عابدی: آگاهی برخی مدیران در مورد معدن بسیار کم است

عابدی: آگاهی برخی مدیران در مورد معدن بسیار کم است

نائب رئیس خانه معدن استان خراسان جنوبی: برخی از مدیرانی که در این بخش فعالیت می کنند هیچ گونه شناختی از علم اکتشاف، علم استخراج و فرآوری و مشکلات مرتبط با آن ندارند.

258
0
علیرضا عابدی
علیرضا عابدی

علیرضا عابدی نائب رئیس خانه معدن استان خراسان جنوبی در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: در برخی موارد شاهد هستیم مدیرانی برای بخش های مختلف صنعتی و معدن انتخاب می شوند که این مدیران هیچ گونه آگاهی و تجربه ای در این زمینه ندارند و انتخاب آنها به عنوان مدیر صرفا به دلایل سیاسی بوده است.

وی افزود: برخی از مدیرانی که در این بخش فعالیت می کنند هیچ گونه شناختی از علم اکتشاف، علم استخراج و فرآوری و مشکلات مرتبط با آن ندارند که این مساله معدنداران و فعالان بخش خصوصی این حوزه را با مشکلات بسیار زیادی مواجه می کند.

وی همچنین از کمبود آگاهی فعالان معدن و معدنکاران انتقاد کرد و گفت: اطلاعات و دانش و آگاهی بسیاری از معدنداران بسیار کم و ناچیز است و در بسیاری از مواد فقط محدود به کانه ای است که روی آن کار می کنند.

 وی ادامه داد: بسیاری از معدنداران ما از روندهای اکتشافی، استخراجی و تجاری و مقیاس های معدنکاری دنیا بی اطلاعند و لازم است کلاس های آموزشی متناسب با نوع کانساربرای تمامی معدنکارانی که پروانه اکتشاف و گواهینامه کشف و پروانه بهره برداری دریافت کرده اند برگزار شود.

نائب رئیس خانه معدن استان خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: در برخی موارد مصوبات و آیین نامه های آنی به تصویب می رسد و اجرایی می شود که این مصوبات آنی ضربه های جبران ناپذیری را به صنعت معدن وارد می آورد.

عابدی گفت: برای مثال بلوکه کردن محدودیت های ثبت شده توسط دولت پس از میله گذاری که این امر موجب گردیده که مساحت های بسیاری بر روی کالک، بلوکه و پس از مدتها انتظار برای مواردی به مزایده گذاشته شوند که از اول ارزش اکتشاف را  نداشته اند. در این زمینه لازم است که حتما ماده ۱۴ و ۱۵ قانون معادن قدیم احیاء شود.

وی تصریح کرد: فعالیت های معدنی حتی در صورت وجود منابع مالی و دانش فنی همواره به عنوان یک فعالیت با نرخ بازگشت پایین و دوره بازگشت طولانی شناخته شده و زمانی که متقاضی فاقد منابع مالی و امکانات فنی باشد فاکتورهای صدرالاشاره کم فروغ (نرخ بازگشت و دوره بازگشت سرمایه) با ضرایب منفی روبه رو می گردند.

وی یادآور شد: متاسفانه غالب متقاضیان فعالیت درعرصه های معدنی با معضلات فنی و مالی روبه رو بوده و همین امر بلوکه شدن محدوده های ثبت شده وعدم پیشرفت در عملیات را برای زمانی های متمادی سبب می گردد.

وی افزود: ایجاد محدودیت زمانی و رعایت ضرب الاجل ها در شرح خدمات اکتشافی تعیین شده و ابطال به موقع، ضرورت اثبات توانمندی های مالی و فنی برای ثبت محدوده و انجام عملیات اکتشاف از مهمترین راهکارهای موجود است که برخی از آنها در حال اجرا است لیکن تدوین نظام نامه ای هماهنگ و دقت در جزییات نیزضروری است.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

12 + هفده =