عباسعلی نورا: نظام بانکی کشور دچار سفته‌بازی و بوروکراسی شده است

عباسعلی نورا: نظام بانکی کشور دچار سفته‌بازی و بوروکراسی شده است

استاد اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی: سرمایه‌های ناشی از سپرده‌‌گذاری مردم باید صرف تولید شود، اما از آنجا که مردم، اقتصاد ایران را یک اقتصاد دچار بحران می‌دانند، در نتیجه سرمایه‌های خود را در جاهای زودبازده سرمایه‌گذاری می‌کنند.            

282
0
عباسعلی نورا
عباسعلی نورا

 به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از روزنامه کیهان، عباسعلی نورا نماینده دوره‌های پنجم و هشتم مجلس شورای اسلامی درباره شرایط اقتصادی کشور اظهار کرد: توان هدایت سرمایه‌های داخلی در بخش خصوصی که باید توسط دولت بسترسازی می‌شد وجود ندارد، بنابراین سرمایه‌های ما به صورت نامتعارف در حرکت است.

نورا تصریح کرد: سهم تولید به عنوان بخشی که اقتصاد کشوررا می‌تواند از رکود خارج کند، از سپرده‌های سرمایه‌گذاری در مقایسه با سایر بخش‌ها بسیار کم است. دولت در سه سال گذشته نسبت به هدایت سرمایه‌های داخلی بی‌توجهی کرده است.

نوراگفت: علیرغم حضور هیئت‌های خارجی برای مذاکرات با سران کشور و عقد قراردادهای مختلف، اما هنوز اقدام خاصی انجام نشده و معلوم نیست که آیا این قراردادها عملیاتی می‌شود یا خیر.

وی با بیان اینکه دولت در هدایت سرمایه‌های داخلی و جذب سرمایه‌های خارجی خوب عمل نکرده است، گفت: اگر دولت در جذب و هدایت سرمایه‌های داخلی خوب عمل کند و به سهم تولید توجه کند، قطعا تا حدودی موفق‌تر خواهد بود.

نماینده دوره‌های پنجم و هشتم مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تراز تجاری در بخش خصوصی مثبت بوده است، افزود: البته ترازهای تجاری باید منجر به خدمات رفاهی مناسب هم بشود.

استاد دانشگاه آزاد اسلامی افزود: نسبت به شرایط بین‌المللی، درآمد مناسبی از محل فروش نفت و فروش منابع معدنی و به‌خصوص پتروشیمی حاصل می‌شود و بنابراین باید هم به درآمدهای صادراتی و سرمایه‌های داخلی توجه ویژه‌ای داشته باشند و آن را از چرخه سفته‌بازی خارج کند.

نورا با بیان اینکه نظام بانکداری کشور نیازمند تحول است،بیان کرد: نظام بانکی کشور دچار سفته‌بازی و بوروکراسی درون‌گرا شده که شرایط برون‌زایی اقتصاد را دچار مشکل کرده است.

وی تصریح کرد: بازده سرمایه در صنایع کشور بسیار پایین است و برای خروج از رکود باید بازده سرمایه را بالا برد. بازده سرمایه در بخش‌های مختلف متفاوت است. دولت‌ها باید شرایطی را فراهم کنند که بازده سرمایه در بخش‌های مختلف از جمله صنعت و خدمات یکسان باشد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

چهار × چهار =