زارچ: یاقوت و زمرد بیشترین خریدار را دارد

زارچ: یاقوت و زمرد بیشترین خریدار را دارد

مدیرکل دفتر بهره برداری معادن: در این بخش با ۱۰۰ میلیون ریال سرمایه گذاری می توان یک شغل ایجاد کرد و این در حالی است که ایجاد هر فرصت شغلی در صنعت فولاد بیش از ۲٫۵ میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز دارد.

465
0
عباسعلی اقبالی زارچ
عباسعلی اقبالی زارچ

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ایرنا، عباسعلی اقبالی زارچ  اظهار داشت: برای استفاده از سنگ های معدنی قیمتی داخلی از جمله جاسپر، عقیق و یاقوت در صنایع دستی فرهنگ سازی نشده و بخش عمده سنگ های قیمتی مورد استفاده ‌درصنایع دستی به صورت قاچاق وارد کشور می شود.

استفاده از ظرفیت معادن سنگ های قیمتی به خصوص در تولید صنایع دستی را از اقداماتی دانست که در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی بوده و زمینه ایجاد اشتغال با سرمایه گذاری اندک را هموار می کند.

به گفته اقبالی، در راستای استفاده از ظرفیت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی کشور و کاربرد آنها در صنایع دستی، توافقاتی برای همکاری با کشور تایلند که در زمینه استفاده از سنگ های قیمتی دارای تجربه است، صورت گرفته است‌.

مدیرکل دفتر بهره برداری معادن افزود: همکاری با کشور تایلند در زمینه استفاده از سنگ های قیمتی را زمینه خوبی برای ایجاد فرصت های شغلی عنوان کرد، ادامه داد: با فرآوری و کاربرد سنگ های قیمتی در صنایع دستی با کمترین میزان سرمایه گذاری می توان اشتغال ایجاد کرد.

وی تصریح کرد: در این بخش با ۱۰۰ میلیون ریال سرمایه گذاری می توان یک شغل ایجاد کرد و این در حالی است که ایجاد هر فرصت شغلی در صنعت فولاد بیش از ۲٫۵ میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز دارد.

سنگ های قیمتی
سنگ های قیمتی

اقبالی زارچ از آمار دقیق معادن سنگ های قیمتی اظهار بی اطلاعی کرد و افزود: در کشور معادن کشف شده سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی نظیر فیروزه، جاسپر و عقیق وجود دارد.

به گفته وی، بیشترین نیاز کشور در زمینه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی برای یاقوت و زمرد است که در زمینه این سنگ های معدنی اکتشافات کافی در کشور انجام نشده است.

وی افزود: هم اکنون ۹ هزار معدن در کشور وجود دارای پروانه بهره برداری یا مجوز بهره برداری است که از این تعداد معدن، هم اکنون ۶ هزار و ۴۰۰ معدن فعال بوده و سالانه ۵۰۰ میلیون تن مواد معدنی از این معادن استخراج می شود.

هم اینک ۱۸۳ معدن در استان چهارمحال و بختیاری فعال است که سالانه حدود ۷٫۵ میلیون تن مواد معدنی از این معادن استخراج می شود و یکهزار و ۵۶۰ نفر نیز به صورت مستقیم در بخش معدن در استان مشغول به کار هستند.

۱+
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

دو + نوزده =