فرار مالیاتی ۳۰هزار میلیارد تومانی در کشور

فرار مالیاتی ۳۰هزار میلیارد تومانی در کشور

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور: برآورد این سازمان این است که سالانه رقمی حدود ۱۳ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور صورت می‌گیرد.

269
0
سيدکامل تقوي‌نژاد
سیدکامل تقوی‌نژاد

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از تسنیم، سید کامل تقوی‌نژاد رئیس سازمان امور مالیاتی کشور امروز در نشست با فعالین بخش اقتصادی در اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به سؤالات خبرنگاران اظهار کرد: سازمان امور مالیاتی معتقد است که با اعتماد به فعالان اقتصادی می‌توان مسائل و مشکلاتی را که در خصوص دریافت مالیات وجود دارد برطرف کرد و این سازمان شرایط خاص و فعلی کشور را برای اخذ مالیات در نظر دارد و بر اساس فرصتهایی که قانون در اختیار ما قرار داده برای این افراد مزایا و تخفیفاتی در نظر گرفته می‌شود.

وی افزود: به‌دنبال آن هستیم تا زنجیره‌های مالیات بر ارزش افزوده را تکمیل کنیم به‌نحوی که بخشهای اصلی اقتصاد ما متضرر نشود و مالیات به محل اصلی خود یعنی مصرف‌کننده اصابت کند.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: یکی از سیاستهای سازمان امور مالیاتی شفافیت است که طرح جامع مالیاتی به تحقق آن کمک می‌کند و تا بهمن ماه با اجرای طرح یادشده به مرحله عملیاتی می‌رسیم.

وی تصریح کرد: بر این اساس اظهارنامه‌ها و پرداختها به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود و رابطه مردم با مأمورین سازمان حذف می‌شود.

تقوی‌نژاد ادامه داد: سعی می‌کنیم که خود اظهارنامه‌های دریافت شده را به‌عنوان دستور کار داشته باشیم و ۹۰ درصد اظهارنامه‌های ارسال شده را بپذیریم.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه صحبتهای خود در خصوص پدیده فرار مالیاتی گفت: این امر پدیده‌ای شوم و مذموم است و حقی است که از جیب دولت می‌رود و در عین حال بی‌عدالتی در حق سایر پرداخت‌کنندگان صورت می‌گیرد.

تقوی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که «چقدر فرار مالیاتی را شاهد هستیم؟»، تصریح کرد: برآورد ما این است که در حال حاضر ۱۳ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور وجود دارد.

وی افزود: به همین دلیل کلیه تراکنشهای بانکی مشکوک از مراکز اخذ می‌شود و در اختیار کمیته‌ای که به این منظور تشکیل شده قرار می‌گیرد و این اطلاعات بررسی می‌شود تا مشخص شود فرد معامله کننده مالیات پرداخت می‌کند یا فرار مالیاتی دارد.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور تأکید کرد: در صورتی که فرار مالیاتی مشاهده شود به‌سرعت برای فرد خاطی پرونده تشکیل می‌شود تا بتوانیم مالیات خود را اخذ کنیم.

وی گفت: امسال تأکید داریم که بتوانیم حداقل ۵هزار میلیارد تومان از رقم فرار مالیاتی یادشده را شناسایی و اخذ کنیم.

تقوی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که چه‌کسانی دارای بیشترین فرار مالیاتی هستند، گفت: کسانی که کالای قاچاق وارد می‌کنند و در مرحله بعد افرادی که در مراحل بعد از تولید قرار دارند و جزو‌ زنجیره‌های ناشناخته هستند بیشترین فرار مالیاتی را انجام می‌دهند.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: جهت‌گیری این سازمان افزایش درآمد از افراد پرداخت‌کننده مالیات نیست بلکه به‌سمت افزایش منابع برای اخذ مالیات و منابع ناشناخته می‌رود.

وی در پایان در خصوص مجازاتی که برای افراد دارای فرار مالیاتی اعمال می‌شود، گفت: برای کسانی که درآمد خود را اختفاء می‌کنند یا به پرداخت مالیات تمکین نمی‌کنند مجازات مالی در نظر گرفته شده است.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

بیست + 13 =