سید احمد سجادی: صادرات سنگ خام کنار گذاشته شود

سید احمد سجادی: صادرات سنگ خام کنار گذاشته شود

فرماندار محلات: خام فروشی هنر نیست و ما باید به این سمت برویم که حتما محصول فراوری شده خود را صادر کنیم و در دراز مدت به این بیاندیشیم که پرورش ایده های مختلف که به تولید فن آوری جدید  می انجامد را سرلوحه کار خود قرار دهیم.

290
0
سید احمد سجادی
سید احمد سجادی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، جلسه میزسنگ استان مرکزی با حضور مدیرکل دفتر اموراقتصادی استانداری، فرماندار شهرستان محلات، مدیر کل گمرگ، ریاست انجمن صنفی سنگبران محلات، رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان، رئیس انجمن معدنکاران و بهره برداران، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع معادن استان، رئیس خانه صنعت و معدن استان، مدیرعامل شرکت شهرک های استان، مدیر عامل شرکت یکتا سنگ و مدیرعامل شرکت برش کوه محلات در فرمانداری محلات تشکیل شد.

۹۰% از غرفه های نمایشگاه سنگ ایران واگذار شده است

محمد حلاجیان
محمد حلاجیان

در ابتدای این جلسه محمد حلاجیان مدیر اجرایی نهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران گزارشی از مقدمات برگزاری نمایشگاه ارائه داد و اظهار کرد: پس از پایان نمایشگاه هشتم مسئولان اجرایی نمایشگاه با حضور در نمایشگاه های بین المللی مختلف بسترهای لازم برای معرفی نمایشگاه سنگ ایران(محلات، نیم ور) را فراهم کردند. حضور در نمایشگاه سنگ برزیل و ترکیه و عقدتفاهم نامه های همکاری با مسئولین این دو نمایشگاه برخی از این اقدامات بود.

وی افزود: هم اکنون بحث بازاریابی نمایشگاه توسط نیروهای نمایشگاه با قوت در حال اجراء است و تا کنون ۹۰% از غرفه های نمایشگاه بین المللی سنگ ایران واگذار شده است.

وی ادامه داد: امسال با همکاری خبرگزاری سنگ ایران یک دوره مسابقه فرهنگی هنری عکس، کارتون ، خطاطی و داستان کوتاه با موضوع سنگ برگزار شد که از ۱۵ کشور مختلف در این مسابقه شرکت داشته اند و نفرات برتر آن نیز مشخص شده اند که به نفرات برتر در مراسم اختتامیه نمایشگاه جوایز ارزنده ای تعلق خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: با مذاکراتی که صورت گرفته است امسال چند هیات تجاری از افغانستان، ترکیه و ایتالیا در نمایشگاه حضور خواهند داشت.

مدیراجرایی نهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران گفت: برنامه های آموزشی متنوعی برای نمایشگاه نهم تدارک دیده شده است. برگزاری دوره های آموزشی با عنوان «آشنایی با کنسرسیوم های صادرایت سنگ»، «پانل کنسرسیوم های صادراتی سنگ اصفهان، تهران، یزد و مشهد انتقال مدل ها و تجربیات » و «روش های نوین فرآوری و استخراج» درنهمین دوره نمایشگاه انجام خواهد شد.

برای رشد و توسعه نمایشگاه سنگ ایران واگذاری قطعی زمین الزامی است

حسین پورحسنی
حسین پورحسنی

در ادامه حسین پورحسنی رئیس هیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران اظهار داشت: از همه مسئولین و فعالان بخش خصوصی تقاضا داریم تا مثل همیشه در کنار ما باشند و ما را برای هر چه بهتر برگزار شدن این نمایشگاه یاری رسانند.

وی افزود: برخی مشکلات هنوز سر راه ما وجود دارد که این مشکلات به دست مسئولین دولتی حل می شوند، هیات مدیره نمایشگاه در نظر دارد تا بلافاصله بعد از نمایشگاه نهم بسترهای لازم برای رشد و توسعه نمایشگاه را فراهم کند و سوله ای جدید احداث نماید. برای رشد و توسعه نمایشگاه لازم است تا فاز دوم زمین واگذار شود و همین طور واگذاری قطعی این زمین به صورت صد درصد انجام گیرد.

رئیس هیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران با اشاره به اهمیت صادرات در رشد و توسعه صنعت سنگ گفت: با توجه به رکودی که در بازارهای داخلی وجود دارد لازم است که با قدرت هر چه بیشتر در بازارهای صادراتی حضور داشته باشیم که برای محقق شدن این امر لازم است که توجه بیشتری نسبت به کنسرسیوم های صادراتی داشته باشیم.

یکتا سنگ بزرگترین پشتوانه صادراتی را دارد

بهنام نیکفر
بهنام نیکفر

پورحسنی ادامه داد: شرکت یکتا سنگ با توانمندی و قدرتی که دارد می تواند به عنوان یکی از قدرتمندترین کنسرسیوم های صارداتی کشور ایفای نقش کند. این شرکت با پشتوانه ۱۵۰کارخانه سنگبری و ۲۰۰ پروانه معدن می تواند به عنوان مهمترین شرکت صادراتی در بحث صادرات سنگ ورود و بسترهای لازم برای موفیقت در این امر را فراهم کند .

وی تاکید کرد: مقدمات ورود شرکت یکتا سنگ به بحث صادرات و کنسرسیوم های صادراتی فراهم شده و به زودی این کنسرسیوم فعالیت خود را آغاز می کند.

وی یادآور شد: یکی از ایراداتی که نسبت به صنعت سنگ و صادرات آن گرفته می شود این است که درصد صادرات سنگ خام زیاد است و نباید اینگونه باشد. ما هم ترجیح می دهیم که سنگ فراوری خود را صادر کنیم اما برای صادرات سنگ فراوری شده حتما باید ال سی باز شود و بدون آن هیچ کاری نمی شود کرد.

پورحسنی ادامه داد: صادرات سنگ خام با اعتمادی که بین معدندار ایرانی و خریدار خارجی به وجود آمده انجام می شود و ربط چندانی به ال سی ندارد به همین علت هم صادرات سنگ خام زیاد شده اما برای فروش و صادرات سنگ فرآوری شده حتما باید ال سی باز شود.

در ادامه سید احمد سجادی فرماندارمحلات اظهار داشت: بخش مسکن درایران به این زودی ها از رکود خارج نخواهد شد. قیمت مسکن بسیار بالا رفته و متقاضیان جدید قدرت خرید ندارند بنابراین نمی توان به انتظار بازار داخلی نشست.

وی افزود: صنعت سنگ ایران حتما باید به سمت صادرات برود و دراین زمینه اقدامات لازم را انجام دهد.

وی تاکید کرد: حضور در نمایشگاه بسیار مفید و یک نوع سرمایه گذاری است که در دراز مدت جواب می دهد ممکن است امروز جواب ندهد اما با حضور مکرر می توان نتیجه گرفت در هیمن راستا لازم است واحدهای تولیدی شهرستان که در صنعت سنگ فعال هستند در نمایشگاه شرکت کنند.

وی گفت: خام فروشی هنر نیست و ما باید به این سمت برویم که حتما محصول فراوری شده خود را صادر کنیم و در دراز مدت به این بیاندیشیم که پرورش ایده های مختلف که به تولید فن آوری جدید  می انجامد را سرلوحه کار خود قرار دهیم.

وی تصریح کرد: ما باید به سمت تکنولوژی های جدید  و کارآمد حرکت و با تکیه بر آن ارزش افزوده ایجاد کنیم . خام فروشی ما را به هیچ کجا نخواهد رساند و دردی را از صنعت و اقتصاد ما دوا نخواهد کرد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

4 × 4 =