتاق بازرگانی با واسطه انجمن سنگ ایران و همچنین با به وجود آوردن صندوق های مالی حمایتی می توانند بسیاری از مسائل را پشت سر گذاشته و بهره وری را افزایش دهند.

این مسله به کارخانه های کوچک و متوسط این فرصت را می دهد تا با استفاده از نقاط قوت خود و حضور یک پارچه در بازار مشکلات رایج را از طریق تلاش گروهی و همگانی حل نمایند. وجود این شرکت ها باعث می شود تا در بازار جهانی جهت رقابت با شرکت های بزرگ مزیت رقابتی به وجود بیاید و توانایی رقابت با آنها را داشته باشند. ما حصل این همکاری بین شرکتی را کنسرسیوم صادراتی می گویند.

در وحله اول امکان دارد بگویید کار گروهی در ایران امکان پذیر نیست یا به شخصه تجربه تلخی از کار گروهی که انجام داده اید دارید ما هم تا جایی همراه شما هستیم که اعتقاد داریم در تئوری و عمل تفاوت بسیار زیادی وجود دارد و دست یابی به آن در عمل دشوار تر از تئوری است اما غیر قابل انجام نیست.

تاریخ مالی شرکت ها در دنیا این مساله را اثبات کرده که در صورت نداشتن دانش کافی رعایت نکردن اصول و فرهنگ کار تیمی در یک مجموعه، این مجموعه محکوم به فنا می باشد و تمامی تلاش ها بدون در نظر گرفتن مسائل فوق برای ایجاد کنسرسیوم صادراتی شکست خورده است.

در این مقاله تعدادی از جنبه های اصلی موقعیت کنسرسیوم های صادراتی را مرور خواهیم کرد تا بتوانیم با نگاهی کامل تر و روشنتر به موضوع و ضرورت آن پی ببریم.

کنسرسیوم های صادراتی چیست؟

کنسرسیوم  صادراتی یک ائتلاف داوطلبانه از شرکت ها است که هدفش تبلیغ و ترویج کالاها و ارائه خدمات به اعضایش در خارج از کشور بوده و از طریق فعالیت های مشترک، صادرات این محصول را تسهیل می کند.اعضای کنسرسیوم ها به این نتیجه رسیده اند که به منظور دسترسی به بازارهای کلیدی و آخرین فن آوری ها باید همکاری را بر رقابت ترجیح دهند.

کنسرسیوم صادراتی را می توان به عنوان یک همکاری استراتژیک میان مدت و یا بلند مدت بین شرکت ها در نظر گرفت که جهت تامین خدمات خصوصا برای تسهیل دسترسی به بازارهای خارجی فعالیت می کنند.

اکثر کنسرسیوم ها نهادهای غیرانتفاعی هستند، به طور معمول خدمات کنسرسیوم منحصرا به شرکتهای عضو ارائه می شوند . از آنجایی که شرکت های کوچک و متوسط بیشترین منفعت را از عضویت در کنسرسیوم می برند ۸۰% اعضای کنسرسیوم را شرکت های کوچک تشکیل می دهند. در ایتالیا اعضاء کنسرسیوم کمتر از ۵۰ نفر عضو دارند.

آنها با قرار دادن اهداف استراتژیک خود که در هر صنفی مشترک است از طریق یک شراکت قانونی مانند کنسرسیوم به آن دست پیدا خواهند کرد زیرا در کنسرسیوم هویت هیچ یک از اعضاء را نادیده نمی گیرند که این مساله مهمترین تفاوت کنسرسیوم با مابقی ائتلاف ها مشابه می باشد و مهمترین دلیل موفقیت کنسرسیوم ها است.

در عین حال چون تمامی کارخانه های عضو وضعیت حقوقی خود را حفظ کرده اند و مدیریت هر شرکت استقلال خود را از دست نمی دهد پس دیگر جای نگرانی برای اعضاء وجود ندارد، در نتیجه کنسرسیوم های صادراتی شاید مانند نوش دارویی برای درمان صنعت عظیم کشور باشد زیرا مانند ابزاری کارا برای حضور در بازارهای جهانی با هزینه و ریسک کمتر است و همچنین اولین قدم از یک ایدئولوژی و استراتژی جامع است که به شرکتهای کوچک و متوسط می آید تا حرفی برای گفتن در بازارهای جهانی داشته باشند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

5 × چهار =