صادرات ۱٫۳ میلیارد دلار صنایع معدنی به چین، عراق و امارات

صادرات ۱٫۳ میلیارد دلار صنایع معدنی به چین، عراق و امارات

آمار تجارت پنج ماهه امسال ایران در بخش معدن و صنایع معدنی نشان می دهد چین، عراق و امارات بیش از یک میلیارد و 300 میلیون دلار صادرات کشور را جذب کرده اند.

135
0
صادرات
صادرات

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ایرنا، بر اساس رتبه بندی کشورهای جذب کننده صادرات ایران در پنج ماه نخست، چین با سهم ۲۲ درصدی و جذب ۶۴۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار در جایگاه نخست قرار گرفت. عراق و امارات به ترتیب با ۱۲ و ۱۱ درصد رتبه های دوم و سوم را به دست آوردند.

عراق در این مدت افزون بر ۳۵۳ میلیون و ۳۰۰ هزار و امارات با ۳۰۸ میلیون دلار از مجموع صادرات ایران را به خود اختصاص داد. برپایه آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در دوره چهار ماهه نخست امسال ارزش صادرات غیرنفتی ایران به ۱۶ میلیارد و ۳۰۸ میلیون دلار رسید و ۱۲ میلیارد و ۸۶۵ میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد.

بررسی آمار صادرات و واردات در مدت یاد شده نشان می دهد در این مدت مازاد تراز تجاری کشور به سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار رسید. همچنین در پنج ماهه نخست امسال صادرات غیرنفتی کشور با ۱۰٫۲۲ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه در پارسال به رقم ۱۹ میلیارد و ۱۰۸ میلیون دلار رسید و واردات کشور ۱۶ میلیارد و ۷۰۹ میلیون دلار شد.

پس از چین، عراق و امارات در جدول ۱۰ کشور شاخص جذب کننده صادرات ایران نام ترکیه، ایتالیا و عمان به چشم می خورد.ترکیه ۲۳۸ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار، ایتالیا ۲۰۹ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار و عمان ۱۷۱ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار از صادرات ایران را در پنج ماهه نخست جذب کردند که به ترتیب هشت، هفت و ۶ درصد صادرات کل می شد. افغانستان و اسپانیا هر یک چهار درصد و هند و تایوان هر کدام سه درصد صادرات ایران را در دوره پنج ماهه از آن خود ساختند.

** تراز مثبت ۳۳۶ میلیون و ۴۰۰ هزار دلاری بخش معدن و صنایع معدنی
بر پایه آمار تجارت بخش معدن و صنایع معدنی ایران در مدت پنج ماهه امسال، میزان واردات از چین، امارات و هند به ۹۶۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار رسید که در مقایسه با صادرات به سه کشور شاخص در دوره مورد بررسی، اختلاف ۳۳۶ میلیون و ۴۰۰ هزار دلاری به سود صادرات ثبت شد.

در این مدت با واردات ۵۴۳ میلیون و ۹۰۰ هزار دلاری از چین، ۳۸ درصد سهم واردات در این زمینه به پکن اختصاص یافت. همچنین میزان واردات از امارات و هند نیز به ترتیب ۲۷۴ میلیون و ۶۰۰ هزار و ۱۴۸ میلیون دلار اعلام شد و این کشورها به ترتیب سهم ۱۹ و ۱۰ درصدی از کل واردات را از آن خود کردند.

همچنین در بخش معدن و صنایع معدنی، جمهوری اسلامی از کره جنوبی، ترکیه و آلمان به ترتیب ۱۳۷، ۸۰ و ۶۱ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار واردات داشت که کره جنوبی ۹ درصد، ترکیه ۶ درصد و آلمان چهار درصد از واردات کشور ما را به خود اختصاص دادند.

در دوره این گزارش ایران از تایوان، ایتالیا، فرانسه و اسپانیا نیز به ترتیب ۳۳ میلیون و ۷۰۰ هزار، ۲۲ میلیون، ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار و ۱۲ میلیون دلار واردات داشت که تایوان و ایتالیا هر یک دو درصد و فرانسه و اسپانیا هر کدام یک درصد از مجموع واردات در این بخش را از آن خود ساختند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید