موسوی: شاخص ترین مشکل حوزه سنگ ارزش افزوده است

موسوی: شاخص ترین مشکل حوزه سنگ ارزش افزوده است

رئیس هیئت مدیره اتحادیه سنگبریهای شهرستان درود: عدم همکاری صحیح بانک ها از دیگر مشکلاتی است که صنف سنگ و معدن دچار آن هستند. وام هایی که بانک ها در اختیار ما می گذارند بسیار گران قیمت است و سود های کلانی دارند. اگر بانک ها همکاری لازم را داشته باشند و وام های با سود پایین در اختیار صنف ما قرار دهند بخشی از مشکلات مالی ما حل می شود.

257
0
سید عبدالـرضا موسوی
سید عبدالـرضا موسوی

سید عبدالـرضا موسوی رئیس هیئت مدیره اتحادیه سنگبریهای شهرستان درود در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار کرد: شاخص ترین مشکلات در حوزه سنگ و معدن عدم نقدینگی، رکود بازار و ارزش افزوده مالیاتی می باشد. همچنین مسائل و مشکلاتی که در بیمه بوجود آمده است و افزایش نرخ برق از دیگر مشکلات ما در این زمینه است.

وی تصریح کرد: برای افزایش نرخ برق دولت وعده هایی در زمینه پرداخت یارانه داد که این یارانه ها در اختیار اتحادیه های سنگبری قرار گیرد اما این امر اعمال نشد و متاسفانه نرخ برق هم کاهش پیدا نکرد.

وی ادامه داد: نمایشگاه های داخلی تاکنون به اندازه کافی نتیجه بخش نبوده است، زیرا مصرف کنندگان سنگ در ایران و برخی از کسانی که از نمایشگاه بازدید می کنند اطلاعات کاملی در این زمینه ندارند و نمی توانند تنوع سنگ ها را شناسایی  کنند و این امر موجب عدم فروش کافی و با شکست مواجه شدن در نمایشگاه های داخلی می باشد.

موسوی گفت: نمایشگاه هایی که در خارج از کشور برگزار می شوند دولت آن ها مقداری از هزینه های شرکت کنندگان  را پرداخت می کنند اما در ایران حمایتی از سمت دولت انجام نمی شود. در ایران فروش چشمگیری نسبت به خارج از کشور وجود ندارد و حضورذ در نمایشگاه تاثیر آنچنانی برای شرکت کننده ها ندارند.

وی یاد آور شد: جهت برون رفت صنعت سنگ و معدن ایران از رکود در وهله اول می بایست دولت تولید کننده ها را حمایت کند، باید برنامه ریزی ها به نحوی باشد که بتوانیم بازار های خارجی را به راحتی به دست گیریم.

وی ادامه داد: تولید محصولات سنگ به شدت افت پیدا کرده است و در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد سنگبری ها تعطیل شده است. کارخانجاتی که در سال های گذشته ۲۰ الی ۳۰ کارگر داشتند در حال حاضر به ۳ الی ۵ نفر کاهش پیدا کرده است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه سنگبریهای شهرستان درود گفت: بستری که می تواند امر صادرات را تسهیل کند همکاری دولت با بخش خصوصی است. در استان ما اداره گمرک را بسته اند و ما مجبور به رفتن به بندر عباس هستیم. هزینه های گمرک بسیار افزایش پیدا کرده است، که برای پرداخت آن با مشکلاتی مواجه می شویم.

 وی تسهیل در عوارض گمرکی را یکی از مولفه های اساسی رشد و توسعه صادرات دانست.

وی خاطر نشان کرد: عدم همکاری صحیح بانک ها از دیگر مشکلاتی است که صنف سنگ و معدن دچار آن هستند. وام هایی که بانک ها در اختیار ما می گذارند بسیار گران قیمت است و سود های کلانی دارند. اگر بانک ها همکاری لازم را داشته باشند و وام های با سود پایین در اختیار صنف ما قرار دهند بخشی از مشکلات مالی ما حل می شود.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید