عبدالحمید حسنوند: صادرات سنگ مستلزم پایین آمدن قیمت آن است

عبدالحمید حسنوند: صادرات سنگ مستلزم پایین آمدن قیمت آن است

عضو هیئت مدیره انجمن سنگبری های خرم آباد: حمایت دولت تنها راهکاری است که می تواند صنعت سنگ را از رکود خارج کند. بخشودگی مالیات و بیمه قطع شده است و هزینه های آن چند برابر شده است. اگر دولت در این زمینه همکاری کند و نرخ ارزش افزوده را کاهش دهد و هزینه های مالیات را افزایش ندهد بخشی از رکود فعلی کاهش پیدا می کند.

242
0
کارخانه سنگبری
کارخانه سنگبری

عبدالحمید حسنوند عضو هیئت مدیره انجمن سنگبری های خرم آباد در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار کرد: دو مشکل عمده که چندی است به سنگبری های خرم آباد و همچنین می توان گفت به صنعت کل کشورآسیب شدیدی وارد کرده است، عدم فروش و هزینه های بیمه است. اگر فروشی هم باشد پرداخت آن به صورت چکی می باشد که کار را برای ما سخت کرده است.

وی در ادامه گفت: حمایت دولت تنها راهکاری است که می تواند صنعت سنگ را از رکود خارج کند. بخشودگی مالیات و بیمه قطع شده و هزینه های آن چند برابر شده است. اگر دولت در این زمینه همکاری کند و نرخ ارزش افزوده را کاهش دهد و هزینه های مالیات را افزایش ندهد بخشی از رکود فعلی کاهش پیدا می کند.

حسنوند افزود: بازار فروش ساختمان راکد شده است و ساختمان سازی رونق زیادی ندارد. ساخت مسکن مهر متوقف شده است، و اقتصاد صنعت سنگ در وضعیت آشفته ای قرار دارد.

وی یاد آور شد: با این وضع گرانی و هزینه های بالای گمرگ و بی میلی معدنداران و سرمایه داران انگیزه ای برای صادرات باقی نمانده است و همچنین صادرات در این زمینه هم راحت نیست و کشور های مصرف کننده به دلیل قیمت  بالایی که سنگ ایران دارد حاضر به معامله با ایران نیستند چون هزینه تمام شده بسیار بالا است و ترجیح می دهند سنگ مصرفی خود را از کشور هایی نظیر ترکیه تهیه کنند که هزینه های گمرک ندارد. به همین دلیل سنگ ایران نمی تواند رقابتی با کشور های خارجی داشته باشد.

عضو هیئت مدیره انجمن سنگبری های خرم آباد در ادامه گفت: با توجه به اجرای برجام و رفع تحریم ها اتفاقی در صنعت سنگ رخ نداده است، ولی امیدواریم صحبت هایی که در این زمینه انجام شده به واقعیت تبدیل شود و صنعت از رکود شدید فعلی خارج شود.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید