طرح تحسین برانگیز روحانی برای مسکن

 طرح تحسین برانگیز روحانی برای مسکن

268
0
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در جمع استانداران و وزرا بار دیگر بر «مجانی بودن زمین» برای احیای بافت های فرسوده تاکید و آن را به عنوان امتیازی برای بهسازی بافت های نابسامان شهری معرفی کرد.

وی گفت: «برای همین منظور در بودجه نیز پیش‌بینی شده تقریباً در محله‌هایی که بافت فرسوده وجود دارد آنجایی که می‌توانیم زمین را اختصاص دهیم یا زمین دولتی یا شهرداری و یا مربوط به نهادهای عمومی، زمین مجانی برای احداث ساختمان در اختیار توسعه‌گرها قرار می‌دهیم و افرادی که در بافت‌های فرسوده هستند را به طور مجانی به این ساختمان‌ها منتقل می‌کنیم، هر کسی صد متر ساختمان دارد، هر متر ساختمانی ۱.۲ در ساختمان جدید شرایط مسکونی را بدون پرداخت هزینه فراهم می‌کنیم.»

رئیس جمهور بار دیگر روز پنج شنبه ۱۹ بهمن نیز در مراسم آغاز طرح ملی بازآفرینی شهری امید بر طرح «زمین مجانی» تأکید کرد و گفت: «ما باید ابتدا برای اجرای این طرح مردم را آماده کنیم. صداوسیما روزنامه‌ها و فضای مجازی باید به مردم بگویند چه کاری می‌خواهیم انجام دهیم حتی باید نقشه بازآفرینی محله و ماکت آن را تهیه کنیم تا مردم آن محله ببینند چه اقدامی قرار است انجام بگیرد. مردمی که منازل فرسوده دارند، نباید چیز دیگری جز منزل فرسوده خود را واگذار کنند. آن‌ها اگر ۸۰ متر ساختمان فرسوده دارند جای آن ۱۰۰ متر ساختمان جدید می‌گیرند. دولت هم برای ساختن این واحدهای مسکونی از پیش به بودجه‌ای نیازی ندارد. زیرا زمین مجانی در اختیار توسعه‌گرها قرار می‌گیرد. توسعه‌گر دو برابر منازل فرسوده یک محل خانه می‌سازد که ۵۰ درصد آن را در اختیار مردم همان محل قرار می‌دهد و ۵۰ درصد باقیمانده هم به خود توسعه‌گر تعلق دارد و دولت فروش سریع آن را با قیمت عاقلانه تضمین می‌کند.»

تشریح بیشتر این طرح:

در نگاه اول این طور به نظر می رسد که قرار است توسعه گران و افرادی که زمین های رایگان در اختیار می گیرند آپارتمانهایی چند واحده بسازند و تحویل دهند اما از گفته ها و نوشته های مسئولین چنین برمی آید که خدا را شکر این بار از آپارتمان سازی و خوابگاه سازی خبری نیست و قرار است ساختمان هایی دو طبقه با حیاط و فضاهایی که به معماری ایرانی نزدیک است ساخته شوند و یک طبقه آن در اختیار دارندگان بافتهای فرسوده قرار گیرد و یک طبقه آن هم با وام های مناسبی که دولت برای آن پیش بینی کرده به فروش برسد.

طرح فوق از این جهت که در راستای احیای خانه های ایرانی و حذف آپارتمان نشینی و خوابگاه نشینی است بسیار مهم و حائز اهمیت است. در طول سالهای گذشته و در برخی موارد نسبت به معماری ایرانی و مشخصات بارز آن از قبیل وجود درخت و حیاط کم توجهی هایی شده بود که انشاء الله با این طرح این کم توجهی ها جبران می شود.

اجرای این طرح این نوید را می دهد که ما از این پس با خانه هایی مواجه خواهیم بود که به اندازه کافی فضای سبز و فضای زندگی خواهند داشت و مردم به جای زندگی در خانه های کوچک و کم نور در خانه هایی زندگی خواهند کرد که تمامی استاندارهای موجود برای زندگی بهتر و خانواده های بزرگتر را خواهند داشت.

وجود درخت در حیاط خانه و بیرون خانه و نگهداری از آن توسط صاحب خانه از مهمترین نیازهای زندگی امروز است. بدون شک اگر ما سی سال پیش به این سمت حرکت می کردیم و خانه هایی می ساختیم که در حیاط خانه و بیرون خانه درخت داشتند امروز با این حجم آلودگی هوا مواجه نبویم.

یکی از مهمترین نکاتی که در این طرح مورد توجه رئیس جمهور قرار گرفته و در برخی سخنان به آن اشاره کرده است در اختیار قرار گرفتن بافت های فرسوده توسط دولت پس از تحویل خانه نوساز است که ظاهرا قرار است این بافت های فرسوده در آینده به فضای سبز تبدیل شوند. این اقدام از آن جهت بسیار مهم و موثر است که امروزه بسیاری از بافت های فرسوده در مراکز شهرها قرار دارند و تبدیل آنها به پارک و فضای سبز می تواند رونقی جدید به این مناطق و فضای سبزشهری ببخشد.

اجرای این طرح قیمت مسکن را به میزان قابل توجهی پایین خواهد آورد و زندگی را برای مردم راحت خواهد کرد. در حال حاضر و به گفته برخی از کارشناسان مسکن، حدودا ۷۰ درصد از قیمت هایی که برای مسکن ارائه می شود اضافی است. اجرای این طرح این نوید را به ما می دهد که قیمت کاذب مسکن از بین برود و مسکن به قیمت واقعی خود نزدیک شود.

اجرای این طرح به میزان قابل توجهی کار و اشتغال را رونق خواهد بخشید. با اجرای این طرح ساخت و ساز شروع خواهد شد و صنایع مرتبط با صنعت ساختمان که تعداد آن بسیار زیاد است رونق خواهد گرفت. با حذف قیمت زمین از ساخت و ساز قیمت ساختمان پایین خواهد آمد و انگیزه مردم برای خرید خانه بالا خواهد رفت. در حال حاضر نیاز و تقاضا برای خرید خانه وجود دارد اما مهمترین دلیلی که برخی مردم برای خرید اقدام نمی کنند قیمت بالای ساختمان است.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

بیست + بیست =