صادرات ۱۴ هزار متر مربع سنگ تزئینی از محلات

صادرات ۱۴ هزار متر مربع سنگ تزئینی از محلات

210
0
رضا ملکی
رضا ملکی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، رضا ملکی رئیس صنعت، معدن و تجارت محلات گفت: چهار میلیون و ۲۵۰ هزار دلار انواع محصولات کشاورزی، گل و گیاه، ماهی زینتی، سنگ نما و مواد شیمیایی در نیمه نخست امسال از این شهرستان به خارج از کشور صادر شد.

وی افزود: این میزان ارزآوری بابت صادرات ۶۸۳ هزار قطعه ماهی زینتی، یک میلیون و ۴۰۰ هزار گل شاخه بریده و ۲۰۰ هزار درخچه زینتی، ۱۴ هزار متر مربع سنگ نما و یک هزار تن مواد شیمیایی است.

وی بیان کرد: ارزش گل و گیاهان زینتی صادراتی از محلات در این مدت ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار دلار، ماهی زینتی ۲۰۴ هزار دلار، سنگ نما ۵۶۰ هزار دلار و مواد شیمایی یک میلیون دلار است.

ملکی بیان کرد: محموله های صادراتی این شهرستان امسال به عراق، رومانی، ایتالیا، ترکیه، دوبی، بلغارستان، هندوستان، روسیه و قزاقستان ارسال شده است.

رئیس صنعت،معدن و تجارت محلات گفت: با آغاز برداشت بید قرمز و صادرات آن پیش بینی می‌شود در نیمه دوم امسال صادرات در محلات روند رو به رشدی داشته باشد.

ملکی گفت: عمده سنگ نما صادراتی از محلات تراورتن است که به صورت فرآوری شده و کوپ به کشورهای هدف صادر شده است.

وی افزود: ۷۰ معدن فعال در محلات وجود دارد و ذخیره قطعی این معادن ۳۰ میلیون تن سنگ است و سالانه ۲ میلیون تن سنگ از آن ها برداشت می‌شود.

ملکی ادامه داد: بیش از ۲ درصد سنگ جهان و هشت درصد سنگ تراورتن جهان در این شهرستان تولید می‌شود.

وی بیان کرد: ۲۸۰ واحد فرآوری با ظرفیت ۱۸ میلیون متر مربع سنگ در محلات وجود دارد که ۱۳ درصد تولید کشور در این شاخه را برعهده دارند.

رئیس صنعت، معدن و تجارت محلات گفت: از ۹۹۰ هکتار اراضی زیر کشت گل و گیان استان مرکزی حدود ۹۰ درصد در محلات است.

بر پایه این گزارش، ۱۸ درصد از سطح زیر کشت کشور، ۱۲درصد از تولید گل شاخه بریده در کشور، ۸۰ درصد تولید گل‌های فصلی نشایی، ۲۱ درصد از درخت و درختچه‌های زینتی و ۱۴ درصد از گیاهان آپارتمانی کشور در محلات تولید می‌شود. شهرستان محلات از توابع استان مرکزی پایتخت سنگ و گل ایران محسوب می شود و دارای ۵۵ هزار نفر جمعیت است.

  • ایرنا
۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

هفت − 6 =