راه‌اندازی ۵ سنگبری در چهار محال بختیاری

راه‌اندازی ۵ سنگبری در چهار محال بختیاری

170
0
سید نعیم امامی
سید نعیم امامی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از صمت، سرزمین لاله‌های واژگون براساس پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان دارای ۳۰۰میلیون تن ذخیره قطعی سنگ‌های تزئینی، سنگ لاشه، سیلیس، مواد اولیه سیمان، سنگ گچ و خاک نسوز و… است و سالانه ۷میلیون تن از این ذخایر به وسیله بیش از هزار و ۵۵۰ نفر استخراج و تحویل ۷۰ واحد فرآوری موجود در این استان داده‌می‌شود تا با سرمایه‌گذاری چینی‌ها در بخشی از معادن و واحدهای فرآوری، این کشور از سنگ‌های تزئینی ساخت بناهای خود بهره‌مند شود.

بهره‌برداری از معادن در هر استانی نشان از توانمندی‌ها و ذخایر نهفته کانی در آن دارد که در صورت استخراج می‌تواند اشتغال، ارزش‌افزوده و رونق اقتصادی مناسبی به همراه داشته باشد. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: تا اکنون ۱۸۲ واحد معدنی از این سازمان پروانه بهره‌برداری دریافت کرده‌اند تا در مجموع برای بیش از هزار و ۵۵۰ نفر به‌صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد کنند.

اجرای عملیات‌های اکتشافی در هر معدنی نوع و میزان ذخایر موجود در آن را مشخص می‌کند. سید نعیم امامی با بیان این مطلب ابراز کرد: براساس اجرای برخی عملیات‌های اکتشافی، میزان ذخایر قطعی شناخته شده معادن دارای پروانه بهره‌برداری سطح استان، بیش از ۳۰۰میلیون تن سنگ‌های تزئینی، سنگ لاشه، سیلیس، مواد اولیه سیمان، سنگ گچ، خاک نسوز و… است که استخراج واقعی سالانه ۷میلیون تن آن در دستور کار قرار دارد.

ذخایر معدنی در هر منطقه‌ای به ۲ بخش طبقه یک و دو (طبقه یک کانی‌های غیرفلزی و طبقه دو کانی‌های فلزی) تقسیم می‌شوند. امامی با تاکید بر اینکه در زمینه کانسارهای فلزی تاکنون هیچ گونه فعالیت استخراجی در استان انجام نشده، ابراز کرد: با توجه به اینکه بخش‌های شمالی و مرکزی استان از ظرفیت‌های مناسب کانی‌های فلزی برخوردار است اما تاکنون عملیات استخراجی در این زمینه انجام نشده که با در نظر گرفتن راه‌اندازی واحدهای فولادسازی در استان بهره‌برداری از این معادن به منظور تامین مواد اولیه مورد نیاز این واحد ضروری است.

به گفته امامی امضای ۵ موافقتنامه با سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور به منظور اجرای عملیات اکتشافی در بخش کانی‌های فلزی، تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی با مقیاس ۲۵هزار و اکتشاف تفصیلی منابع و معادن در محدوده‌های شمالی استان در سال ۹۴ به منظور بهره‌برداری از منابع معدنی فلزی از دیگر اقدامات اساسی سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری است که از ابتدای امسال عملیات اجرایی آن آغاز شده است.

واحدهای فرآوری مواد معدنی مقوله‌ای است که علاوه بر جلوگیری از خام‌فروشی، در ایجاد ارزش‌افزوده و افزایش رقابت‌پذیری محصول تولیدی در بازارهای هدف نقش بسزایی دارد. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری با تاکید بر این مطلب گفت: وجود ۷۰ واحد فرآوری کانی‌های معدنی باعث شده استان تا حد زیادی از خام‌فروشی مواد معدنی استخراجی (فرآوری سنگ‌های تزئینی، فرآوری سنگ‌های نمای ساختمانی، شن و ماسه، کاشی و سرامیک) فاصله گرفته و علاوه بر تحقق شعار اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبر معظم انقلاب، ارزش‌افزوده مناسبی را به منظور رونق اقتصادی استان ایجاد کند.

اولویت‌بندی برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف صنعتی و معدنی می‌تواند روند فرآوری و جلوگیری از خام‌فروشی را با کندی یا سرعت بیشتری همراه کند. امامی با پرداختن به این موضوع تصریح کرد: از مهم‌ترین مقوله‌های اولویت‌بندی شده سازمان صنعت، معدن و تجارت استان جلب مشارکت‌های سرمایه‌گذاری در معادن استان در کنار تکمیل زنجیره فولاد و پتروشیمی شامل کانسارهای غیرفلزی است. به عنوان نمونه خروج بیشتر سنگ‌های نمای استان بدون انجام فرآیند فرآوری از استان موجب شده ارزش‌افزوده چندانی نصیب استان نشود. به همین منظور در چند سال اخیر با راه‌اندازی بیش از ۵ واحد فرآوری سنگ‌های تزئینی در استان اقدامات جدی در زمینه جلوگیری از خام فروشی آن انجام شده تا در کنار واحد فرآوری سنگی که به‌تازگی به دیگر به چرخه تولید بازگشته ارزش‌افزوده سنگ‌های تزئینی در داخل استان باقی بماند.

رویکرد صادرات‌محور از مهم‌ترین مقوله‌های تولید و فرآوری انواع کانی‌های معدنی است که می‌تواند علاوه بر افزایش میزان استخراج کانی از معادن، ارزش‌افزوده و اشتغال بیشتری را ایجاد کند. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری با بیان این مطلب افزود: تا پایان سال ۸۷، صادرات سنگ از پایانه‌های صادراتی استان به انجام می‌رسید اما در سال‌های ۸۸ تا ۹۴ به طور کلی صادرات سنگ از استان متوقف می‌شود که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و استخراج کانی از معادن جدید و انجام فرآیند فرآوری روی آنها، صادرات به کشورهای حوزه خلیج‌فارس به‌ویژه چین در دستور کار قرار گرفته که به‌طور حتم توسعه این روند در ایجاد ارزش‌افزوده و رونق بخشیدن به معادن استان تاثیر بسزایی خواهد داشت.

جذب سرمایه‌گذار در بخش‌های صنعتی و معدنی به ویژه استخراج و فرآوری مواد معدنی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. امامی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته فعالیت‌های مناسبی در زمینه جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در حوزه معادن استان به انجام رسیده، گفت: تاکنون علاوه بر حضور سرمایه‌گذاران چینی در برخی معادن و واحدهای فرآوری سنگ، مذاکراتی با برخی کشورهای اروپایی به منظور اکتشاف و بهره‌برداری از معادن استان به انجام رسیده که تاکنون به عقد قرارداد منجر نشده است.

فرسودگی ماشین‌آلات و تجهیزات مورد استفاده در معادن و واحدهای فرآوری آن از مهم‌ترین مشکلات موجود در تمام معادن کشور است که به گفته امامی باعث افزایش هزینه‌های استخراج و فرآوری کانی‌های معدنی شده است. وی در این باره افزود: با توجه به اینکه در سامانه بهین‌یاب جایگاهی برای ثبت‌نام واحدهای معدنی مشکل‌دار دیده نشده اما با رایزنی‌های انجام شده که گنجاندن معادن برای دریافت تسهیلات در این سامانه مورد پذیرش وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت و واحدهای معدنی که نیازمند دریافت تسهیلات برای بازسازی و نوسازی ماشین‌آلات و تجهیزات هستند، می‌توانند با ثبت درخواست در این سامانه و بررسی آن در قالب کارگروه اقتصاد مقاومتی، سرمایه مورد نیاز را با معرفی به بانک دریافت کنند که بر این اساس تاکنون ۱۲ واحد به بانک‌های استان معرفی شده‌اند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

19 − هفت =