مذاکره با ۶ بانک اروپایی برای دریافت فاینانس

مذاکره با ۶ بانک اروپایی برای دریافت فاینانس

مدیرعامل بانک صنعت و معدن: در بخش بانک‌های اروپایی، گشایش‌هایی انجام شده است؛ از جمله در آسیای جنوب شرقی از محل سوئیفت ۳۳۲میلیون دلار گشایش اعتبار داشتیم. ضمن اینکه دو خط اعتباری پس از برجام ایجاد کردیم.

221
0
علی اشرف افخمی
علی اشرف افخمی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از صمت، مدیرعامل بانک صنعت و معدن، روز گذشته در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران به تشریح عملکرد و برنامه‌های این بانک پرداخت. علی اشرف افخمی در این نشست به حمایت از صنایع کوچک و متوسط، افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن، تامین مالی ۳۰ طرح داخلی، رابطه کارگزاری با ۵۷ بانک خارجی، دریافت خطوط اعتباری و همچنین فاینانس برای حمایت از صنعت و مواردی از این دست اشاره کرد و به تشریح این موضوعات پرداخت.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن، موضوع خروج رکود از اقتصاد و بیکاری را یکی از دغدغه‌های جامعه و دولت خواند و راه‌اندازی و فعال کردن واحدهای تولیدی و صنعتی کشور را در این راستا حائز اهمیت دانست و گفت: بانک صنعت و معدن نیز در این جهت، گام‌هایی برای حمایت از واحدی‌های کوچک و متوسط، به‌عنوان یک بخش اثرگذار در اقتصاد برداشت و واحد بانکداری صنایع کوچک و متوسط را در سال گذشته راه‌اندازی کرد.

او تاکید کرد: این واحد از امسال کار خود را توسعه داده؛ به‌طوری که به ۷۱۲ واحد، ۹۷۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است که البته مصوبات، بیشتر از این رقم بود و با احتساب ضمانتنامه‌های صادر شده، مجموع تسهیلات پرداختی به ۱۱۰۰میلیارد تومان افزون می‌شود.

وی با بیان اینکه بانک صنعت و معدن تلاش می‌کند، برای حمایت از صنایع کوچک و متوسط، گام‌های اساسی بردارد و با توجه به همین رویکرد نیز، ۱۰درصد از کل منابعی که قرار است از سوی سیستم بانکی به ۷۵۰۰ واحد کوچک و متوسط ارائه شود را پرداخت کرده است گفت: تا پایان سال، بازهم در این زمینه، اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

گشایش اعتبار از طریق سوئیفت
افخمی با اشاره به گشایش اعتبارات در بخش‌های مختلف بانکی نیز گفت: در بخش بانک‌های اروپایی، گشایش‌هایی انجام شده است؛ از جمله در آسیای جنوب شرقی از محل سوئیفت ۳۳۲میلیون دلار گشایش اعتبار داشتیم. ضمن اینکه دو خط اعتباری پس از برجام ایجاد کردیم.

وی با بیان اینکه نخستین بانک در کشور بودیم که اواخر سال گذشته، توانستیم ۴۰۰میلیون دلار خط اعتباری از اِگزیم بانک هندوستان دریافت کنیم که عملیاتی شده است افزود: نخستین محموله با اعتبار ۱۲۰میلیون دلار را نیز در این راستا تحویل گرفتیم و قرار است تا سقف ۱۵۰میلیون دلار در مرحله بعدی از این محل تجهیزات مورد نیاز کشور را خریداری کنیم.

وی به خط اعتباری جدید دیگری اشاره کرد و گفت: قرارداد این خرید اعتباری در مرحله نهایی است که تمام کارهای آن انجام شده و منتظر امضاهای نهایی هستیم؛ این خط اعتباری از کره‌جنوبی با رقم ۱۰۰میلیون دلار – برای فاینانس مواد اولیه – شروع می‌شود و رقم قابل افزایش است.

افخمی با تاکید بر اینکه همه اینها مورد تایید بانک مرکزی است، اظهار کرد: ما با بانک‌های بزرگ اروپایی در حال مذاکره هستیم که هنوز نهایی نشده است، با ۶ بانک اروپایی نیز به طور کنسرسیوم وارد مذاکره شده‌ایم که رقم آن حدود ۳میلیارد یورو است.

رابطه کارگزاری با ۵۷ بانک خارجی
وی با اشاره به اینکه با دو بانک بزرگ چینی هم مذاکراتی انجام شده که هر کدام از آنها یک میلیارد یورو خط اعتباری خواهد بود، اظهار کرد: قراردادها و مذاکرات نشان می‌دهد اقدامات خوبی برای گسترش فعالیت‌های بین‌المللی بانک‌ها در دست انجام است به‌طوری که آخرین آمار نشان می‌دهد رابطه کارگزاری ما با ۵۷ بانک خارجی قطعی شده است. این ۵۷ بانک در ۲۲ کشور هستند که ۱۴ بانک اروپایی و ۸ بانک آسیایی است و امیدواریم صرفه‌جویی‌ای که از محل نقل و انتقال پول به‌دست می‌آید، عاید کشور شود.

مدیرعامل بانک صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ما سهامدار یک بانک اروپایی به نام «بانک تجاری ایران و اروپا» هستیم که مقر آن در اروپا است، افزود: این بانک در ۵ماه گذشته ۵/۵میلیارد یورو رادر اروپا جابه‌جا کرده که در گذشته و در شرایط تحریم ما باید ۱۰ تا ۱۱ درصد بابت انتقال این پول کارمزد پرداخت می‌کردیم اما در حال حاضر این رقم به زیر نیم درصد رسیده است.

قرارداد ارزی با صندوق توسعه ملی
وی در ادامه به قراردادهای ارزی انجام شده از سوی این بانک با صندوق توسعه ملی اشاره کرد و گفت: دو قرارداد بزرگ با صندوق توسعه ملی، امضا کردیم که یکی از این قراردادها مربوط به سال ۹۲ بوده و دیگری در سال ۹۴ انجام شده است. نخستین قرارداد حدود ۵/۹میلیارد یورو بود که از این رقم ۴/۱میلیارد یورو گشایش اعتبار و حدود ۲ میلیارد یورو پرداخت شد. قرارداد دیگر مبلغی حدود ۳/۱میلیارد یورو بود که تاکنون ۲/۹میلیارد یورو را به مرحله قرارداد رساندیم. در ۵ماه ابتدایی سال، از این میزان ۳۴۱میلیون یورو گشایش اعتبار شد و امیدواریم تا پایان سال گشایش اعتبارات این پروژه به ۲ میلیارد یورو برسد.

افخمی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به حضور این بانک در پروژه‌های نفت و گاز نیز اشاره کرد و گفت: در سال ۹۴، رقمی حدود ۵۰۰میلیون دلار از صندوق توسعه ملی، سپرده دریافت کردیم که آن را در اختیار بخشنفت و گاز قرار دادیم و بسیار کارگشا بود. در همین راستا نیز ۵۰۰میلیون دلار دیگر نهایی شده که امیدواریم تا پایان شهریور دریافت و گره‌ای از مشکلات توسعه نفت و گاز در میادین مشترک باز شود.

افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن
او تاکید کرد: بانک‌های توسعه‌ای همچون بانک صنعت و معدن سپرده جذب نمی‌کند و این در حالی است که برای حمایت از بخش‌های صنعتی نیاز به منابع دارد که منابع این بانک باید از محل سرمایه بانک تامین شود. سرمایه بانک که از سال ۸۶ – به ۲۱۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته بود – تا سال ۹۴ افزایشی نداشت، اما در این سال، ۵۰۰ میلیارد تومان از محل تجدید ارزیابی افزایش سرمایه دادیم که سرمایه بانک به ۲۶۰۰ میلیارد تومان رسید، رقمی معادل ۸۰۰میلیون دلار که سرمایه بسیار پایینی است. به گفته وی، از محل تجدید ارزیابی، بانک صنعت و معدن بار دیگر اقدام به افزایش سرمایه کرد که در نهایت در هفته گذشته سرمایه بانک به حدود ۴ هزار میلیارد تومان رسید، البته این رقم باتوجه به نیاز فعلی کشور، رقم مطلوبی نیست.

خط اعتباری بانک مرکزی
افخمی با بیان اینکه با توجه به همکاری بانک مرکزی با بانک صنعت و معدن، توانستیم خطوط اعتباری از این بانک دریافت کنیم گفت: در سال‌های ۹۳ و ۹۴ حدود ۸۷۵میلیارد تومان خط اعتباری از بانک مرکزی گرفتیم که علاوه بر این ۵۰۰میلیارد تومان دیگر دریافت شد و تمام آنها صرف صنایع کوچک و متوسط شد.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن با اشاره به اینکه در این ۲ سال، ۱۶۰۰میلیارد تومان از صندوق توسعه خط اعتباری گرفتیم، اظهار کرد: تاکنون ۱۲۰۰میلیارد تومان از این مبلغ بازپرداخت شده است، ضمن اینکه در سال ۹۴، ۸۱۰۰میلیارد تومان پرداختی داشتیم و امیدواریم امسال به همین میزان افزایش داشته باشد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید