طایی: دریافت حقوق دولتی با معیار درست انجام شود

طایی: دریافت حقوق دولتی با معیار درست انجام شود

266
0
عزیز طایی
عزیز طایی

عزیز طایی مدیرعامل معدن تراورتن کمن کوه اعلاء در استان یزد در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: حدودا ۲۰ سال است که در حوزه صنعت معدن و سنگ فعالیت دارم. سنگی که از این معدن استخراج می شود تراورتن  کرم و شکلاتی است.

وی افزود: مهمترین مشکل ما در این صنعت رکودی است که در حال حاضر وجود دارد و بخش اعظم این رکود ماحصل رکودی است که در ساختمان سازی وجود دارد. در بخش ساختمان سازی باید تصمیم گیری های جدیدی صورت بگیرد تا این صنعت از رکود خارج شود.

طایی ادامه داد: بسیاری از معدنداران با دستگاههایی که با آنها کار می کنند مشکل دارند. اغلب دستگاه ها فرسوده است و هر چند وقت یک بار نیاز به تعمیر دارند. برای خرید دستگاه چند میلیارد هزینه می کنیم و بعد از مدتی کوتاه از کار می افتد و علت را که می پرسیم می گویند مربوط به گازوییل ایران است؛ گازوییل ایران با دستگاهها هم خوانی ندارد. اگر این طور است اصلا چرا این دستگاه را وارد می کنند؟

فعال با سابقه صنعت سنگ گفت: خرید دستگاه های نو شش هفت میلیارد بودجه می خواهد که بسیاری از معدنداران این پول را ندارند. تسهیلاتی هم برای این کار در نظر گرفته نشده و یا اگر هم در نظر گرفته شده من اطلاع ندارم. بنابراین ما مجبوریم دستگاه هایی تهیه کنیم که دست دوم هستند و ده الی پانزده سال کار کرده اند.

وی ادامه داد: حقوق دولتی که از معادن تراورتن دریافت می شود بر اساس معادن تراورتن محلات تنظیم شده در حالی که این صحیح نیست . معادن تراورتن محلات بسیار با کیفیت هستند و فروش خوبی دارند ولی بقیه معادن کشور این طور نیستند. نباید همه معادن را با یک متر اندازه گرفت.

طایی خاطر نشان کرد: ما باید بر اساس آنچه بارگیری می کنیم حقوق دولتی پرداخت کنیم اما در حال حاضر جی پی اس می زنند و بر اساس آن حقوق دولتی را تعیین می کنند و متاسفانه در این روش ضایعات معدن و مقدار خاکی که در معدن وجود دارد در نظر گرفته نمی شود.

وی گفت: برای دریافت حقوق دولتی باید شرایط خاص هر معدن در نظر گرفته شود. در ایران برخی معادن مانند دهبید هستند که فروش مطمئن و بسیار خوبی دارند ولی بسیاری از معادن هم وجود دارند که برای فروش مشکلات زیادی دارند و کیفیت سنگ آنها هم به پای دهبید نمی رسد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

13 − سیزده =