علی اصغر جمعه ای: خروج از رکود فقط با تسهیلات مالی محقق...

علی اصغر جمعه ای: خروج از رکود فقط با تسهیلات مالی محقق نمی شود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان: برنامه خروج از رکود تنها با درنظر گرفتن تسهیلات بانکی عملی نمی شود و نیازمند توجه به مسائل مختلف است.

251
0
علی اصغر جمعه ای
علی اصغر جمعه ای

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ایرنا، علی اصغر جمعه ای رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان با اشاره به تمهیدات دولت برای خروج صنعت و تولید از رکود، گفت: برنامه خروج از رکود تنها با درنظر گرفتن تسهیلات بانکی عملی نمی شود و نیازمند توجه به مسائل مختلف است.

وی افزود: تحقق کامل و جامع برنامه خروج تولید داخلی از رکود، به دیدگاه مثبت مجریان این برنامه در حوزه های مختلف وابسته است.

وی با اشاره به فعالیت ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان سمنان با حضور مسوولان افزود: این نشست ها با هدف بررسی مشکلات واحدهای تولیدی و رفع مشکلات مختلف تولیدکنندگان با تلاش محمدرضا خباز استاندار سمنان و مسوولان استان در حال پیشرفت بوده و فرصت خوبی برای شناسایی مشکلات واحدهای تولیدی فراهم شده است.

جمعه ای با اشاره به اختصاص تسهیلات بانکی به تعدادی از واحدهایی که در نشست های ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان سمنان مصوب می شود، ادامه داد: تمام مشکلات تولیدکنندگان به مسایل مالی مرتبط نیست و بدهی های معوق، مالیات، بیمه و حتی بدهی به شرکت های خدماتی آب، برق و گاز، از عمده ترین مشکلات فعالیت تولیدکنندگان است.

وی با اشاره به تعدادی از واحدهای تولیدی پیشران که توان تولید محصولات قابل صادرات را دارند، یاد آور شد: پیشنهاد می شود معوقات بانکی این نوع واحدهای تولیدی ثابت نگهداشته شود و با پرداخت تسهیلات جدید، اجازه تولید به این واحدهای توانمند داده شود، تا هم اقساط تسهیلات جدید و هم معوقات گذشته را بازپرداخت کنند.

رئیس اتاق بازرگانی سمنان به کاهش سود بانکی کشور با تصمیم بانک مرکزی نیز اشاره و خاطرنشان کرد: حتی با همین میزان سود بانکی نیز نمی توان برای تولید، رقابت ایجاد کرد و نباید انتظار داشت این حرکت نیز منشا حرکت تولیدکنندگان باشد.

وی بر رفع قوانین مزاحم در مسیر تولیدکنندگان تاکید و تصریح کرد: برخی بخش ها مانند جهادکشاورزی و گمرک، برای خروج تولید از رکود از طریق اصلاح قوانین و مقررات، خوب عمل کرده اند و نیاز است بخش های دیگر مرتبط با کار تولیدکنندگان نیز به اصلاح قوانین بپردازند.

جمعه ای درباره چگونگی تاثیر فعالیت و برنامه های دولت تدبیر و امید در اقتصاد کشور، گفت: پیش از دولت تدبیر و امید، افزایش قیمت ها هفتگی بود و بی ثباتی قیمت کالاها به حدی بود که قیمت کالاهایی مانند نخود و لوبیا هم مثل قیمت سکه، روزانه به صورت تلفنی تعیین می شد و برطرف شدن اینگونه مسایل از اقتصاد کشور در شرایط کنونی، نمادی از تاثیر برنامه های اقتصادی دولت یازدهم است.

وی با بیان اینکه هنوز تمام مسایل اقتصادی کشور اصلاح نشده است ،ادامه داد: دولت تدبیر و امید در توقف و کاهش تورم در جامعه بسیار موفق بود و در بخش خروج تولید داخلی از رکود می توانست بهتر عمل کند.

رئیس اتاق بازرگانی سمنان تاکید کرد: اگر مسایل اقتصادی به همان صورت پیش از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید پیش می رفت، چه بسا امروز قدرت خریدی در مردم باقی نمی ماند و اقتصاد کشور متلاشی می شد.

جمعه ای تاکید کرد: تاثیر برنامه های اقتصادی دولت تدبیر و امید در سفره های مردم مشخص است و این تاثیر همین است که قیمت اجناس به صورت بی رویه افزایش نمی یابد.

وی با اشاره به اینکه کشور پس از انقلاب و به ویژه پس از جنگ تحمیلی وارث مسایلی بود که یا به اجبار و یا به دلیل کارهای غیرکارشناسی بر جای مانده بود، اظهار کرد: اکنون باید دید آیا پروانه های بهره برداری صادر شده از گذشته کارشناسی درستی داشته یا خیر و در شرایط کنونی نیازمند ممیزی و کارشناسی دقیق تر در اینگونه مسایل هستیم.

وی به برخی مسایل موثر بر فعالیت تولید در کشور که خارج از اقتصاد و مسایل مربوط به تولیدکنندگان است اشاره و خاطرنشان کرد: بسیاری از تولیدکنندگان کالای تولیدی خود را در انبارها انباشته دارند به این دلیل که شرایط صادرات آن فراهم نیست، زیرا اکنون رابطه ای با کشوری که هدف صادراتی این کالاها بوده، نداریم.

وی بر وحدت رویه و برنامه ها در استان سمنان تاکید کرد و گفت: در بسیاری از استان ها شاهد هستیم که با حفظ یکپارچگی، توسعه قابل توجهی به دست آمده است و این اتحاد در مسایل مختلف در استان سمنان نیز نیاز است.

رئیس اتاق بازرگانی سمنان گفت: پیشرفت صنعت و رونق تولید در کشور نیازمند انسجام و راهبرد واحد در بستر امور اداری و اجرایی کشور است، تا بتوان برنامه های بلندمدتی مانند سند چشم انداز ۲۰ ساله را محقق کرد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

18 − چهار =