عزیز فیلی:تعارضات میان معدن و محیط زیست به تعامل تبدیل شود

عزیز فیلی:تعارضات میان معدن و محیط زیست به تعامل تبدیل شود

معاون عمرانی استاندار: تعارضات بین معدن و محیط زیست باید به یک تعامل و هم زیستی تبدیل شود و از بروز مشکلات جلوگیری کرد.

189
0
عزیز فیلی
عزیز فیلی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ایسنا، عزیز فیلی در سیزدهمین مجمع عمومی سازمان نظام مهندسی معدن استان مرکزی ضمن تاکید به وجود منابع خدادادی بسیار در جای جای کشور عنوان کرد: خداوند هیچ کجا را محروم نیافریده است و اگر منطقه ای محروم نامیده می شود ناشی از عدم مدیریت و عدم برنامه ریزی درست است.

وی با بیان اینکه استان مرکزی هفتمین استان از حیث منابع خدادادی شامل کانی های فلزی و غیرفلزی است، گفت: معادن تراورتن محلات از شهرت جهانی برخوردار است.

فیلی اظهار کرد: مقوله محیط زیست در دنیا به خصوص در اروپای غربی، امریکا و ژاپن حل شده است و معدن در این مناطق خود را با محیط زیست وفق داده است، اما در کشور و استان ما یک واحد معدنی به خاطر مشکلاتی که با مسائل محیط زیست دارد با چالش مواجه است و دچار گرفتاری هایی می شود.

معاون استاندار با بیان اینکه ما می توانیم یک تلفیق و تعامل خوب بین معدن و محیط زیست ایجاد کنیم خاطرنشان کرد: تعارضات بین معدن و محیط زیست باید به یک تعامل و هم زیستی تبدیل شود و از بروز مشکلات جلوگیری کرد.

وی گفت: سربارهای معادن را باز را باید مدیریت و هدایت کرد، نباید این سربارهای معادن را در طبیعت رها کرد و چهره ناخوشایندی از طبیعت به ارمغان گذاشت.

فیلی با اشاره به معدن سولفات سدیم جنب تالاب میقان اراک، گفت: این معدن باید خود را با شرایط زیست محیطی منطقه وفق دهد. نباید تالاب را فدای معدن کرد و یا بالعکس بلکه باید از هر دو مقوله بهینه استفاده کرد.

معاون عمرانی استاندار با بیان اینکه باید به سمت معادن زیرزمینی برویم، افزود: معادن زیرزمینی از بسیاری از مسائل و مشکلات زیست محیطی فارغند. جلوگیری از فعالیت معادن به صورت روباز و حرکت به سمت معادن زیرزمینی می تواند در هم زیستی معدن و محیط زیست موثر باشد.

وی گفت: سازمان نظام مهندسی باید خود را در مباحث فنی و تصمیمات و مشورت های استانی دخیل بداند؛ علاقه مندیم از این ظرفیت مشورتی و فکری در جلسات و کارگروه های زیربنایی و شورای فنی و حفاظت منابع آبی استان بهره گیریم.

به گزارش ایسنا، ایرج یوسفی نیز اظهار کرد: سازمان نظام مهندسی معدن استان مرکزی بیش از ۸۰۰ نفر عضو دارد که اعضای این سازمان از فارغ التحصیلان رشته های معدن، زمین شناسی، متالورژی و نقشه برداری هستند.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان مرکزی ضمن تاکید به پتانسیل معدنی این استان به وجود بیش از ۳۵۰ معدن فعال اشاره کرد و گفت: معادن سنگ ساختمانی تراورتن در شهرستان محلات، معادن آهن و سرب و روی از معادن بزرگ ایران در این استان قرار دارند.

وی عنوان کرد: در معادن استان مرکزی حدود ۱۰ هزار نفر مشغول به فعالیت هستند همچنین حدود ۲۸۵ نفر مسئول فنی در زمینه استخراج، ۴۶ نفر در زمنیه اکتشاف و ۱۵ نفر در صنایع معدنی به عنوان مسئول فنی مشغول فعالیت هستند.

یوسفی ضمن اشاره به وظیفه سازمان نظام مهندسی معدن مبنی بر ترویج اصول فنی و مهندسی در فعالیت های معدنی، برداشت و جلوگیری از تضییع مواد معدنی، وضع مقررات به منظور اطمینان از اصول ایمنی و فنی در معادن، رشد مسائل فنی به منظور استفاده بهینه از ماشین آلات و انرژی را از دیگر وظایف این سازمان عنوان کرد.

 رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان مرکزی گفت: اکثر اعضای سازمان نظام مهندسی معدن به عنوان مسئول فنی در مراحل اکتشاف و استخراج و صنایع معدنی مشغول فعالیت هستند و بر مسائل استخراج فنی و اصول ایمنی معادن نظارت می کنند.

وی با بیان اینکه استان مرکزی در تشکیل کمیته نظارت بر خدمات فنی پیشتاز بوده است و برای اولین بار کمیته نظارت بر مسئولین فنی در این استان تشکیل شده است، تشکیل این کمیته را اقدامی در جهت استفاده بهینه از معادن دانست و افزود: همکاری و تعامل بسیار خوبی بین سازمان نظام مهندسی معدنی و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان وجود دارد.

یوسفی گفت: تفاهم نامه ای میان دو سازمان صنعت، معدن و تجارت و نظام مهندسی معدن استان در حال انجام است، بر اساس این تفاهم نامه کارهای غیرحاکمیتی به سازمان نظام مهندسی معدن واگذار می شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان مرکزی افزود: استان مرکزی در زمینه نظارت بر صنایع معدنی نیز پیشتاز بوده است به گونه ای که اولین استان در کشور هستیم که مسئول فنی در صنایع معدنی معرفی کرده ایم.

وی در پایان احداث ساختمان سازمان نظام مهندسی معدن استان، ایجاد درآمد برای سازمان از طریق تشکیل شرکت های فنی مهندسی، برگزاری دوره های آموزشی و تورهای بازدید از معادن، تعامل با دیگر سازمانها و استان ها در سطح کشور مرتبط با معادن و تشویق بهره برداران در استفاده از انرژی های نوین را از جمله اهداف سازمان برشمرد که در حال پیگیری است.

یوسفی عنوان کرد: اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی معدن به صورت انتخابی تعیین می شوند و هر چهار سال یک بار این هیات مدیره انتخاب می شود. این هیات مدیره از میان خود یک نفر را به عنوان رئیس سازمان انتخاب می کنند.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان مرکزی گفت: مجمع سالانه این سازمان هر ساله اوایل تابستان تشکیل و هیات رییسه موقت انتخاب می شود. در این مجمع بازرس عملکرد سالانه را ارائه می دهد در این راستا بودجه سال آینده سازمان تصویب و مجددا بازرس انتخاب می شود.

به گزارش ایسنا غلامی نیز اظهار کرد: استان مرکزی با توجه به قرار گرفتن در دو زون زمین شناسی مهم کشور خاستگاه مواد معدنی مختلف است.

معاون معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ضمن اشاره به عناصر معدنی موجود در استان عنوان کرد: از ۵۶ نوع ماده معدنی در کشور حدود ۴۵ نوع ماده معدنی در این استان وجود دارد.

وی گفت: در استان بالغ بر ۵۷۰ معدن وجود دارد که از این میزان سالانه حدود ۱۳ میلیون تن ماده معدنی تولید می شود.

غلامی ضمن تاکید بر نقش بسیار پررنگ معدن در استان عنوان کرد: در شهرستان محلات، اقتصاد وابسته به معدن است.

 معاون معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: با وجود تحریم های ناجوانمردانه بخش معدن توانست پابرجا بماند به گونه ای که بسیاری از درآمدهای کشور را بخش معدن در قالب حقوق دولتی، اشتغال، ارزش افزوده و مالیات پوشش داد و چرخ اقتصاد کشور چرخید.

وی با اشاره به شکل گیری سازمان نظام مهندسی معدن به عنوان نرم افزاری جهت بهره برداری از معادن در سال ۸۲ گفت: سازمان نظام مهندسی معدن در استان مرکزی نیز با تعداد ۶۰ نفر عضو همزمان با سراسر کشور فعالیت خود را آغاز کرد و امروز تعداد اعضای آن به ۸۰۰ نفر رسیده است.

غلامی با بیان اینکه در بخش معدن با دیدگاه های خوبی مواجه نیستیم، اظهار کرد: مردم و مسئولین مناطق معدنی آنچنان که باید به معدن اهمیت نمی دهند برخی در این مناطق فکر می کنند معدن یک گنج است بر این اساس وقتی با معدن به عنوان یک گنج سروکار داشته باشیم تمام هجوم ها به سمت معدن است در صورتی که معدن محلی برای سرمایه گذاری، تلاش و کوشش است.

 معاون معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: بسیاری از تخریب هایی که در راستای کنترل آلودگی های زیست محیطی معادن صورت گرفته است ناجوانمردانه و غیرکارشناسانه بوده است.

وی با بیان اینکه، جهت اجرای ماده ۱۹ در زمینه برداشت های غیرمجاز با دادستان همکاری و هماهنگی در حال انجام است، افزود: تا بتوانیم از ذخایر خدادادی به نحو احسن بهره برداری کنیم و با این اقدام مهندسین سازمان می توانند خدمات نظارتی و حمایتی خود را به خوبی ارائه دهند.

غلامی گفت: راهکار بهتری باید اندیشید تا بتوان از نیروهای سازمان نظام مهندسی معدن در جذب سرمایه گذار و معدنکار بهره گرفت.

معاون معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی عنوان کرد: در زمینه برداشت معادن و نظارت بر امور معادن اولین استانی هستیم که بحث مانیتورینگ را راه اندازی کرده ایم. به صورت آنلاین معادن مهم را از این طریق رصد می کنیم این امر آرامش خاطری برای مردم و ساکنین مناطق معدنی فراهم کرده و عامل جلوگیری از برداشت های غیرمجاز و ابزار ساماندهی عملیات معدنی است.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

بیست − یک =