عبدالمحمد زاهدی: قیمت زمین برای صنعت در کردستان گران تمام می‌شود

عبدالمحمد زاهدی: قیمت زمین برای صنعت در کردستان گران تمام می‌شود

281
0
عبدالمحمد زاهدی
عبدالمحمد زاهدی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از تسنیم، عبدالمحمد زاهدی در جلسه فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی استان کردستان که با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور در جمع مسئولان و مدیران استان در سالن دولت استانداری کردستان برگزار شد، اظهار داشت: باید با حرکت جهشی به سمت اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گام برداریم.

وی به ضعف زیرساخت‌های شبکه ارتباطی راه و حمل‌ونقل در استان کردستان به عنوان مشکل اصلی توسعه نام برد و گفت: با بسترسازی در زمینه حمل‌ونقل می‌توان به توسعه استان کردستان و تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی کمک کرد و اگر اعتباراتی که به این بخش تصویب شده تحقق پیدا کند می‌تواند موثر باشد.

در استان کردستان زیرساخت حمل‌ونقل نداریم

استاندار کردستان با اشاره به اینکه در استان کردستان زیرساخت حمل‌ونقل نداریم، تصریح کرد: استان کردستان در مقایسه با سایر استان‌های کشور در تامین زمین برای ایجاد صنعت مشکل دارد و قیمت زمین گران است.

وی گفت: همه مساحت استان کردستان جنگل، مراتع و یا اراضی کشاورزی است و قیمت زمین در کردستان برای ایجاد صنعت گران تمام می‌شود که باید دولت در این زمینه توجه و اهتمام جدی داشته باشد.

رغبت برای سرمایه‌گذاری در کردستان کم است

زاهدی افزود: به دلیل گران بودن قیمت زمین در استان کردستان رغبت برای سرمایه‌گذاری در کردستان هم به نسبت کمتر است.

وی به دیگر ظرفیت‌های استان در صنایع پتروشیمی اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر سه خط ۵۶ اینچ در استان کردستان وجود دارد که امکان بهره‌برداری از این سه خط برای کارخانه پتروشیمی وجود دارد.

پتروشیمی کردستان امسال به بهره‌برداری می‌رسد

استاندارکردستان خاطرنشان کرد: یک واحد پتروشیمی که از سال ۸۲ در استان آغاز شده امسال به بهره‌برداری می‌رسد و دو واحد دیگر نیز در استان کردستان ایجاد می‌شود.

استان‌های دیگر از روان آب‌های کردستان استفاده می‌کنند

وی از سهم کم استان کردستان از میزان روان آب‌های کردستان گله کرد و گفت: میزان نزولات آسمانی استان کردستان در حال حاضر ۱۴ میلیارد متر مکعب است اما بخش عمده این روان آب‌ها به استان‌های همجوار و غیرهمجوار وارد و استفاده می‌شود.

منابع آبی و سدهای کردستان نیاز به سرمایه‌گذاری دولت دارد

استاندار کردستان تصریح کرد: در مورد رودخانه مرزی نیز اقدامات خوبی انجام شده و در طول سه سال گذشته یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای مهار آب‌های مرزی هزینه شده که این امر نیاز به سرمایه‌گذاری دولت برای منابع آبی و سدهای موجود استان کردستان دارد.

زنجیره فولاد کردستان می‌تواند مبنای توسعه برای مردم کردستان باشد

وی گفت: استان کردستان در حوزه صنعت استانی صنعتی نیست چرا که از گذشته سرمایه‌گذاری‌های اساسی در این استان نشده و اگر زنجیره فولاد استان کردستان به نتیجه برسد می‌تواند یک مبنای توسعه برای ایجاد اشتغال و ارزش‌افزوده برای مردم کردستان باشد.

لاستیک بارز کردستان امسال به احتمال زیاد افتتاح می‌شود

زاهدی از بهره‌برداری کارخانه پتروشیمی در امسال خبر داد و افزود: واحد تولیدی لاستیک بارز کردستان با ظرفیت ۵۰ هزار تن امسال به احتمال زیاد افتتاح می‌شود و واحد دیگر ۵۰ هزار تنی دیگر لاستیک هم با بخش خصوصی در حال اجراست.

پالایشگاه مریوان در دست اقدام است

وی اظهار کرد: طرح دیگری به نام پالایشگاه مریوان در دست اقدام است که به دلیل ارتباطاتی که با اقلیم کردستان عراق داریم و مجبوریم نفت خام را از کردستان به استان اراک برای فرآوری ببریم این طرح اجرا می‌شود.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید