صادرات نخستین محموله سنگ تزئینی به جمهوری آذربایجان

صادرات نخستین محموله سنگ تزئینی به جمهوری آذربایجان

رئیس اداره بندر و دریانوردی شهرستان آستارا: صادرات نخستین محموله سنگ تزئینی به میزان 143 تن از بندر آستارا به مقصد جمهوری آذربایجان انجام شد.

293
0
بندر آستارا
بندر آستارا

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ایرنا، محمود میر نبی لی رئیس اداره بندر و دریانوردی شهرستان آستارا از صادرات نخستین محموله سنگ تزئینی به میزان ۱۴۳ تن از بندر آستارا به مقصد جمهوری آذربایجان خبر داد و گفت: این محموله صادراتی شامل ۷۵ پاکت به وزن ۱۴۳ تن می باشد که به مقصد بندر باکو در جمهوری آذربایجان بارگیری شد.

وی افزود: این میزان سنگ تزئینی متعلق به بخش خصوصی است که توسط یک فروند کشتی صادر شد.

میر نبی لی با اشاره به موقعیت منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا و مزیت های نسبی این بندر در تبادلات تجاری، اضافه کرد: منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا به علت نزدیکی به مراکز تولید در استان های شمال غرب کشور، از پتانسیل بالایی برای صادرات کالا به کشورهای حاشیه دریای خزر برخوردار است.

در سه ماه نخست امسال بالغ بر ۲۶ هزار و ۷۷۸ تن انواع کالا در بندر آستارا تخلیه و بارگیری شده و مجموع آمار تخلیه و بارگیری در این بندر از سال ۱۳۹۲ تاکنون، بالغ بر ۴۱۰ هزار تن انواع کالا می باشد.

بندر چند منظوره آستارا به عنوان نخستین بندر بخش خصوصی کشور بر اساس اعلام کارشناسان حوزه حمل و نقل ، نزدیک ترین و مقرون به صرفه ترین مسیر و حلقه اتصال تجارت و ترانزیت کالا بین سه قاره آسیا، آفریقا و اروپاست.
این بندر چند منظوره برای تخلیه و بارگیری کشتی های دو هزار و ۵۰۰ تنی پیش بینی شده و پس از تکمیل ، ظرفیت پذیرای همزمان پنج کشتی در پنج اسکله اختصاصی خود را دارد.

این واحد بندری در استان گیلان به ظرفیت نهایی سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن تخلیه و بارگیری سالانه کالا پیش بینی و طراحی شده که یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن آن با یک اسکله اختصاصی مربوط به تخلیه و بارگیری سوخت و مواد نفتی خواهد بود و دو میلیون تن دیگر نیز به تخلیه و بارگیری سایر کالاها اختصاص می یابد.

این بندر در فضای ۶۰ هکتاری احداث شده و در سال گذشته با پهلوگیری ۱۰۵ فروند کشتی، ۱۹۷ هزار و ۶۷۱ تن کالا در بندر آستارا تخلیه و بارگیری شد.

شهرستان مرزی و بندری آستارا در ۲۰۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید