طرح سراسری مسکن قسطی همچنان در بلاتکلیفی

طرح سراسری مسکن قسطی همچنان در بلاتکلیفی

115
0
مسکن
مسکن

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از جهان صنعت، سیاست‌های توسعه بخش مسکن طی چند دهه گذشته با تغییرات گوناگونی مواجه شده و بر همین اساس مشکل خانه‌دار شدن افراد همچنان باقی مانده و به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های خانوار ایرانی تبدیل شده است. بخش مسکن خصوصا در چند دهه اخیر تحت تاثیر عوامل مختلف به کالایی سرمایه‌ای برای مردم تبدیل شده است و دستیابی به این کالای سرمایه‌ای و مهم تبعات منفی زیادی را به جامعه تحمیل کرده است.

طی این مدت دولت‌ها در راستای کاهش این تاثیرات مخرب و منفی همواره اجرای سیاست‌های تکراری را در برنامه خود قرار داده‌اند. یکی از این سیاست‌ها که اخیرا مطرح شده طرح مسکن قسطی است. دولت در ارتباط با انبوه‌سازان که یکی از تاثیرگذارترین تشکل‌های موجود در بخش مسکن هستند، دو طرح زمین صفر و مسکن قسطی را پیگیری می‌کند که هر دو به دلیل عدم استقبال انبوه‌سازان در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

بسیاری از واحد‌های مسکن ساخته شده توسط انبوه‌سازان به دلیل مواجه شدن با رکود سنگین حاکم بر بازار وارد سیاست جدید دولت یعنی فروش قسطی شده‌اند. انبوه‌سازان در راستای اجرای این طرح خواستار حمایت بانک مسکن به عنوان واسطه‌ای قابل اعتماد و اطمینان بین مشتری و فروشنده شدند. شرط بانک مسکن برای حمایت از این طرح به این صورت بود که پنج درصد حق کارگزاری دریافت کند اما این میزان با مخالفت انبوه‌سازان مواجه شد و سرانجام پس از بررسی‌های لازم بانک مسکن و انبوه‌سازان بر سر دریافت ۳/۲ درصد کارمزد توسط بانک مسکن به تفاهم رسیدند.

با امضای تفاهمنامه بین بانک مسکن و انبوه‌سازان طرح فروش قسطی مسکن می‌تواند اجرایی شود. طبق گفته جمشید برزگر، رییس انبوه‌سازان تاکنون از مجموع ۲۵۰ هزار واحد مسکونی انبوه‌سازان تنها چند واحد به صورت قسطی به فروش رسیده است. وی همچنین از راه‌اندازی سامانه‌ای حاوی اطلاعات واحدهای انبوه‌سازان خبر داده بود که دراین سامانه پروژه‌های با پیشرفت بالای ۷۰ درصد با جزییاتی نظیر محل، متراژ، میزان اقساط و… قرار می‌گیرد و این درحالی است که هنوز این سامانه وعده داده شده جنبه عملیاتی پیدا نکرده است.

با پیشنهاد جدید انبوه‌سازان برای پیشبرد طرح خود به دولت و بانک مرکزی مبنی بر پرداخت ۱۵۰ میلیون تومان تسهیلات قابل انتقال به خریداران با نرخ سود ۱۲ درصد، به نظر می‌رسد انبوه‌سازان به تاثیرگذاری این طرح در رونق مسکن امیدوارند و معتقدند بازار مسکن با عملیاتی شدن این پیشنهاد زودتر از موعد پیش‌بینی وارد رونق خواهد شد، این درحالی است که پیش‌بینی می‌شود طرح مسکن قسطی نمی‌تواند همه مشکلات رکود را برطرف کند چراکه انبوه‌سازان حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد مسکن درحال تولید کشور را پوشش می‌دهند.

در حالی که ۴۰۰ هزار واحد نیمه‌ساز در کشور وجود دارد، این تعداد با توجه به متوسط جهانی که دو تا پنج درصد است، بیانگر این است که نشانی از تعادل بین عرضه و تقاضا دیده نمی‌شود و به ازای هر تولید در کشور تقاضای کافی وجود ندارد. البته در بین این ۴۰۰ هزار واحد نیمه‌ساز بحث ایمنی این واحد‌ها نیز مطرح است.

در همین ارتباط عضو انجمن انبوه‌سازان تهران اظهار کرد: طرح مسکن قسطی مشکلاتی دارد و علت اجرایی نشدن آن هم وجود همین مشکلات بوده است. ایرج رهبر با اشاره به توافق با بانک مسکن بر سر دریافت سود ۳/۲ درصدی اظهار کرد: بانک اعلام کرده تا ۱۵۰ میلیون تومان از هزینه مسکن را تضمین می‌کند اما این میزان کافی نیست و ما هم اصولا به دنبال تضمین بانک نیستیم بلکه به دنبال این هستیم که به عنوان کارگزار اقساط تسهیلات را وصول کنیم. وی افزود: از طرف دیگر سامانه‌ای که برای اجرای این طرح پیش‌بینی شده بود همچنان با مشکلاتی مواجه است که دولت به‌عنوان عامل آن باید این مشکل را هم پیگیری کند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید