حسینی: عملیات معدنی منطقه باستانی تیمره خمین متوقف شد

حسینی: عملیات معدنی منطقه باستانی تیمره خمین متوقف شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی: باید روشن شود که بهره برداری های اخیر در این منطقه با مجوز صنعت و معدن صورت گرفته یا خودسرانه انجام شده و در صورتی که با مجوز صنعت و معدن استان این اقدم صورت گرفته باشد سازمان صنعت و معدن باید در این زمینه پاسخگو باشد.

242
0
سید محمد حسینی
سید محمد حسینی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از مهر، سید محمد حسینی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی اظهار داشت: طی بررسی و تحقیق صورت گرفته در دو روز اخیر تخریب هایی بر اثر ورود ماشین های معدنی و بهره برداری در منطقه باستانی تیمره خمین صورت گرفته که امروز با شکایت سازمان میراث فرهنگی استان، دستور توقف عملیات بهره برداری معدنی از این منطقه، از سوی مرجع قضایی شهرستان خمین صادر شد.

وی با بیان اینکه برای بهره برداری معدنی از این منطقه هیچگونه استعلامی از اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی انجام نشده است، افزود: اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی طی شکایتی به استانداری مرکزی خواستار رسیدگی به این مساله شده تا موضوع در هیئت حل اختلاف استان مرکزی مورد بررسی قرار گیرد.

سنگ نگاره های تیمره
سنگ نگاره های تیمره

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی خاطرنشان کرد: باید روشن شود که بهره برداری های اخیر در این منطقه با مجوز صنعت و معدن صورت گرفته یا خودسرانه انجام شده و در صورتی که با مجوز صنعت و معدن استان این اقدم صورت گرفته باشد سازمان صنعت و معدن باید در این زمینه پاسخگو باشد.

حسینی گفت: طی بررسی کارشناسان میراث فرهنگی در روزهای اخیر، مشخص شده که فعالیت های اخیر در این منطقه به بخشی از سنگ نگاره های تیمره خمین آسیب وارد کرده و بخشی از این آثار ارزشمند تاریخی را تخریب کرده است.

گفتنی است خبرگزاری مهر صبح امروز طی گزارشی با عنوان « تیشه برقامت ۴۰هزارساله سنگ‌نگاره‌های تیمره، تاریخ زیرتیغ بولدوزرها» از تخریب سنگ نگاره های منطقه تیمره خمین در جریان بهره برداری معدنی و ورود ماشین آلات و بولدورزها طی روزهای اخیر به این منطقه خبر داده بود که با پیگیری موضوع از سوی اداره کل میزاث فرهنگی استان مرکزی، عملیات بهره برداری از این منطقه با دستور قضایی متوقف شد.

تیمره منطقه ای باستانی در شهرستان خمین است که ۲۱ هزار سنگ نگاره را همراه با اسرار شگفت انگیز ۴۰ هزار ساله در دل خود جای داده است.

بزرگ ترین تابلوی سنگی کشور در منطقه تیمره به مساحت ۴۰ هزار متر مربع به تصویر کشیده شده که به کتیبه بزرگ معروف است و در این تابلوی سنگی بیش از ۱۵۰نقش یک جا جمع شده است که رازگشایی از این سنگ نگاره سال ها کار پژوهشی در سطح بین المللی نیاز دارد.

۱+
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

دو × 5 =