خراسان جنوبی فاقد زیر ساخت های تولیدات معدنی

خراسان جنوبی فاقد زیر ساخت های تولیدات معدنی

نائب رئیس خانه معدن استان خراسان جنوبی: ایجاد زیر ساخت های لازم به جهت ایجاد جذابیت منطقه ای و در مجموع کاهش قیمت تمام شده جزء خواسته های استان محسوب می شود.

383
0
علیرضا عابدی
علیرضا عابدی

علیرضا عابدی نائب رئیس خانه معدن استان خراسان جنوبی در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: استان خراسان جنوبی فاقد زیر ساخت های اولیه ای است که این زیر ساخت ها در بسیاری از موارد جزء فاکتورهای اقتصادی بودن کانسارها محسوب می شود.

وی افزود: مهمترین مشکلات این استان عدم وجود حمل و نقل ریلی، عدم وجود پروازهای مستمر به مراکز صنعتی و معدنی در داخل و خارج از کشور، کمبود آب، عدم وجود راههای ارتباطی مناسب، عدم برق رسانی در بسیاری از مناطق و در کناراینها قهر طبیعت (گرمی شدید تابستان، سرمای طاقت فرسای زمین، بادهای مستمر ۱۲۰ روزه سیستان، خشونت کویرهای گسترده استان) نبود نیروی کارگری مناسب و حتی کارشناسان آزموده است.

نائب رئیس خانه معدن استان خراسان جنوبی ادامه داد: هر چند رفع کلیه موارد فوق به صورت کلی و آنی غیر ممکن است اما به جهت غنای فوق العاده معدنی منطقه و استان انعکاس آن به مسئولین زیربط کشور و اتخاذ تصمیماتی در خصوص ایجاد زیر ساخت های لازم به جهت ایجاد جذابیت منطقه ای و در مجموع کاهش قیمت تمام شده جزء خواسته های استان محسوب می شود.

وی تصریح کرد: در مقابل انبوهی از مواد معدنی، واحدهای فرآوری موجود در استان  بسیار اندک است و به چند کارخانه سنگبری، یک کارخانه سیمان، چند کارخانه کاشی و یک واحد تولید بلوک های سبک محدود است.

وی خاطر نشان کرد: بسیاری از مواد معدنی موجود در استان به دلیل ضرورت حمل به مقاصد فرآوری و هزینه های بسیار زیاد حمل و نقل که در مجموع قیمت تمام شده را شدیدا افزایش می دهد فاقد توجیه اقتصادی می باشند.

علیرضا عابدی گفت: ترغیب سرمایه گذاران خصوصی در صنایع معدنی و پیگیری مستمر جلب سرمایه گذاران دولتی (ایمیدرو، ایدرو، هولدینگ های معدنی، بانک ها، تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی) برای اجرای پروژه های بزرگ می تواند به میزان بسیار زیادی فعالیت های معدنی استان را رونق بخشد.

وی یادآور شد: هر چند فعالیت های معدنی در همه حال و در همه جا با مشکلات خاص خود همراه است اما فعالیت در استان های مرزی مانند خراسان جنوبی به دلایلی که ذکر شد نسبت به نقاط دیگر کشور مشکل تر است.

وی افزود: با همه مشکلاتی که در این استان برای فعالیت های معدنی وجود دارد حقوق دولتی معدنداران، حق الارض و مالیات برارزش افزوده تکلیفی معدنداران با دیگر نقاط کشور برابر است. این مساله سبب می شود که سرمایه گذاران تمایل چندانی به حضور در این منطقه نداشته باشند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید